Jump to content
Vesperala Forum

Blocare apel de la un anumit număr? program de blocat apelurile


vesperala

Recommended Posts

Glume proaste fac mulţi.

Printre altele aceea de a da beep la fiecare 5 minute...

Poate fi blocat un număr de la care primeşti continuu beep?

Are telefonul vreo opţiune?

Există telefoane cu astfel de opţiune? există program de blocat apelurile nedorite?

Şi dacă nu, reţeaua Cosmote are vreun număr apelabil la care să soliciţi blocarea unui astfel de apel?

 

Să nu îmi spuneţi să schimb numărul, e telefon de serviciu al cuiva şi nu poţi schimba numărul pentru orice nebun-

Link to comment
Share on other sites

Glume proaste fac mulţi.

Printre altele aceea de a da beep la fiecare 5 minute...

Poate fi blocat un număr de la care primeşti continuu beep?

Are telefonul vreo opţiune?

Există telefoane cu astfel de opţiune?

Şi dacă nu, reţeaua Cosmote are vreun număr apelabil la care să soliciţi blocarea unui astfel de apel?

 

Să nu îmi spuneţi să schimb numărul, e telefon de serviciu al cuiva şi nu poţi schimba numărul pentru orice nebun-

 

Vodafone la o problema similara a trimis posesorul abonamentului la politie.

Exista un protocol de suspendare a posibilitatii de a fi accesat de numarul reclamat daca politia o cere

operatorului. Chestie legata de perioada chipurile a cercetarilor.

Stiu ca problema de care spun nu s-a rezolvat chiar dupa reclamatie.

 

S-a folosit un timp setarea de silent la apel pentru numarul respectiv.

S-a incercat si vanarea apelului pentru a-i incarca factura respectivului dar pe cosmote nu cred ca ar da rezultat la numarul de minute gratuite oferite de operator.

 

Nu am auzit de asemenea telefoane. Nu in limita decenta ca pret.

Probabil exista. Cele cu posibilitate de anuntare a starii telefonului pentru anumite apeluri. Lipsa semnal, cutie postala, stiu si eu?

Link to comment
Share on other sites

Unele telefoane iti dau posibilitatea sa creezi o lista a apelurilor acceptate, cele care nu sunt trecute fiind respinse (desigur, ramane problema numerelor pe care nu le stii, dar stii, totusi, ca nu apartin respectivului). De Samsung-ul respectiv nu stiu...Ar trebui sa aiba ceva gen Administrare apeluri, sau cam asa ceva.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Unele telefoane iti dau posibilitatea sa creezi o lista a apelurilor acceptate, cele care nu sunt trecute fiind respinse (desigur, ramane problema numerelor pe care nu le stii, dar stii, totusi, ca nu apartine respectivului). De Samsung-ul respectiv nu stiu...Ar trebui sa aiba ceva gen Administrare apeluri, sau cam asa ceva.

 

Care marca? Sa nu cumva sa fie vorba de optiunea apelurilor permise la lansare.

Ii diferenta mare!

 

Operatorii in general nu au motive(ii si legea la mijloc) sa nu permita apelarea unui anumit numar de

catre un tert. Nici macar contra cost.

Producatorii depind mult de operatori. Aici e intrebarea.

 

Care producator ofera asemenea setari?

Link to comment
Share on other sites

Telefonul meu are optiunea asta, care functioneaza foarte bine. Nu stiu daca au acordul de la Vodafone, si nu imi pasa. :) E Sony Ericsson K810i. Si practic, nu restrictioneaza apelurile primite de la un utilizator, ci permite doar apelurile primite de la utilizatorii pe care ii doresti sa te apeleze. E o diferenta.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Telefonul meu are optiunea asta, care functioneaza foarte bine. Nu stiu daca au acordul de la Vodafone, si nu imi pasa. :) E Sony Ericsson K810i. Si practic, nu restrictioneaza apelurile primite de la un utilizator, ci permite doar apelurile primite de la utilizatorii pe care ii doresti sa te apeleze. E o diferenta.

 

Bun! Deci exista solutie.

 

Ce mesaj primeste apelantul nedorit?

Link to comment
Share on other sites

De unde sa stiu? Stiu doar ca merge, nu l-am intrebat niciodata ce ii zice. (ar fi culmea :lol:)

 

Fa si tu o incercare. Eu is conservator, am k600i. Imi place forma lui.

Am colegi cu SE mai noi ca model dar nu stiam ca au gasit rezolvare atunci cand a fost povestea

cu apelurile spam. Zic doar de SE.

 

Toate bune dumneavoastra!

Link to comment
Share on other sites

Da. Pana acum nu am avut curiozitatea asta. Am incercat acum de pe alt telefon si zice "Linia telefonica este momentan ocupata, etc. (n-am ascultat mai departe)" Cred ca asta e mesajul de care vorbeste RoAp. :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Da. Pana acum nu am avut curiozitatea asta. Am incercat de pe alt telefon si zice "Linia telefonica este momentan ocupata, etc. (n-am ascultat mai departe)" Cred ca asta e mesajul de care vorbeste RoAp. :)

 

Chiar da. Multumim.

 

Ca banuti unde se situeaza? Poate sa devina o solutie legat de ideea topicului si nu numai.

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la optiunea respectiva, nu am habar. Pe factura nu scrie nimic de asa ceva (si am folosit-o). :confused:

 

PS: Incearca sa vorbesti si pentru cei ca mine, adica mai explicit. Imi ia destul, cateodata, sa imi dau seama despre ce e vorba. :pardon:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

mda, mai greu de estimat preţul aşa...

 

ce tip de telefon e? poate ştie google...:)

Atunci era in jur de 810 RON. Sony Ericsson K810i. Dar nu cred ca are vreo importanta in rezolvarea problemei. Solutia nu e sa iti cumperi alt telefon, clar. :lol:

 

Cunosti persoana care te apeleaza din 5 in 5 minute? Mai ieftin ar fi sa iti schimbi numarul si sa ai grija ca respectivul sa nu il afle. :confused: Sau chestia cu plangerea, desi cu Politia e complicat rau...si nu ai nicio garantie.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Cunosti persoana care te apeleaza din 5 in 5 minute? Mai ieftin ar fi sa iti schimbi numarul si sa ai grija ca respectivul sa nu il afle. :confused: Sau chestia cu

soluţia nu prea poate fi cu această opţiune, pentru că e telefon de serviciu iar firma e apelată de diverşi clienţi.

dar poate fi soluţie poate pentru altcineva care are probleme similare :)

 

cât despre cunoscut, nu.

e cineva care se amuză, nu e o chestie personală.

Link to comment
Share on other sites

Asta schimba tot.

Daca e telefon de serviciu, nu prea ai ce face, pentru ca telefonul nu e proprietate personala. :confused: Nu ar trebui sa mai dureze mult pana se va plictisi (asta daca e cu toate acasa). Poate seful firmei ar putea face ceva.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

:huh: Nu cunoaşte nici el numărul care apelează, plus că deşi apelează, nu răspunde când suni înapoi...

A răspuns o singură dată, şi părea a vorbi cică în dialect moldovenesc; dar ştiţi, nu doar accent ci... neinteligibil pentru cei ce nu sunt din Moldova.

 

Nu sunt prea multe de făcut...

Link to comment
Share on other sites

:huh: Nu cunoaşte nici el numărul care apelează, plus că deşi apelează, nu răspunde când suni înapoi...

A răspuns o singură dată, şi părea a vorbi cică în dialect moldovenesc; dar ştiţi, nu doar accent ci... neinteligibil pentru cei ce nu sunt din Moldova.

 

Nu sunt prea multe de făcut...

Am gasit cateva programe pentru a bloca apeluri nedorite,si nu doar

simplu,poti alege si felul in care sa fie tratat,sa-i sune mereu ocupat sau inchis,

sa fie injurat direct...eventual moldoveneste(fara sa-ti mai sune telu)...

Epocware Handy’s Blacklist,Caller ID Manager,Tele Zapper,EZ hang-up,

Phone Butler,Call screener,Trivox...sigur ca mai sunt si altele

nu prea sunt free,dar nu asta e..., problema e doar compatibilitatea

cu modelul de telefon,adica merg doar pe-astea mai noi,si nu chiar pe toate.

ce telefon are...?

Link to comment
Share on other sites

ce telefon are...?

ce telefon are,si ce fel de ochelari imi trebuie mie ...ca iar nu bat pana sus?!

la Samsung E250,m-am uitat adineauri se pare,adica nu am incercat...,

dar are in meniu o astfel de optiune "Reject List" ,si poate bloca si SMS-uri

nu stiu exact cum anume blocheaza apelurile...daca te mai anunta sau nu...chiar nu stiu,

dar pare-se ca are asa ceva prin meniu pe-acolo....

se poate si crea o "grup",in genul "lista de prieteni""servici",familie",si de fiecare data

cand suna careva aiurea il bagi acolo,apoi setezi ca acel grup" sa aiba soneria pe "silence"

,in sfarsit,poate incerca si unul din acele programe pentru blocare apeluri anapoda,

nu sunt prea multe sanse,da am sa caut ceva pentru acest Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...