Jump to content
Vesperala Forum

De la capat.....


Orpheus

Recommended Posts

Deunazi ma gandeam.... si nu doar deunazi, in fond cine nu s-a gandit macar o data cum ar fi daca ar avea posibilitatea sa o ia de la capat, ar mai face-o sau nu ?

Si nu ma refer sa o iei de la capat continuand viata, ci pur si simplu sa fi copil din nou, sa retraiesti din nou viata, cu bucuriile si tristetile ei, cu partile frumoase dar si mai putin frumoase, cu emotiile varstei inocente .....cu tot.

 

Daca ai putea, ( ipotetic vorbind, desigur )...ai face-o ?

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit de foarte multe ori la varianta asta... daca as putea, da, as vrea sa imi retraiesc viata de la varsta de 12, caci de la varsta asta au inceput schimbarile majore din viata mea... As schimba APROAPE TOT...

Edited by Rain
Link to comment
Share on other sites

:huh: eu vroiam doar să îi mai spun o dată lui Moş Gerilă ce jucării vreau...

 

şi să mai stau la un foc în faţa blocului cu copiii, când se lua lumina în oraş...

şi...:nav:

Link to comment
Share on other sites

:huh: identic sau dacă am schimba ce a fost?

 

Evident ca nu identic, nu ma gandeam la un deja-vu, ci pur si simplu la o reluare a vietii de la zero, asa cum ar decurge ea, atata insa sa ti minte: ca a fost decizia ta :)

Link to comment
Share on other sites

Ca poate sa fie rau stiu. Ca se poate trece peste rau iarasi stiu. Ca ii posibil sa fie bine

e un lux pe care nu mi l-as permite. N-am jucat in viata mea jocuri de noroc nici macar virtuale

asa incat greu sa fiu de acord cu asemenea loterie. E prea puternica frica.

Link to comment
Share on other sites

Scuze de consecutiv.

 

Am scris zilele trecute despe suferinta unei persoane apropiata mie.

La asa ceva m-am gandit in postul de mai sus. La acest gen de loterie m-am referit.

 

Bineinteles ca am credinta ca va trece peste situatia rea in care se afla acum.

 

Am tinut sa lamuresc asta mai mult pentru mine. Orice asociere cu chestiuni materiale este

exclusa legat de postul anterior. Repet, am scris mai mult pentru mine asta.

 

Is sigur ca dumneavoastra ati inteles. Nu-s sigur, insa cred ca tot prin posturile

Sefului BigDefender am citit cum ca sanatos daca esti, poti muta un munte!

 

Tot respectul!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Deunazi ma gandeam.... si nu doar deunazi, in fond cine nu s-a gandit macar o data cum ar fi daca ar avea posibilitatea sa o ia de la capat, ar mai face-o sau nu ? Si nu ma refer sa o iei de la capat continuand viata, ci pur si simplu sa fi copil din nou, sa retraiesti din nou viata, cu bucuriile si tristetile ei, cu partile frumoase dar si mai putin frumoase, cu emotiile varstei inocente .....cu tot. Daca ai putea, ( ipotetic vorbind, desigur )...ai face-o ?

 

De o mie de ori da! Am avut o viata fericita si norocoasa pana acum, si daca nu pot sa traiesc vesnic, continuandu-mi viata pentru o eternitate, as fi multumit sa pot macar sa retraiesc ceea ce am trait pana acum. Ce frumos ar fi...

 

 

 

 

Evident ca nu identic, nu ma gandeam la un deja-vu, ci pur si simplu la o reluare a vietii de la zero, asa cum ar decurge ea, atata insa sa ti minte: ca a fost decizia ta :)

 

Daca as pastra memoria vietii pe care deja am avut-o, in noua viata as actiona uneori altfel, as face lucrurile altfel, dar cred ca as ajunge totusi la acelasi lucru in mare, caci convingerea mea e ca suntem puternic predeterminati de gene si de mostenirea biologica pe care o primim de la parinti.

Link to comment
Share on other sites

De o mie de ori da! Am avut o viata fericita si norocoasa pana acum, si daca nu pot sa traiesc vesnic, continuandu-mi viata pentru o eternitate, as fi multumit sa pot macar sa retraiesc ceea ce am trait pana acum. Ce frumos ar fi...

 

 

Mi-am permis mai sus sa interpretez putin ideea initiatorului discutiei.

Am sa o fac si acum.

 

Daca nu mai este la fel? Daca e un cosmar? :d1:

Link to comment
Share on other sites

Daca nu mai este la fel? Daca e un cosmar? :d1:

 

 

In mod cert ca si un asemenea aspect trebuie luat in calcul, reluarea ipotetica a vietii nu trebuie privita doar cu rezultat pozitiv.

Link to comment
Share on other sites

Deunazi ma gandeam.... si nu doar deunazi, in fond cine nu s-a gandit macar o data cum ar fi daca ar avea posibilitatea sa o ia de la capat, ar mai face-o sau nu ?

Si nu ma refer sa o iei de la capat continuand viata, ci pur si simplu sa fi copil din nou, sa retraiesti din nou viata, cu bucuriile si tristetile ei, cu partile frumoase dar si mai putin frumoase, cu emotiile varstei inocente .....cu tot.

 

Daca ai putea, ( ipotetic vorbind, desigur )...ai face-o ?

 

Eu cand eram mica si lumea intreba ce vrei sa te faci cand vei fi mare eram tare intrigata pentru ca nu-mi doream sa cresc deloc. Da, as mai vrea sa fiu iarasi copil, pura, inocenta, care vede viata numai in roz.

Evident ca nu identic, nu ma gandeam la un deja-vu, ci pur si simplu la o reluare a vietii de la zero, asa cum ar decurge ea, atata insa sa ti minte: ca a fost decizia ta :)

Si chiar daca pare ciudat nu doresc nimanui sa tina minte ca a fost decizia lui. Eu am tinut minte si am suferit!

Link to comment
Share on other sites

Eu cand eram mica si lumea intreba ce vrei sa te faci cand vei fi mare eram tare intrigata pentru ca nu-mi doream sa cresc deloc. Da, as mai vrea sa fiu iarasi copil, pura, inocenta, care vede viata numai in roz.

 

Si chiar daca pare ciudat nu doresc nimanui sa tina minte ca a fost decizia lui. Eu am tinut minte si am suferit!

 

Paradoxal , dar foarte adevarat. Nimic nu doare mai tare decat constientizarea consecintelor amare cauzate de propriile decizii.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am permis mai sus sa interpretez putin ideea initiatorului discutiei.

Am sa o fac si acum.

 

Daca nu mai este la fel? Daca e un cosmar? :d1:

 

Schimbi datele problemei, obtii alte rezultate - mirarea nu e mare, nu? (cine ar dori sa traiasca o viata de cosmar?). Pe de alta parte, si viata asta care o traim (unica dealtfel...), presupune riscul de a fi un cosmar, si cu toate astea o traim (mai putin sinucigasii); la risc egal, eu unul n-as avea retineri sa "o iau de la capat"... DIMPOTRIVA!!!

Link to comment
Share on other sites

Schimbi datele problemei, obtii alte rezultate - mirarea nu e mare, nu? (cine ar dori sa traiasca o viata de cosmar?). Pe de alta parte, si viata asta care o traim (unica dealtfel...), presupune riscul de a fi un cosmar, si cu toate astea o traim (mai putin sinucigasii); la risc egal, eu unul n-as avea retineri sa "o iau de la capat"... DIMPOTRIVA!!!

 

E drept. Insa prima opinie a dumneavoastra se raporta la cu totul altceva. Doar la bine.

Nu-mi permiteam parerea daca aminteati de asa ceva prima data.

Link to comment
Share on other sites

sigur ca da!!!!!!

totul de la inceput! nice o problema.....

si ce daca o sa fie cosmar?

 

hmmm mai mare cosmar ca viata aceasta? nu cred...

dar bine...let it be cosmar........(sorry for the english but i cant remember al the words in romania right now)

everything is wellcomed...

i love life...

pain is just a big part of it :/

Edited by lilyth fairy
Link to comment
Share on other sites

sigur ca da!!!!!!

totul de la inceput! nice o problema.....

si ce daca o sa fie cosmar?

 

hmmm mai mare cosmar ca viata aceasta? nu cred...

dar bine...let it be cosmar........(sorry for the english but i cant remember al the words in romania right now)

everything is wellcomed...

i love life...

pain is just a big part of it :/

 

Am sa-mi permit romana.

 

Daca sunt probleme pot sa comunic in engleza.

 

Mai greu dar pot. :d1:

Link to comment
Share on other sites

Mai greu dar pot. :d1:

ce ? cu cine?

 

 

1. eşti offtopic

 

2. puteai să ajuţi să spună în română.

 

everything is wellcomed...

i love life...

pain is just a big part of it :/

totul e binevenit

iubesc viaţa

durerea e doar o mare parte a ei

 

 

 

:) există aici pe forum şi o secţiune în limba engleză, în cazul în care te vei exprima mai uşor aşa

 

:smile:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...