Jump to content
Vesperala Forum

Show hidden folders


vesperala

Recommended Posts

Pe un XP proaspăt instalat oare de ce motive poate avea comanda show hidden folders să nu funcţioneze...?

 

pt ca era virusat si devirusat inainte sa il scrii pe cd sau sa il iei de unde l-ai luat ia tu unu original fa asta si pe urma mai incearca altu de pe odc :)

Link to comment
Share on other sites

eu chiar vorbesc de un windows cu licenţă, de ar fi fost altfel nici nu avea rost să întreb, aş fi bănuit oricum că sunt n probleme...

e vorba de o problemă întâmpinată la serviciu de cineva care se ocupă de vânzare pc-uri

 

 

de altfel e politica forumului să nu încurajeze folosirea fără licenţă a softurilor...

Link to comment
Share on other sites

pt ca era virusat si devirusat inainte sa il scrii pe cd sau sa il iei de unde l-ai luat ia tu unu original fa asta si pe urma mai incearca altu de pe odc :)

 

Da? waaaa de cand se viruseaza imaginile iso sau img sau ce neam or fi ? ca windows-ul nu il faci ca pe un cd cu date pentru ca pierzi "booting"-ul de la el.

 

Ontopic :

Nu stiu cum anume nu iti "lucreaza" show hidden files......fa` un folder hidden si apoi vezi daca il vezi.

 

Spor !

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum anume nu iti "lucreaza" show hidden files......fa` un folder hidden si apoi vezi daca il vezi.

păi e setat să ascundă fişierele...

şi dacă bifez să le arate, ele rămân ascunse..:huh:

Link to comment
Share on other sites

eu am Xp, nu vista, dar e la fel.

 

problema e că nu ţine minte comanda show hidden folders...

adică dau această comandă, pe urmă dau apply, ok...

 

 

nu le arată.

şi când verific setările îmi apare că de fapt e bifată cealaltă comandă, do not show, nu cea pe care o vroiam...

:huh: nu comută pe show...

Link to comment
Share on other sites

Da? waaaa de cand se viruseaza imaginile iso sau img sau ce neam or fi ? ca windows-ul nu il faci ca pe un cd cu date pentru ca pierzi "booting"-ul de la el.

 

Ontopic :

Nu stiu cum anume nu iti "lucreaza" show hidden files......fa` un folder hidden si apoi vezi daca il vezi.

 

Spor !

 

 

Daca nu stii nu te baga!!! Cam asta zic eu !!! Inainte sa faci ISO cum erau datele ? Toto iso ? Sa imi faci si mie un folder ISO si sa asculti muzica din el si sa mai fie si bootabil daca poti !!!! Te rog nu mai vorbi daca nu te pricepi !!! 1 la mana nu s-a specificat daca este sau nu cu licenta si 2 la mana nu comenta daca nu stii ''Nu stiu cum anume nu iti "lucreaza" show hidden files......fa` un folder hidden si apoi vezi daca il vezi.''

 

merci

o zi buna

 

Forever stars hardware :)

 

 

 

 

raspuns corect

 

go to folder options. This can be done either through control pannel or by tools in folder. Tools>folderoptions>view>Hidden files and folder- Here you can see a radio button. click on show hidden files and folders. apply and ok. In case due to virus activity if you can not see hidden files even if enabled.

1. Go to your Start > Run, type regedit and press enter.

2. Navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\

Microsoft\Windows\CurrentVersion\

Explorer\Advanced\

Folder\Hidden\SHOWALL

DELETE the value CheckedValue in the right window if it already there and type is REG_SZ

Now create a new DWORD value again with the same name CheckedValue.

 

3. Double click the value called CheckedValue, and modify its data value (DWORD Value) to 1 (0×00000001).

Close registry editor after this.

 

If still folder options are reverted back to don’t show hidden files and folders then it could be due to some virus still in action.

Navigate to the following path:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\...

NOHIDDEN

In the NOHIDDEN folder, select CheckedValue and set the value to 1

 

4. Go to Tools > Folder options. This will show a folder options menu.

5. Go to View tab and select the option “Show hidden files and folder“

 

http://video.aol.com/video-detail/show-hid...uter/3003249392

Link to comment
Share on other sites

Daca nu stii nu te baga!!! Cam asta zic eu !!!

eu zic să vă băgaţi toţi, pentru că fiecare a mai trecut prin probleme şi dacă suntem mai mulţi poate găsim şi o soluţie... nu suntem toţi experţi uneori, dar măcar suntem bine intenţionaţi

 

sper să meargă ceea ce spui tu.

Link to comment
Share on other sites

eu zic să vă băgaţi toţi, pentru că fiecare a mai trecut prin probleme şi dacă suntem mai mulţi poate găsim şi o soluţie... nu suntem toţi experţi uneori, dar măcar suntem bine intenţionaţi

 

sper să meargă ceea ce spui tu.

 

 

asa zic si eu dar sa nu aruncam galeata de apa in priza daca nu merge hidden folders si sa nu apasam tasta F1 si F6 de 30 de ori pana ne apare femeia visurilor din hidden pictures :)))))

 

cand ai griji si probleme nu te mai gandi la ele ...like don't worry be happy totul e ca si rezolvat :P

 

wish you all a good day and a night with stars blue like the ocean and clear like flowers

Edited by depanatorul
Link to comment
Share on other sites

go to folder options. This can be done either through control pannel or by tools in folder. Tools>folderoptions>view>Hidden files and folder- Here you can see a radio button. click on show hidden files and folders. apply and ok. In case due to virus activity if you can not see hidden files even if enabled.

1. Go to your Start > Run, type regedit and press enter.

2. Navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\

Microsoft\Windows\CurrentVersion\

Explorer\Advanced\

Folder\Hidden\SHOWALL

DELETE the value CheckedValue in the right window if it already there and type is REG_SZ

Now create a new DWORD value again with the same name CheckedValue.

 

3. Double click the value called CheckedValue, and modify its data value (DWORD Value) to 1 (0×00000001).

Close registry editor after this.

 

If still folder options are reverted back to don?t show hidden files and folders then it could be due to some virus still in action.

Navigate to the following path:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\...

NOHIDDEN

In the NOHIDDEN folder, select CheckedValue and set the value to 1

 

4. Go to Tools > Folder options. This will show a folder options menu.

5. Go to View tab and select the option ?Show hidden files and folder?

 

 

wish you all a good day and a night with stars blue like the ocean and clear like flowers

 

 

Apreciez cunostintele tale in materie de limba engleza, insa, deasemenea, as aprecia in mod pozitiv daca te-ai limita doar la limba materna. In acest fel as avea convingerea ca pot intelege toti ceea ce vrei sa transmiti.

 

:hi:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: presupun că a dat copy paste unui fragment de undeva...

cei ce au probleme legate de computere se vor întâlni pe aici mai des şi cu engleza, e firesc

paşii de urmat sunt clari şi asta e important.

rămâne de văzut dacă soluţia se poate aplica şi problemei de faţă.

 

IDMAN nu e un copil nepriceput, iar depanatorul ştie bine ce spune de obicei în materie de computere... chiar dacă nu se cunosc între ei , nu înseamnă că au motive de sub-apreciere.

e drept că de data asta cele două păreri se bat cap în cap.

până la urmă, oricât de priceput ai fi , neavând computerul în faţă se mai întâmplă să pui diagnostic greşit.

 

e ca şi medicina prin telefon.

Link to comment
Share on other sites

pt ca era virusat si devirusat inainte sa il scrii pe cd sau sa il iei de unde l-ai luat ia tu unu original fa asta si pe urma mai incearca altu de pe odc

1. Pune si tu niste semne de punctuatie ca sa inteleg si eu mai rapid ce ai vrut sa scrii, nu sa citesc de 10 ori sa imi dau seama unde se termina propozitia. Nu zic, ca nici eu nu sunt mai breaz la limba romana, dar barem imi fac timp sa pun puncte si virgule unde e cazul.

2. Totusi nu inteleg ce ai vrut sa zici cu "pt ca era virusat si devirusat inainte sa il scrii pe cd" si nu imi este clar cum o imagine se poate virusa avand in vedere ca ea circula pe DC, torrents, eMule etc in format de imagine (ISO, nrg, img, bin etc).

[...]Inainte sa faci ISO cum erau datele ? Toto iso ?

Evident ca nu erau ISO, dar oricum nu erau facute de Ion sau Gheorghe sau cine stie care de pe D.C.++. Erau facute de firma direct, ca acum sunt programe gen Bart-PE si iti faci tu Windows-ul cum vrea muschiul tau, aia e alta poveste si DA....aia o faci tu local pe hdd (si se poate virusa) si cand o transformi in imagine sa bagi si un virus acolo, asa ceva se poate !

[...] Sa imi faci si mie un folder ISO si sa asculti muzica din el si sa mai fie si bootabil daca poti !!!! [...]

Ce am zis eu si unde ai ajuns tu.

Te rog nu mai vorbi daca nu te pricepi !!!

E drept, nu ma pricep dar imi place sa ma bag si eu din cand in cand in seama pe aici....sa mai creasca si la mine acolo la "posts".

1 la mana nu s-a specificat daca este sau nu cu licenta [...]

Nu s-a specificat, dar tinand cont de faptul ca vesperala a postat, ea foloseste doar cu licenta sau ceva versiuni clean, nu alte neamuri de XP-uri gen SP3 sau BlackEdition si mai stiu eu care or fi.

Si chiar daca ar fi fost, toate versiunile aste de XP modificate au functii de baza ale XP-ului original.

2 la mana nu comenta daca nu stii ''Nu stiu cum anume nu iti "lucreaza" show hidden files......fa` un folder hidden si apoi vezi daca il vezi.''

1. Aici te-ai repetat, stiu ca nu stiu.

2. Din experienta mea, nu am mai intalnit aceasta situatie si de aceea mi se parea ciudata, si i-am cerut sa faca un folder, sa ii puna proprietatea hidden si sa imi zica daca il mai vede. Iar acel lucreaza pus intre ghilimele, are cu totul si cu totul alt inteles.

 

P.S. : vesp scoate cenzurarea de la cuvantul de ce !!! pentru ca d'c sau D'C nu este = cu de ce !!!

 

[...]IDMAN nu e un copil nepriceput [...]

 

Sunt copil tu :chicken_dance: .

Link to comment
Share on other sites

E drept, nu ma pricep dar imi place sa ma bag si eu din cand in cand in seama pe aici....sa mai creasca si la mine acolo la "posts".

 

 

1. Aici te-ai repetat, stiu ca nu stiu.

 

P.S. : vesp scoate cenzurarea de la cuvantul de ce !!! pentru ca d'c sau D'C nu este = cu de ce !!!

 

Sunt copil tu :chicken_dance: .

 

 

Am citit greu postarea ta pentru că m-am oprit să trag o repriză de râs la momentul cu numărul postărilor..:ha:

O să îmi crească barba de un cot până ajungi tu la 1000. :math:

 

Cert e că nu te ştiam aşa modest..:tease:

 

 

Cred că o să scot acel filtru, *nu cenzură..:)

 

El era destinat unor minuni de gen mirc: dc nu-mi raspunzi

 

Dar e drept că mai mult încurcă.

Link to comment
Share on other sites

presupun că a dat copy paste unui fragment de undeva...

cei ce au probleme legate de computere se vor întâlni pe aici mai des şi cu engleza, e firesc

paşii de urmat sunt clari şi asta e important.

rămâne de văzut dacă soluţia se poate aplica şi problemei de faţă.

 

 

In regula, dar imi mentin recomandarea de a se posta pe cat posibil in limba Romana, nu toti care au probleme cu PC-ul sunt cunoscatori de limba engleza, motiv pentru care foarte multi si-ai aplicat acel patch de transformare a windows-ului in limba romana.

Daca pnv poate, si cred ca are cele mai lungi postari, atunci am convingerea ca pot toti.

Stiu ca nu pot fi traduse toate termenele din aceasta bransa insa o postare de sfatuiala, exclusiv in engleza nu agreez, mai ales cand vine din partea unui roman.

Link to comment
Share on other sites

imi mentin recomandarea de a se posta pe cat posibil in limba Romana

:) eu vă recomand ca pe aria engleză să vorbiţi engleză, altminteri Chancellor nu va pricepe că e recomandarea lui Orpheus :ha:

 

fireşte că pe aria în română menţinem regula de a scrie în română..:smile:

Link to comment
Share on other sites

:) eu vă recomand ca pe aria engleză să vorbiţi engleză, altminteri Chancellor nu va pricepe că e recomandarea lui Orpheus :ha:

 

fireşte că pe aria în română menţinem regula de a scrie în română..:smile:

e bine, si ..restul nu se pun,cu totii mai gresim,si sa mai pun si eu una...in gramada.

aruncati-va centurile,priviti doar pe unde apucati,urmeaza pnv cu alta nesfarsita postare.

Voi incerca sa ma tin de acest caz particular..si personal,dar am s-o dau si pe langa.

Apare aceasta eroare:setarile din "Instrumente"(tools)>Optiuni folder>Vizualizare>..,nu tin!

(asta am repetat-o pentru mine ca nu cumva sa uit de..Ea!)

ce naiba se intampla?!si ce naiba se intampla de nu mai are d*cu pe "r"?!?.egal,da-l d*cu!

Vom presupune ca,dupa ce s-a debifat aia cu "Ascundere fisiere protejate..." si s-a bifat

cealalta cu "Se afiseaza fisiere si folder ascunse..",apoi s-a dat click pe aia de sus cu

"se aplica la toate folderele",s-a dat ok final de jos,s-a restartat,tot nu ..se vad!

daca s-au facut astea si nu e bine vom putea crede ca e belea,dar ce e de facut?!?

1.

sa zicem ca nu e nimic grav,doar o eroare din greseala in registri:

aici ma ramific,fie o facem manual,fie ..full automatic:

a.

eu prefer cu mana mea:start>executere>"regedit",(registri apar ca un stup cu faguri d-aia,

asa se si numesc)de-acolo cautati fagurele,categoria HKEY_CURRENT_USER si mai departe:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

cand veti da click pe "Advanced" priviti in dreapta..sunt multe acolo,cautati "Hidden"

dati 2click pe el,si la "Value date" puneti 1(daca veti gasi pus deja 1 vom continua altfel)

,pe vista comanda "regedit"(registri) merge si din "search",stanga jos de tot,sau pe orice windows,xp sau vista,cautati C:\WINDOWS\system32\regedt32.exe si dati 2click pe el

b.

automatic:nu mai cautati registri,descarcati acest fiser,e un batch file simplu

are doar cateva comenzi cu care va face acelasi lucru ca si cum am fi facut-o manual.

e de la mine din comp..si eu raspund,dati 2click pe el si apoi ok:

http://www.mediafire.com/?n45jxibjsyc

asta doar pentru aceasta eroare,ca nu se vad toate fisierele si folderele,nu pentru altceva!

(daca dati 2click aiurea pe el nu va face niciun rau...doar vor aparea alea ascunse)

 

2.

e putin probabil sa fie,dar de dragul..oricui,vom presupune si asta,e un virus!

am tot cautat,ca eu nu prea cred in virusi,si-am gasit un posibil suspect..doar suspect!

descarcati asta,tot de la mine din comp,tot eu raspund,cleanbg.exe:

download:

http://www.mediafire.com/?4ntybbgd9di

("Protector Plus",dati click pe "Scan",cel din stanga,nu pe "download" din dreapta

lasati-l sa caute..10 minute)

Un antivirus chiar bun (fara scut activ),eu il am de la inceput..de un an,este RemoveIT,

are doar 3MB,nu va luati dupa marime,e chiar super,si update-urile sunt gratuite:

pregatiti-va sa va mirati cate capcane simte asta...

http://www.incodesolutions.com/downloads/removeit_pro.exe

 

3.

In registri nu este eroare,(deci"hidden" era deja pe 1,virusul ala W32 bean nu este,cu atat mai bine,ii vom da inainte:

Bagati discul windows,acela cu care-ati instalat sau altul,nu conteaza care,chiar nu conteaza de unde,daca e sau nu acelasi,imaginile astea .iso ale discurilor de instalare sunt in foarte mare parte in regula(astea .iso nu-s un moft,sunt facute special ca sa poti face copii cat mai exact dupa discul original,pentru copii 100% unu la unu folositi Alcohol 120%,e un program special pentru discuri capcana,pentru d-astea cu protectii speciale la copiere,si mai sunt si altele!)

acum am ajuns iar la rascruce,fie o dati manual,fie descarcati asta:

a.

manual e asa:

start>toate programele(all programs)>accesoriii(?)>Promt comanda(command prompt)

are sa apara o de-aia..un mini ecran pe fond negru(puteti sa schimbati culorile si altele

dand clik dreapta pe acel comand prompt ..din "toate programele")

acolo,in acea mini fereastra scrieti asa(sa aveti discul de instalare windows ...bagat):

sfc /scannow (system file checker,adica sfc spatiu liber /scannow)

si asteptati vreo 15 minute...cam asa.

asta va pune toate fisierele windows originale inapoi la locul lor

b.

descarcati "powertoys" de la microsoft si printre altele va face ca sa aveti un comand prompt

la orice folder,asa ca nu va mai trebui sa schimbam folderul(directorul) cu comanda cd ca sa

ajungem la c:\windows\system32

sau descarcati doar asta de la mine din comp:

http://www.mediafire.com/?dmt1hmodjze

cand veti da click dreapta pe orice folder veti putea executa comenzi Ms-Dos direct

(dar noi acum vrem doar in c:\windows\system32,ca acolo este sfc.exe,system file checker)

dupa ce instalati asta,dati click dreapta pe folderul system32

va aparea direct acel command prompt si veti scrie doar atat"

sfc /scannow

comanda asta simpla va repune fisierele originale windows la locul lor.

ar mai fi sa mergeti in C:\windows\Prefetch si sa stergeti toate fisierele de-acolo,toate!

(asta pentru curatenie...)

dac-o mai fi ceva..,pe mine atat m-a dus capul,mai vedem ce e de facut.

offff,mi-am amintit altele,si ca mereu mai e cate ceva...

am mai dat-o pe-asta pe la aia cu windows boot live,cum sa umbli in foldere speciale

era cazul lui C:\System Volume Information\ (acela cu restore points...pentru recover)

..............

"in mod "normal" folderul asta este inaccesibil,se poate totusi vedea:

deschideti orice folder...dati pe Tools(Instrumente)>Folder Options>View:

bifati -"show hidden files and folders"(arata fisierele si folderele ascunse)

debifati -"hide protected operating system files"(ascunde fisierele protejate ale sistemului)

debifati -"use simple file sharing"(nu da ...tot)

dati click dreapta pe folderul C:\System Volume Information >Properties>Security,si apoi "Add"(adaugare)

,apoi "Advanced"(complex)> "Find now"(cauta..),cautati numele contului vostru de pe comp,dati ok

si inca un ok si bifati toate "permisiunile",iar ok si iesiti.

acum veti putea intra in folderul asta ..c:\system volume Information\ si vedea ce restore points sunt"

................

ca sa aveti privilegii totale pentru orice folder,faceti asa cum am scris mai sus,doar ca in loc

de C:\System Volume Information veti da click dreapta doar pe C:\,adica pe C: si faceti exact ce vedeti in paragraful deasupra,in felul asta veti avea control total asupra sistemul de operare.

gata.

Link to comment
Share on other sites

si ce naiba se intampla de nu mai are d*cu pe "r"?!?.egal,da-l d*cu!

 

 

gata.

mulţumesc...:)

şi ca să îţi răspund la întrebare , e filtru pus pentru a descuraja folosirea cuvântului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...