Jump to content
Vesperala Forum
vesperala

Te contrazici des?

Recommended Posts

iarta-ma!!!!!!

nu ma ierta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sunt vorbe care mă fac să mă întreb de ce atât de des, măcar în sinea noastră, simţim nevoia să ne contrazicem

Guest pnv
Sunt vorbe care mă fac să mă întreb de ce atât de des, măcar în sinea noastră, simţim nevoia să ne contrazicem

nu editez ,am sters de 4 ori acelasi raspuns,probabil la aceeasi intrebare.

e ceea ce simtim uneori,dar poate mai mult decat... atat,ti-a mai spus si altceva.

poate e iarta-ma daca ma iubesti,si altfel nu,poate e atat de simplu.

nici in ... dictie nu e contra ,n-are cum!

si chiar la "sanatate" mintala fiind,Tu ai stiut raspunsul.

noi nu ne contrazicem niciodata!

Edited by pnv

si chiar la "sanatate" mintala fiind,Tu ai stiut raspunsul.

noi nu ne contrazicem niciodata!

să te contrazici nu înseamnă să ai probleme cu sănătatea mintală.

fireşte, am dat doar un pasaj, nu o discuţie...

dar adesea în viaţa de zi cu ze ne contrazicem...

eh.

in fiecare lucru pe care il facem exista avantaje si dezavantaje,uneori orgoliul se bate cap in cap cu bunul simt.Poate vrem sa facem ceva,sa spunem ceva,dar dam inapoi pe ultima suta de metri din cauza ca simtim o oarecare teama fata de reactia celorlalti,chestie care nu ar trebui sa ne afectez foarte mult daca avem o dorinta de exprimare mai mare si incredere in sine.

Capacitatea mea de a empatiza ma face sa ma contrazic destul de des. Spre exemplu, atunci cand sunt martora unui conflict intre doua persoane, pot tine partea mai intai uneia, apoi celeilalte, pana cand ajung sa tin partea amandurora. Am destule argumente pentru a tine cu fiecare in parte.

Eu insami sunt un cumul de contradictii, de parti pozitive si de parti negative, ce se bat cap in cap, sunt de-a dreptul maniaco-depresiva. De aceea, inainte de a lua decizii, mereu ma gandesc mult la ceea ce am de facut, doresc sa gasesc solutia optima, fara a ma lasa influentata de starea de moment.

Periodic. Despre multe lucruri sau situatii am simultan minim doua puncte de vedere diametral opuse, si cred cu tarie in ambele. :crazy:

Da.

:think:

Nu.

Obisnuiam sa fiu mai constant in gandire si imi schimbam foarte greu parerea despre ceva. Eram incapatanat, sau ceva. Dar a inceput sa imi treaca. Problema e ca, atunci cand vedeam lucrurile intr-o singura directie, bidimensional, totul era perfect. Si simplu. Acum e o ciorba totala in mintea mea, in mare parte din timp. :)