Jump to content
Vesperala Forum

Flori dăruite fetei dragi


vesperala

Recommended Posts

Buy Me A Rose - Kenny Rogers

 

 

Cât de mult contează să primeşti flori de la El? Cât de des îi dai flori Ei?

 

 

Fiecare fată uneori spune că nu sunt importante florile, că pot fi şi alte gesturi importante...

 

 

Sunt? Nu sunt?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In general nu am fost adeptul florilor in exces, nu pentru ca doamnele nu ar merita, departe de mine gandul, insa cand merg pe drum cu buchetul de flori am impresia ca toata lumea se uita la, si dupa mine. Imi aduc aminte amuzat de anii tineretii cand duceam florile intr-o teava de PVC, din aia mare de pluviala :lol: , pentru ca imi era rusine sa merg cu florile pe strada, ca sa vedeti figura, cu ditai' tevoiul nu aveam complexe.

Acum anii au trecut si evident ca nu mai sunt de vazut cu teava sub brat pe strada, dar tot nu am reusit sa scap de complexul acesta al florilor, asa ca, in continuare, prefer cadourile in locul florilor.

Asta nu inseamna ca nu mai daruiesc si flori, insa, pe cat posibil, o fac prin comanda directa la adresa :).

Exceptie fac zilele de 1 si 8 Martie, precum si ziua de nastere a sotiei, cand le daruiesc personal.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
In general nu am fost adeptul florilor in exces, nu pentru ca doamnele nu ar merita, departe de mine gandul, insa cand merg pe drum cu buchetul de flori am impresia ca toata lumea se uita la, si dupa mine. Imi aduc aminte amuzat de anii tineretii cand duceam florile intr-o teava de PVC, din aia mare de pluviala :lol: , pentru ca imi era rusine sa merg cu florile pe strada, ca sa vedeti figura, cu ditai' tevoiul nu aveam complexe.

:glaugh: Mie imi place sa vad barbati pe strada cu flori.

Imi place sa primesc flori ( desi rar le primesc), imi place sa le daruiesc :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Nu zic ca nu imi plac florile. Nici nu au de ce sa nu imi placa. Sunt unele din "inventiile" minunate ale celui care le-a creat (oricine ar fi el). Dar parca imi plac mai mult intr-o gradina, pe un camp, sau oriunde, acolo unde sunt vii.

Printre miile de intrebari pe care mi le pun zilnic, vazand diversele comportamente ale celor din jur, sunt acestea: De ce flori? De ce nu un borcan gol, sau o pereche de sosete de lana? Cand o fi aparut obiceiul de a taia vegetatia planetei pentru a o face cadou? De ce cineva face cadou ceva ce nu ii apartine?

Am incercat sa ma pun in locul unei femei. Nu am reusit sa raspund nici la intrebarea "De ce naiba eu, ca femeie (asta era ipoteza mea), as simti nevoia (sau ma rog, m-as bucura la gestul asta) ca cineva sa imi ofere niste buruieni (de altfel, extraordinare, dupa cum am zis) care sa tina locul (in capul lui, de cele mai multe ori) unor lucruri mai importante? Macar daca as fi erbivor, ca le-as manca. Dar asa, ce sa fac cu ele? Sa ma uit la ele cum se usuca intr-o vaza oribila facuta in Taiwan (probabil primita tot de la el), cand ar putea sa stea infipte in niscaiva cernoziom, la soare, realizand fotosinteaza cea necesara vietii pe Terra?

 

Mistere, mistere... :rolleyes: Ma rog, nu spun nici ca nu ar mai trebui facut asa ceva, sau ca as avea dreptate, doar expuneam motivul pentru care nu ofer flori (din fericire, sau din pacate, nu am ocazia asa des de a o face). De fapt, am dat ceva flori in acesti aproape 20 de ani, dar cele mai multe au fost date "doamnei invatatoare". Atunci nu aveam de ales, desi imi displacea la fel de mult chestia asta si in clasa a treia (poate insemna asta ca am ramas la mintea de atunci? :hm: :huh:).

 

:)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

1. dacă nu ar scoate bani din plantarea lor, cel ce le-a sădit , îngrijit şi apoi tăiat nu ar mai planta nimic şi amintita fotosinteză ar lipsi.

2. s-a încercat cândva înlocuirea cu unele sintetice, "durabile"...

3. se încearcă mai nou cadouri cu mini-ghiveci :) zambila cu ghiveci etc... tocmai ca să poată fi plantate. sau păstrate mai mult timp.

:)

 

Link to comment
Share on other sites

In general, eu nu sunt adeptul cadourilor. Decat daca e ceva folositor, nedaunator in niciun fel naturii si nu foarte ieftin (:lol:).

Florile... :no: de cele mai multe ori sunt date din reflex. E la indemana oricui, fiind foarte ieftine si aflandu-se pe toate tarabele. Atunci cand e o zi speciala (nu ma refer la Valentine's sau altele de genul, astea-s prostii), ce sa ia un barbat femeii pe care o are pe-acasa? Normal, flori. Sau chestii simbolice care ii sunt mai mult decat nefolositoare bietei doamne. Din aceasta cauza, a devenit, si foarte previzibil.

 

:mellow:

 

PS: Insectele nu polenizeaza si plantele ca laleaua, trandafirul, etc.? :hm:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Sa nu uiti, unei femei sa-i iei mereu cadouri, de care vrei tu dar ia-i, bag-o in sama :lol:

O persoana care crede ca i se cuvine un cadou la fiece zi mai "speciala" e foarte superficiala si habar nu are pe ce lume se afla. De asta sper ca exista si femei care ies din formula de mai sus, pentru binele meu. :D:

Link to comment
Share on other sites

Deja deviez...dar mi-am demonstrat asta dupa un studiu pe un esantion de...2 persoane. :lol: Mie mi se pare suficient. Cum am mai zis, nu sunt un mare fan al cadourilor, dar daca e ceva care necesita mai mult de 5 secunde de gandire pentru a ajunge la el, e bine venit, si bine dat, de asemenea. In concluzie, fara flori sau chestii inutile, pentru ca atunci nu mai e cadou, ci doar un lucru banal care ocupa un spatiu degeaba si care e primit doar pentru a nu-l face pe cel care l-a dat sa se simta prost.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Din pacate n-ai inteles ... :(

:hm: Am inteles ca femeilor nu le place sa fie ignorate. Adica vor sa se simta in centrul atentiei (in sensul bun). Dar eu vorbeam de persoanele care cad in extrema acestui fapt. Adica nu concep sa nu primeasca un cadou cand cred ca li se cuvine, dar reactioneaza exagerat (in sens negativ) atunci cand primesc daruri, cum am mai zis, simbolice.

 

:think: Cat de coerent a fost ce am spus?

 

PS: Deja nu mai e vorba de flori. Scuze de derapaj. :pardon:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

:lol: Gata gata nu mai zic nici eu nimica ca ne indepartam cum bine spuneai.

 

Deci inca imi place sa primesc flori, desi nu le primesc decat rar. Mi-am cumparat singura si s-a uitat lung :lol:

In rest poate fi orice gest, orice cuvant facut cadou ...

Edited by samsara
Link to comment
Share on other sites

In general nu am fost adeptul florilor in exces, nu pentru ca doamnele nu ar merita, departe de mine gandul, insa cand merg pe drum cu buchetul de flori am impresia ca toata lumea se uita la, si dupa mine. Imi aduc aminte amuzat de anii tineretii cand duceam florile intr-o teava de PVC, din aia mare de pluviala :lol: , pentru ca imi era rusine sa merg cu florile pe strada, ca sa vedeti figura, cu ditai' tevoiul nu aveam complexe.

Acum anii au trecut si evident ca nu mai sunt de vazut cu teava sub brat pe strada, dar tot nu am reusit sa scap de complexul acesta al florilor, asa ca, in continuare, prefer cadourile in locul florilor.

Asta nu inseamna ca nu mai daruiesc si flori, insa, pe cat posibil, o fac prin comanda directa la adresa :).

Exceptie fac zilele de 1 si 8 Martie, precum si ziua de nastere a sotiei, cand le daruiesc personal.

 

Am ras cu lacrimi!!!! :lool: :lool: :lool:

 

Asa procedez si eu,doar ca pun florile intr-o sacosa d-aia mare ca sa nu se vada,le scot cand aproape am ajuns la destinatie :lol: :lol: :lol:

Totusi teava.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

2. s-a încercat cândva înlocuirea cu unele sintetice, "durabile"...

Oribil. Astia nu au inteles ca nu ideea de floare trebuie mentinuta, ci ideea de "ceva dragut" (dar banal :() Ceva mai inutil decat o floare este doar o floare care nici macar nu miroase.

:lol: Gata gata nu mai zic nici eu nimica ca ne indepartam cum bine spuneai.

E bine, pentru ca alunec in subiecte la care nu ma pricep... :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Aceeasi problema ca si cea mentionata mai sus. M-as face de ras. Si daca e un lucru care sa-l inghit mai greu, acela este faptul de a ma face de ras. Sa ma vada unii din colegii mei fugind cu un buchet de flori catre o anumita persoana, ar rade si cu fundul de mine :( Mai ales cand as fi vrut sa alerg catre o anumita persoana cu multe, multe flori...si uite ca acum acea idee grandioasa nu va fi pusa niciodata in aplicare :( Dar in general, daca as stii ca cineva cunoscut ma priveste si afla ca ofer flori, le-as expedia prin posta, sa fiu absolut sigur ca nu ma prinde nimeni :(

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg mentalitatea asta.. Oamenii de uita la un tanar cu flori, tocmai pentru ca este ft rar fenomenul. Eu nu cred ca trebuie sa aduci flori la ocazii speciale neaparat, ci doar daca simti asta, iar asta se intampla si daca nu e o "ocazie" (daca se intampla). Si nu neaparat flori. Ceva ce crezi ca o va face fericita. Si asa cred ca e normal si invers. Eu cred ca micile gesturi de atentie, din partea ambilor parteneri, chiar atunci cand nu se asteapta conteaza intr-o relatie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...