Jump to content
Vesperala Forum

a inceput biserica sa miste


paulvanorton

Recommended Posts

nu cu putin timp in urma am vazut o stire pe un post de televiziune cum ca biserica noastra(acu' nu stiu daca toti dogmatizam in aceeasi gasca,dar ...in fine) se implica in cazul fetitei violate care potrivit deciziei meschine a medicilor va naste in viitorul apropiat un copil.

ca asa e la noi:copiii fac copii.

stam si rumegam:dupa ce s-au dat in stamba cu homosexualii lor,cu masochisti lor,vrajitorii lor(mai nou fac descantece mai de succes decat alea care apar pe otv),

isi dreg imaginea facand si ei un lucru crestinesc.

Edited by paulvanorton
Link to comment
Share on other sites

:huh: eu ştirea nu am auzit-o...

dar cum pot hotărî medicii păstrarea sarcinii? asta nu poate fi decizie a lor, ci a viitoarei mame.

şi care e de fapt poziţia bisericii?

Link to comment
Share on other sites

Medicii vor sa respecte legea, care zice ca nu poate avorta, decat daca are mai putin de 14 saptamani. Si ea deja e in 4 luni jumate. Oricum, medicii spun ca pastrarea sarcinii e mai putin riscanta decat avortul (care i-ar putea pune viata in pericol chiar si fetei). A...si viitoarea mama are 11 ani.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Parintii vor sa o duca in Anglia pentru a face intreruperea. Acolo legea permite un avort pana in 24 de saptamani. Chiar si asa, tot va fi nevoie de o comisie care sa decida daca se poate face operatia fara a pune sanatatea fetei in pericol.

 

Pozitia Bisericii nu stiu care e. Era doar un preot care spunea ca se vrea salvarea a maximum din ce se poate salva (foarte ambiguu). Oricum, Biserica nu cred ca are vreun drept sa faca ceva (si nici nu cred ca au ce sa faca). In cazuri din astea, daca te iei dupa religie poti sa si mori.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

asta nu poate fi decizie a lor, ci a viitoarei mame.

şi care e de fapt poziţia bisericii?

 

care decizie a mamei?

decand minorii decid?

pozitia bisericii e clara:impotriva avorturilor.

 

@Stelist_4_3v3r:parerea mea e ca statul asta romanesc ar fi putut face ceva in acest caz.dar cum noi suntem mai catolici decat papa cred ca fetita/copilul va ajunge in Anglia.

Edited by paulvanorton
Link to comment
Share on other sites

care decizie a mamei?

decand minorii decid?

tu uiţi că eu spusei că habar nu am despre ce vorbeşti.

nu am deschis tv-ul de la meciul cu olanda.

 

nu cred că poate cineva decide ca sarcina să continue.

nu văd cum poate cineva să fie forţat să dea naştere unui copil.

indiferent de vârstă nu i se poate impune aşa ceva în mod normal.

problema e perioada de timp scursă deja, nu faptul că e minoră şi nu decide ea.

Link to comment
Share on other sites

@Stelist_4_3v3r:parerea mea e ca statul asta romanesc ar fi putut face ceva in acest caz.dar cum noi suntem mai catolici decat papa cred ca fetita/copilul va ajunge in Anglia.

Ce sa faca? Sa mareasca acea perioada de 14 saptamani? Si asa, daca acea comisie decide ca nu se poate face intreruperea de sarcina, e degeaba.

 

indiferent de vârstă nu i se poate impune aşa ceva în mod normal.

Daca era in 2 luni, nu era nicio problema. Dar de acum doar medicii pot spune daca e bine sa pastreze sarcina sau nu. Oricum, nu o opreste nimeni sa isi provoace singura avortul (daca macar are habar ce inseamna), dar daca vrea sa traiasca trebuie sa respecte decizia doctorilor.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Faza (pe scurt) e asa: Un retardat si-a violat nepoata de 11 ani, iar asta e in luna a 4-a.

 

Chiar si biserica (catolica - cel putin) inchide ochii in fata avorturilor cand este vorba de sarcini cauzate de violuri. BOR insa e mai breaza si nu admite asa ceva. Aplica legea mecanic, in mod politienesc as zice. Se baga in seama si nu tine cont de faptul ca in cazul de fata e vorba despre o minora, iar despre incest .. ce sa mai zic... JENANT

Link to comment
Share on other sites

In cazul acesta, biserica o scalda. Se pronunta impotriva avortului ,dar spune c-ar da totusi dezlegare pentru avort, fiind vorba de un incest...Ce-i drept , greu de luat o decizie...copilul e mare, bine definit, in a 21-a saptamana...am putea vorbi , in mod cert ,de-o crima. Aseara, un chirurg povestea despre un filmulet , un avort in a 17-a saptamana. Explica cum copilul simtea chiureta, incerca sa se apere cu mainile, miscandu-se stanga-dreapta, incercand s-o evite...zguduitor! Cat despre slujitorii bisericii... destule uscaturi...niciodata nu putem sti cui sarutam mana , cu piosenie.

Link to comment
Share on other sites

mă întreb dacă sunt rude de sânge...pentru că pot fi probleme medicale şi pentru făt, datorate acestei rudenii...

 

da, suntem în secolul 21, dar cred că societatea însăşi e retardată în aceste aspecte

 

 

Explica cum copilul simtea chiureta, incerca sa se apere cu mainile, miscandu-se stanga-dreapta, incercand s-o evite...zguduitor!

:sorry:

 

Oricum, nu o opreste nimeni sa isi provoace singura avortul (daca macar are habar ce inseamna), dar daca vrea sa traiasca trebuie sa respecte decizia doctorilor.

aşa cum nu o opreşte să se arunce de pe Everest.

să fim serioşi, aici e vorba de o viaţă normală şi decizii normale, nu sinucideri.

Link to comment
Share on other sites

discutatiunea a luat-o pe plaiuri mioritice.

problema nu e biata copila care poarta un copilas care aude inima ma'si,

problema e biserica,care s-a repezit ca gaina la ....castraveti sa faca si ea primul lucru crestin de dupa revolutia cu pricina.

asta e discutia nu copiii chinuiti de societatea asta haotica.

Edited by paulvanorton
Link to comment
Share on other sites

tu uiţi că eu spusei că habar nu am despre ce vorbeşti.

nu am deschis tv-ul de la meciul cu olanda.

 

nu cred că poate cineva decide ca sarcina să continue.

nu văd cum poate cineva să fie forţat să dea naştere unui copil.

indiferent de vârstă nu i se poate impune aşa ceva în mod normal.

problema e perioada de timp scursă deja, nu faptul că e minoră şi nu decide ea.

 

Vesperala,

asa gandeam si eu dar aseara am vazut punctul de vedere al presedintelui colegiului medicilor.

Problema e complicata.

Asta pentru ca la "varsta"asta fatul e viabil. 60% din cazuri supravetuiesc.Deci ceea ce eventual s-ar face nu mai e un avort ci o cezariana.Un medic nu poate sa "hacuiasca" pur si simplu fatul.

Mi se pare foarte complicat!

Link to comment
Share on other sites

addreply ca la mine nu apare butonul edit.

dupa ce au scos ciolane si textile unde s-au adunat preacredinciosii,si unde s-a adunat malai destul,au hotarat sa faca si ei ceva ca poate fiscul revine la cele lumesti si incepe sa puna intrebari.

am sa ma duc si eu la biserica cand o scoate dresurile Mariei-Magdalena(astea au mai ramas ca in rest au scos tot).

 

editare mai tarziu:parintii fetei resping linguseala bisericii.

na ca au luat teapa

Edited by paulvanorton
Link to comment
Share on other sites

mă întreb dacă sunt rude de sânge...pentru că pot fi probleme medicale şi pentru făt, datorate acestei rudenii...

Vezi?

Nici asta nu se stie!

Presupusul violator, nu a fost inca gasit si anchetat deocamdata sunt doar afirmatiile fetitei si ale mamei ei.

Link to comment
Share on other sites

Vezi?

nu văd ...pentru că nu ştiu despre ce e vorba, aşa cum am zis deja eu nu ştiu povestea.

ştiu doar ce aflu aici de la voi. adică nu ştiu ce se ştie şi ce nu.

Link to comment
Share on other sites

e un link mai sus cu toata povestirea

scrie că e unchiul ei...nu rudă de sânge...

poate fi unchi şi dacă e soţul surorii mamei de exemplu...adică unchi nu înseamnă rudă de sânge...

Link to comment
Share on other sites

scrie că e unchiul ei...nu rudă de sânge...

poate fi unchi şi dacă e soţul surorii mamei de exemplu...adică unchi nu înseamnă rudă de sânge...

E vorba de fratele mamei.

Deci e ruda de sange, dar din punct de vedere legal nu este stabilit faptul ca presupusul este si autor.

Link to comment
Share on other sites

Pai aici dezbatem daca e ruda de sange, prin alianta, fini sau afini pana la gradul IV de rudenie sau despre implicarea bisericii in acest caz?

 

Asadar revin la subiect. Desi au mai fost cazuri de copii maltratati, violati, etc. asta e prima data cand aud ca biserica se implica sa ajute (in felul ei). Pana acum de ce nu au mai aparut cu astfel de "oferte"?

Link to comment
Share on other sites

au mai fost si sunt copii si oameni necajiti dar nu's bani.iar astia iau nu dau.

de unde sa aibe,tu nu stii ca averea lor e in pragul a 10miliarde de euro?

ma scuzati,e posibil sa fie mult mai mare.

ar fi buna o nationalizare.ca ce?nu merge imparatia lui dumnezeu transformata in imparatia tuturor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...