Jump to content
Vesperala Forum
vesperala

Forza Steaua!

Recommended Posts

FC Arges - Steaua, Antena 1, 20.45

:) in seara asta.

Eu, sincer, prevad o alta evolutie mai putin decat modesta a echipei. Cred ca nu vor sa isi iasa din mana, dupa 3 ani de constante meciuri rusinoase.

Edited by Stelist_4_3v3r

prima repriză abia...dar Piteştiul conduce cu 1-0 :(

1-1..:) la final de repriză

:doh: Ogăraru ratează un 11 metri

2-1 în sfârşit pentru steaua...mai sunt câteva minute şi se termină...

dar imediat 2-2

Mai ştiţi ce frumos juca Steaua odată. Ţin minte meciul din UEFA, cu Rapid...ce meci...eram la o masă în campus, în Timisoara, trei rapidişti şi trei stelisti, toţi colegi şi prieteni...

Juca...sincer, nici atunci nu se parea stralucit jocul Stelei, dar era clar mai bun decat astora de acum (desi nu s-au schimbat multi jucatori de atunci). Nu mi se parea stralucit dintr-un singur motiv: cand spun "joc frumos" si mai alatur si "Steaua" in fraza, ma gandesc numai la meciurile celor care azi sunt legende. Lacatus, Marcel Raducanu, Piturca, Majearu, Boloni, Iordanescu. Nu am vazut multe jocuri de pe vremea aia, pentru ca nu ma nascusem atunci. Dar am vazut, totusi, cateva meciuri memorabile, inregistrate. De curand chiar am citit o carte scrisa pe tema asta de un ziarist de la GSP, Andrei Vochin. Cartea se numea "Super Steaua". Autorul povestea atat de bine toata atmosfera, si tot ce se intampla atunci, cu putin timp inainte ca o echipa romaneasca, Steaua, sa castige o cupa care pana atunci le fusese inaccesibila chiar si unor echipe cu nume rasunatoare (dau un exemplu, FC Barcelona), incat parca eram acolo, privind pasele geniale ale lui Boloni, dribblingurile lui Majearu, sau sprinturile pustiului pletos numit Lacatus.

Din momentul in care acea echipa s-a destramat, nu a mai existat joc spectaculos in Romania. Poate doar Steaua de la mijlocul anilor '90, cu Adrian Ilie, Basarab Panduru, etc. dar si asa, diferenta e tot destul de mare.

Da, ala era joc frumos. Fotbalul romanesc de acum se zbate intr-o mocirla numita mediocritate, din care nu va mai iesi niciodata, iar Steaua de acum nu este Steaua reala.

înţeleg că băturăm

dar...cine dădu gol şi cu cine jucară? :pardon:

înţeleg că băturăm

dar...cine dădu gol şi cu cine jucară? :pardon:

au jucat cu Gloria Bistrita, a dat gol Kapetanos in minutul 83, dupa ce mai devreme ratase un penalty Stancu :doh:

dar trei puncte sunt trei puncte :hai_steaua:

A fost cel mai slab meci, nu unul din cele mai slabe. Steaua a devenit tipul de echipa care era Gloria Bistrita acum cativa ani. Si Farul era la fel...Ingrozitor de plictisitoare. Adormeam uitandu-ma la meciurile lor, desi nu eram deloc obosit. Erau de neprivit.

Acum Steaua a preluat aceasta "traditie" si e singura care o poate duce mai departe. Nu am mai vazut asa ceva. Spre sfarsit, desi scapau pe contraatac, chiar 3 contra 2, preferau sa fuga spre coltul terenului si sa ingroape mingea acolo. Oribil. Plus ca au fost dominati o mare perioada din repriza a doua, desi erau cu UN OM MAI MULT. :huh: Steaua de azi e o penibilitate. Nu merita sa poarta numele asta. Astept sa ii vad pe cei care au adus-o in starea asta jalnica cu ochii beliti si in coparseu cat mai curand. Asta merita.

Edited by Stelist_4_3v3r

Miercuri avem cu Cfr. Daca luam trei puncte revenim in lupta pt un loc de Champions :D:

Dar cel mai important ar fi sa se vada o imbunatatire in joc

1-1 la Unirea, Urziceni este campioana, absolut meritat, Steaua prinde Europa League, absolut nemeritat, dar dupa un sezon ratat e bine si asa :doh:

Ce vrei sa spui cu "nemeritat", cand te referi la Steaua? Ca merita mai mult, sau ca nu ar fi meritat aceasta calificare?

Edited by Stelist_4_3v3r

Ca nu merita nici atat, si o spun cu parere de rau pt ca si eu sunt stelist, dar in fotbal e mai productiv sa fii realist. Dupa jocul prestat per total in acest sezon nu merita. Ca sa nu mai spun ca au stat la mana rapidului, daca bateau pe iasi Steaua ramanea acasa. Si ei desi stiau ca rapid mai are nevoie de un singur gol nu erau in stare sa isi creeze macar o ocazie de gol la poarta urizceniului care avea titlul deja castigat (brasov conducera pe poli )

De organizare si de jucatori mai buni avea nevoie Steaua. Prima s-ar parea ca a gasit-o (am auzit ca Bergodi e o mana de fier), lipsesc jucatorii pe care sa exerseze aceasta organizare. Pentru ca sunt cativa care nu prea au valoare de Steaua, sau care nu au mentalitatea adecvata, cum ar fi Lovin, Plesan, Moreno, Nicolita.

Totusi, desi Becali a declarat ca ii place sa aiba disciplina si de aceea Bergodi este exact ce are nevoie, cred ca antrenorul va avea cruda soarta a numarului impresionabil al predecesorilor sai care au fost calcati in picioare, in cele din urma, de idiotul sef. De fapt, sunt convins ca se va intampla intr-un viitor destul de apropiat. Candeva intre 5 si 8 luni de acum.

Eu as fi preferat, sincer, un antrenor care a avut legaturi cu fotbalul francez sau spaniol pentru un timp indelungat. Pentru ca Steaua are nevoie de jocul in stil francez, care combina tehnica si viteza spaniola cu forta englezeasca. Desigur, cer prea mult. Jucatorii romani nu sunt in stare de asa ceva. Dar asta e visul meu. Asa vad eu Steaua perfecta. :)

Edited by Stelist_4_3v3r

:rolleyes: eşti optimist

suntem în stare să luăm bătaie şi de la Gaz Beton Filiaşi.

am incredere in Bergodi, e format la scoala italienesca :D: stie el sa redreseze echipa, macar cat sa ii elimine pe astia :console:

Daca semneaza... :)

Edited by Stelist_4_3v3r