Jump to content
Vesperala Forum

Stiati ca....


piko

Recommended Posts

... tot ceea ce visăm, chiar şi feţele oamenilor, le-am zărit măcar o dată în viaţă? De-a lungul existenţei noastre, vedem sute şi sute de chipuri, care sunt memorate într-un fel de arhivă, pe care mintea noastră o utilizează apoi în timpul viselor.

 

...dacă sforăiţi, nu visaţi?

Copiii nu visează până la vârsta de aproape trei ani. Începând de la această vârstă, au mai multe coşmaruri decât adulţii, până la aproximativ şapte-opt ani.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 589
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

:rolleyes:

 

de ar putea descifra cineva imaginile acelea, m-aş auca să scotocesc România după o oglindă în care s-a privit Eminescu... :)

 

sunt convinsă că Slavici, Maiorescu, Kremnitz aveau oglinzi...

:hm:

 

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

 

de ar putea descifra cineva imaginile acelea, m-aş auca să scotocesc România după o oglindă în care s-a privit Eminescu... :)

 

sunt convinsă că Slavici, Maiorescu, Kremnitz aveau oglinzi...

:hm:

 

stiati ca ...

 

... ii prima data cind :vesperala: sta cu mine online ... cred ca ii aduce aminte zona valea Viilor ceva :giveheart: :giveheart:

Link to comment
Share on other sites

[...] Copiii nu visează până la vârsta de aproape trei ani. Începând de la această vârstă, au mai multe coşmaruri decât adulţii, până la aproximativ şapte-opt ani.

 

Bineînţeles că visează. Numai că nu au suficiente conexiuni neuronale pentru a realiza ce se întâmplă în timpul viselor. Margot Sunderland ne explică mai bine.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...studii recente au demonstrat faptul că mâncarea de la fast-food creează o dependenţă asemănătoare cu cea de tutun sau alcool? Oamenii de ştiinţă explică această reacţie prin faptul că mâncarea de la fast-food produce în creier aşa-numitele substanţe chimice ale plăcerii, care duc la dependenţă.

Link to comment
Share on other sites

... tot ceea ce visăm, chiar şi feţele oamenilor, le-am zărit măcar o dată în viaţă? De-a lungul existenţei noastre, vedem sute şi sute de chipuri, care sunt memorate într-un fel de arhivă, pe care mintea noastră o utilizează apoi în timpul viselor.

nu-i adevarat ... eu visez si oameni morti pe care nu i-am cunoscut niciodata si nu am vazut poze

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
nu-i adevarat ... eu visez si oameni morti pe care nu i-am cunoscut niciodata si nu am vazut poze

 

chiar si felul fiecaruia de a fi,de a ne misca,gesturile,vorbele..de a visa ceva,pe cineva anume

tot ce ne face unici,acestea mici trasaturi sunt memorate si amestecate intruna cu ceea ce am dobandit din nastere formanad acele "modele imposibile"

 

este "neadevarat" ca daca ma indragostesc de cineva in cateva clipe doar ascultand-o, privindu-i ochii..ochi ca oricare, buze ca toate buzele, o fac tocmai datorita acelei figuri, model ideal creat de mintea mea singura de nebuna?

 

doar cateva cuvinte, chiar si un singur gest anume al unei oarecare fete il poate declansa

nu ea este modelul, dar ea este totusi cea ma apropiata in acele clipe, si poate ..poate ca oricat as mai cauta, asa cum toti suntem intr-o continua cautare, n-am sa ma gasesc niciodata ceva mai apropiat decat acea fata

(poate,sigur ca exista pe undeva,intr-un colt de lume cineva mai aproape de modelul meu decat ea, insa eu n-o stiu unde e si n-o pot afla)

 

atunci e adevarat ca la asta se spune iubire,si ca e mereu "oarba"

Narcisa stie multe smecherii secrete

 

iar tu, daca nu i-ai vazut niciodata si nici in poze, de unde sti ca cei pe care-i visezi sunt morti?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Papa Benedict al XVI-lea a declarat ca evreii nu sunt vinovaţi pentru crucificarea şi moartea lui Iisus, informează The Guardian.

 

destul de caraghios suna declaratia neamtului,mi se pare ca ..nu stiu sigur, dar a fost un papa care a trebuit,fortat de logica,sa decalare oficial ca pamantul se invarteste in jurul soarelui, inca unul care l-a "iertat" pe calugarul Giordono Bruno pentru ca l-au ars pe rug, altul care l-a iertat pe Galileo Galiei..

 

eu nu fac politica sau religie, si nu e vorba doar de catolici, la ortodoxi lucrurile au stat,stau,mai rau

dar toate aceste mici scapari arata clar ca astia chiar nu stiu de capul lor

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...etichetele de pe fructe și legume vor avea un cod de 4 sau 5 cifre?

 

În cazul în care acestea vor avea un cod de 4 cifre, înseamnă că a fost „crescute convenţional, dar nu ecologic”. În cazul în care codul are 5 cifre, şi începe cu un 9, aceasta înseamnă că producţia a fost cultivată ecologic. Un cod de 5 cifre care începe cu un 8 indică faptul că producţia a fost modificată genetic.

 

De exemplu, dacă un măr are codul “6584″, a fost crescut dintr-un răsad nealterat cu posibila utilizare a fertilizanţilor şi a pesticidelor. Un alt măr care are codul “96584″ a fost crescut ecologic. Un măr având codul “86584″ a fost modificat genetic.

 

Libertatea.ro

 

Oooof! :(

 

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva concret ce efect negativ ar putea avea asupra noastra consumul organismelor modificate genetic? Intreb si eu doar asa,, neinformat :confused: fiindca de exemplu, o para este un mar modificat genetic. Un pepene este un dovlecel modificat genetic, care la randul lui este un fel de castravete...da, :) modificat genetic.

si evident, mai sunt nenumarate exemple ...doar ca modificarile le-a facut natura, in decurs de cateva mii de ani.

 

Deci o fi asa grav sa ''comprimam timpul'' si sa consumam ceva modificat in laborator? :pardon:

 

Ori explicatia e doar de natura psihologica?

Nu cumva :) doar ne temem de lucrurile pe care nu le cunoastem?

Link to comment
Share on other sites

doar ca modificarile le-a facut natura, in decurs de cateva mii de ani.

 

Problema mea ar consta in faptul ca am incredere doar in modificarile facute de natura, stiu si eu ce "ingrediente" sunt in stare oamenii sa puna in modificarile lor, :D: in goana nesabuita dupa profit mare pe termen scurt? Natura nu vrea bani negri si nu face nimic la intamplare, nici nu gandeste "lasa, ca merge si-asa".

Oricum, sefule, ai dreptate, prea multi oameni, prea multe guri, prea putine resurse naturale, viitorul , cat va mai fi , va apartine produselor alimentare obtinute prin modificari genetice.

 

Mi-adusei aminte de-o discutie avuta cu illu. Ma plangeam de faptul ca rosiile, desi scumpe, n-au niciun gust, sunte fade, tari, numai aspectul de ele. Iata si raspunsul lui: "Pai, n-am vrut noi rosii in mijlocul iernii? Iata-le! Cererea si oferta."

Link to comment
Share on other sites

Uite ce-i, ma duc si ma-ntorc cu propunerea ca voi, cei tineri, sa mancati legume si fructe de-astea, de ultima generatie, modificate in fel si chip, :food: ca tot nu stiti care era gustul celorlalte. Iar noi, soimii lui Ceausescu, :gblush: sa le mancam pe cele mostenite, ca ne-am obisnuit cu ele... :harbuz:

Link to comment
Share on other sites

am incredere doar in modificarile facute de natura, stiu si eu ce "ingrediente" sunt in stare oamenii sa puna in modificarile lor

Nu e chiar asa :) Cam toate fructele sunt oarecum "modificate genetic" inca de mii de ani incoace.

Pomii fructiferi nealtoiti fac fructe pădureţe, tari si acre. Deci la ora actuala, metoda altoitului :farmer: cu cutitul si ramurica este unanim acceptata, iar eu personal nu am nicio indoiala ca va veni o vreme cand si altoitul :w1: "in eprubeta" va fi la fel.

 

:D:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

"Radiaţiile emise de mobile nu numai că favorizează apariţia cancerului şi a tumorilor, dar au efecte negative şi asupra funcţiei cognitive a creierului, pentru că telefonul e ţinut la ureche în zona lobilor temporali. Se recomandă evitarea folosirii telefonului mobil de către persoanele cu vârste mai mici de 14 ani şi de către femeile însărcinate. În timpul nopţii, nu lăsaţi telefonul mobil la capul patului, întrucât sigur va influenţa structurile nervoase. "

Link to comment
Share on other sites

Sa ma ierte mult prea desteptii tarii, dar nu cumva promteristelele si promteristul ala cu ochelari zicea odata la Antena 1 ca folosirea unui mobil al face pe utilizator mai destept ?

Era clar ca astea sunt daunatoare dar se recomanda minorii sub 14 ani sa nu aibe dar romanul e roman si ai da mobil mai scump decat frigiderul din casa unui copil de gradinita.

:yeap:

 

Stiati ca substanta cenusie a multora devine tot mai incolora ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
........................

 

 

stiam tot.

sorry,chiar stiam

m-ati crezut mereu un dobitoc...eu am invatat carte,poate nu pe la scoala dar n-am rams prost

daca nu am zis figuri culturale si mi-am facut treaba mea..cu programe tampite,pe care nici pe aia nu m-ati lasat s-o fac!

 

azi o sa va invatati ceva de la mine

sa va mai desumflati

Edited by pnv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...