Jump to content
Vesperala Forum

radio/emitatoare


alex virtual

Recommended Posts

m-ai asurzit..:P

bun venit, data viitoare cumpără o tastatură fără butonul CAPS LOCK...

 

 

şi serios vorbind, ar prinde bine câteva recomandări şi noţiuni de bază pentru cei ce nu ştiu prea multe despre subiect..:)

Link to comment
Share on other sites

Nu pot spune că sînt chiar pasionat, am avut totuşi un radio profesional în principal pentru unde scurte (de fapt avea toată banda, de jos de tot, nu mai ştu exact cît, pînă pe la 30 MHz sau cam pe-acolo, deci cuprindea şi lungi şi medii). Destul de interesant, foarte precis, dacă-mi amintesc bine puteai selecta frecvenţa din 10 în 10 Hz, şi mai avea şi o treabă cu care puteai distorsiona recepţia, ca să auzi piuituri unde emiteau ăia morse doar prin închis/deschis. Dar nefiind de specialitate, m-am jucat cu el vreo două săptămîni, apoi l-am dat.

 

Am descoperit cu ocazia aia că undele scurte sînt pline de nebuni. Impresia cu care am rămas este că jumate din emisiile în fonie provin de la arabi (şi jumate din ele dădeau muzică :) ).

 

Destul de interesant. Acum că mă gîndesc bine, mai bine-l păstram.

 

Eşti cumva şi radioamator, sau te distrezi doar cu citizen band?

Link to comment
Share on other sites

in ziua de azi la moda sunt undele scurte si cele ultrascurte ! sigur aveai un radio destul de modern! in principiu in acest topic as putea sa vorbesc in modul serios despre emitatoare ! deci acel aparat care emite o unda modulata in frecventa sau in amplitudine si care ajunge "in aparatul" tau de radio unde e demodulata si transformata in unde sonore (voce , muzica , etc)

te -ai intrebat vre-o data cum functioneaza un emitator radio?

 

DACA SUNTETI PASIONAT DE EMITAROARE FM/AM....si aveti de gand sa contruiti unul,angajati un avocat inainte.

va fi foarte util dupa prima proba.

eu nu vreau sa incurajez pe cineva sa construiasca un asemenea emitator ilegal! :mafia1:

sunt unele emitatoare pentru care nu iti trebuie autorizatie (vorbesc daca te bate gandul sa construiesti unul)!

:hatoff:

Link to comment
Share on other sites

un emitaror simplu are in componenta urmatoarele

-oscilatorul

-buffer-ul

-multiplicator de frecventa(optional)

-preamplificator de radio frecventa

-amplificator de putere

 

-oscilatorul produce oscilati de mare frecventa , in viziunea voastra acesta inchide si deschide in intrerupator de milioane de ori intr-o secunda ! daca emitatorul are modulatre in frecventa (fm) atunci in circuitul oscilant al oscilatorului se aplica o dioda varicap , pe aceasta dioda ajunge semnalul pe care vrem sa il emitem (muzica , voce ,etc) .ea se comporta ca un condesator variabil si isi modifica astfel valoarea in functie de semnalul audio aplicat pe ea! un condesator variabil este (de exemplu acela de care invartim atunci cand cautam un anumit post de radio )

-buffer-ul are rolul de a separa oscilatorul de restul emitatorului , evitand astfel modificari nedorite ale frecventei oscilatorului

-multiplicatorul multiplica frecventa provenita de la oscilator (daca e nevoie ) el poate face o multiplicare cu 2 si cu 3 (cel mai uzual) a frecventei!

-preamplificatorul amplifica semnalul de mica putere provenit de la buffer sau de la multiplicator , la o putere necesara amplificatorului de putere . dupa acest ultim "etaj" semnalul este aplicat cablului de antena , antenei propiuzise si aceasta va radia in spatiu semnalul respectiv!

 

aceasta e o mica descriere a unui emitor!

post-78-1201347226_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@paulvanorton: din cîte ştiu, există cîteva frecvenţe lăsate libere, pentru amatori, aşa numitul CB, cu condiţia ca puterea de emisie să fie mică (parcă maxim 4W, presupun că alex ştie mai bine). E adevărat, nu trebuie intrat pe alte frecvenţe, iar pentru benzile de radioamatori îţi trebuie autorizaţie.

Link to comment
Share on other sites

@paulvanorton: din cîte ştiu, există cîteva frecvenţe lăsate libere, pentru amatori, aşa numitul CB, cu condiţia ca puterea de emisie să fie mică (parcă maxim 4W, presupun că alex ştie mai bine). E adevărat, nu trebuie intrat pe alte frecvenţe, iar pentru benzile de radioamatori îţi trebuie autorizaţie.

1. orice radioamator trebuie să aibă autorizaţie?

2. care sunt acele frecvenţe "liber"

3. cine eliberează autorizaţia? ce preţ?

Link to comment
Share on other sites

Da, dar nu cunosc prea precis amănuntele.

 

În principiu pentru a deveni radioamator trebuie să primeşti un indicativ oficial de la autritatea care reglementează chestiile astea, şi cred că dai şi un examen (trebuie să cunoşti jargonul, regulamentul, ce se face şi ce nu, astea); apoi poţi emite, şi poţi participa la concursuri. Pentru cei care nu lucrează doar în fonie cred că se dă şi un examen de morse (ultima oară cînd m-am informat existau 3 categorii, în funcţie de viteza maximă la care te descurci). Nu ştiu dacă asta mai e valabil.

 

Există şi cluburi de radioamatori.

Link to comment
Share on other sites

intradevar trebuie si o autorizatie pentru amatori ! frecventele libere ar fi 27-28 mhz pentru modele comandate prin telecomanda , 7 mhz 14 mhz pentru comunicatii , 144-146 mhz comunicatii!

eu insa NU AM INDEMNAT PE NIMENI sa construieasca un emitator asa la voia intamplarii !

se pot construi si emitaroare fara nici o autorizatie chiar in banda de 3 metri (fm) 88-108mhz dar cu conditia ca puterea emitatorului sa fie de maxim 10mW , ceea ce inseamna foarte putin! eu am realizat un astfel de emitator si l-am montat in calculator , alimentarea cu energie a lui facanduse cu 5 volti tot din calculator iar semnalul emis era sunetul din calculator el fiind conectat la placa audio.astfel in casa mea ascult la radio muzica preferata chiar daca nu sunt la calculator. am creat practic un sistem wireless!

Link to comment
Share on other sites

Da, există nişte reglementări europene pe tema asta, la care a aderat şi România.

 

Din cîte am înţeles e vorba de frecvenţele nefolosite pe scară largă pentru că se suprapun cu frecvenţele bruiajului natural al Pămîntului. Motiv pentru care s-a dat acces liber cu emiţătoare de putere mică pe principiul că nu incomodează pe nimeni, şi oricum nu bat prea departe :D

Link to comment
Share on other sites

Ok; dacă tot te pricepi, poţi recomanda un emiţător/receptor comercial în banda de 27 MHz, care să fie suficient de ieftin dar nu porcăriile alea de walkie-talkie care bat sub 300 m în cîmp deschis?

 

Asta aşa, pentru cei mai fără înclinaţii tehnice (dacă-mi pui mie letconul în mînă dau foc la casă înainte să termin prima lipitură).

Link to comment
Share on other sites

Ok; dacă tot te pricepi, poţi recomanda un emiţător/receptor comercial în banda de 27 MHz, care să fie suficient de ieftin dar nu porcăriile alea de walkie-talkie care bat sub 300 m în cîmp deschis?

 

Asta aşa, pentru cei mai fără înclinaţii tehnice (dacă-mi pui mie letconul în mînă dau foc la casă înainte să termin prima lipitură).

daca vrei ceva care sa bata mai mult de 300 de metri te excluzi din raza legala de actiune a unui emitator!

totusi pentru a realiza un mic emitator de acest tip ai nevoie de

-un tranzistor BD 139 , acesta poate lucra pana la 50Mhz..

-doi condesatori variabili 10-40 pF.

-un condesator de 100uF la minim 16V

-un condesator de 100nF

 

-alti condesatori: 30pF, 50pF ,10pF,220nF,1nF

-o mica bobina pe care o poti realiza chiar tu din conducto cu-em cu diametrul de 0,6mm2 , numarul de spire va fi de 12 pe o carcasa de bobina cu diametrul de 8mm2 .

-un rezistor cu va;loarea de 15kohmi

-un rezistor de 5,6kohmi

-un rezistor cu valoare de 100Kohmi

-o dioda varicap BB139

 

montajul il realizezi "in aer", cu terminatiile pieselor cat mai scurte intre ele!

pe internet gasesti multe scheme de astfel de emitatoare , unele chiar mai simple decat ce am realizat eu in paint.daca te intereseaza una posteaz-o aici si o sa iti spun daca e reazilabila si cum ar trebui sa lucrezi

post-78-1201358539_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Creeps, statiile de emisie-receptie CB ale camionagiilor, au putere de emisie de 4W.

Bine ... asta in mod legal... fiindca unii isi mai monteaza si amplificatoare. Pana si de 150W, am auzit. :stars:

 

Explica-ne te rog mai pe larg care e treaba cu cei 9-30 mW. Despre ce fel de emitatoare este vorba?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
:root: salutare , uite ca de azi romania a ajuns sub teroarea "ridicari" orcarei emisii de la 9mw spre 30mw ..

Cred ca te referi la puterea emisa de unele masinute de jucarie,unele placi wirless de pe laptop si unele modulatoare fm pe care le monteaza unii prin masini.

Un releu obisnuit de radio in banda fm are de la 20 Watti in sus,dupa ce urci pe un astfel de releu mai stam de vorba.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Ar mai fi ca sunt multi din tiristi ce au 10w . Am vb cu unul "coleg" care a spus ca 5w nu se mai fumeaza de mult cu antene normale sau cu cele de castig in 27.50mhz .

Pe ultrascurte vreau sa zic ca in zona noastra in sud de romania , zona prunud pierele , un cetatean folosete cu spor 50mw de la un emitator cu modulator si antena de emisie reala , si tin sa spun ca masina celor de la anc a sosit si nu a zis nimic .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Sa vedeti faze dure auzite pendelete chiar dupa ce au fost ridicati unii mwaahaaha.

Cica sa dat o lege care spune clar, anc poate sa te masoare sa te miroasa dar NU mai au voie sa iti bata la geam sau la usa. Legea ii impiedica. Ca sa poata sa vina, trebuie sa reclame EI manual la politie si ulterior dupa probele cu politia de fatza vine sa BATA la usa cu BOLOVANUL.

Un pirat din sud de la mine radio sud, imi dadu un mesaj in care mi-a desenat ca ei au spus pendelelte ca e in defavoarea lor.

App, ce au fost testele alea din noiembrie 2011 cand venea un radio pirat atat de tare atat sus in buzau langa Istrita si jos in Pietrele de Giurgiu? Ala ce dovedeste, profitarea ca ei nu pot sa vina pe moment si instalarea unei aparaturi ilegale de peste 300w? Hoho.

Edited by creeps
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...