Jump to content
Vesperala Forum

Geopolitica României


vesperala

Recommended Posts

Wikipedia spune că: Geopolitica este o ştiinţă politică ce studiază impactul aşezării şi poziţionării geografice a unui stat asupra politicii sale externe şi interne

 

 

Eu mă întreb care evenimente din istoria României sutn determinate în mod evident de poziţionarea geografică de fapt...

 

M-ar interesa nu atât vecinii şi conflictele specifice zonei, cât influenţa aspectelor legate de climă şi relief asupra evenimentelor şi strategiilor politice...

 

Stiu că iarna a fost uneori determinantă: atât pe la războaiele daco-romane, cât şi sfârşitul lui Iancu de Hunedoara...

Alte momente puteţi menţiona?

Link to comment
Share on other sites

Actualmente, situatia geopolitica a unei tari se rezuma la stabilitatea si predictibilitatea guvernarii, natura si calitatea relatiilor diplomatice cu vecinii in general, dar cu NATO in special :) . Desigur, amplasarea geografica este importanta, dar in fata tehnologiei militare de ultima ora, acest aspect conteaza din ce in ce mai putin. La capitolul geografie, mai exista un aspect (poate cel mai important la ora actuala) pe care nu l-ai mentionat .... zacamintele petroliere. (si nu numai)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...