Jump to content
Vesperala Forum

PRELUCRARE IMAGINI


constantin

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Hai sa vedem cum se poate rezolva alta problema!

Cum decupam o portiune ovala dintr-o imagine pe care sa o suprapunem peste alta imagine astfel incat suprapunerea sa nu obtureze pe imaginea de baza mai mult decat "ovalul" selectat. Nu gasesc nici macar optinea de a taia ovalul. Am dreptunghi stea ...Am optiunea asta in Photopaint dar nu as tine ambele programe.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa vedem cum se poate rezolva alta problema!

Cum decupam o portiune ovala dintr-o imagine pe care sa o suprapunem peste alta imagine astfel incat suprapunerea sa nu obtureze pe imaginea de baza mai mult decat "ovalul" selectat. Nu gasesc nici macar optinea de a taia ovalul. Am dreptunghi stea ...Am optiunea asta in Photopaint dar nu as tine ambele programe.

Pai faci asa:

1. dupa ce deschizi imaginea in Photoshop deblochezi layer-ul (dublu click in fereastra layers)

2. Selectezi zona dorita (ovalul respectiv) cu Polygonal Lasso Tool sau Magnetic Lasso Toll (L) [mai usor e cu magnetic, dar mare atentie]

3. Dai un select Inverse (ctrl + shift + I) dupa ce ai terminat de selectat zona

4. dai delete si ramane doar ovalul selectat

Si apoi poti sa-l muti unde doresti tu.

 

Poti sa mai faci si cu pen Tool o masca dar cred ca e putin mai complicat....

Daca nu-ti iese asa cum ti-am spus sau nu am fost destul de explicita, trage-ma de maneca :D:

Edited by scrinty29
Link to comment
Share on other sites

Pai cu laso, trebuie sa tai ovalul manual,nu?

Cum il obtin perfect?

Cu elipse tol, obtin o elipsa care se umple cu negru si se suprapune peste imaginea mea.

Apropos ce versiune de photoshop ai?

Cred ca ma intorc la fotopaint.Albesc de tot, nu alta!

Link to comment
Share on other sites

Pai cu laso, trebuie sa tai ovalul manual,nu?

Cum il obtin perfect?

Cu elipse tol, obtin o elipsa care se umple cu negru si se suprapune peste imaginea mea.

Apropos ce versiune de photoshop ai?

Cred ca ma intorc la fotopaint.Albesc de tot, nu alta!

Pai cu lasso decupezi manual, dar poti decupa direct pe imaginea peste care vrei sa pui ovalul si atunci e foarte usor. Cu elipse tool trebuie sa selectezi de sus sa-i faci doar margine, nu si umplere. Pai poti sa faci altceva: faci o elipsa la dimensiunea dorita si pe urma decupezi cu magnetic lasso tool (ca acest instrument functioneaza ca si un magnet, se lipeste de imaginea respectiva) si apoi creezi un nou layer cu selectia (CTRL + J) si-l pui peste imaginea dorita)

Eu am acasa CS 3 si la job CS 2.

 

PS - M-am apucat de tutorial, dar nu am foarte mult timp la dispozitie, asa ca daca mai ai putintica rabdare....o sa incerc sa explic rand pe rand instrumentele.

Edited by scrinty29
Link to comment
Share on other sites

Presupunem ca vrem sa decupam dintr-o imagine o portiune dreptunghiulara. Vrem ca acel dreptungi sa aiba anumite dimensiuni. Putem da anumite valori instrumentului Rectangular Marquee sau Eliptical Maerquee?

Da, pe bara de proprietati , la Style treci Fixed Size si valoarea dorita

Link to comment
Share on other sites

Altceva.

Avem functia:Transform - >Distort

Imi e putin greu de inteles, cum putem controla modificarile atribuind valori numerice.

In afara de asta, vad ca implicit avem opt noduri unde putem interveni.Colturile si jumatatea fiecarei laturi.

Mai putem adauga alte noduri, sa zicem, pentru a modifica o latura curbata sau pentru a o curba controlat?

Link to comment
Share on other sites

Altceva.

Avem functia:Transform - >Distort

Imi e putin greu de inteles, cum putem controla modificarile atribuind valori numerice.

In afara de asta, vad ca implicit avem opt noduri unde putem interveni.Colturile si jumatatea fiecarei laturi.

Mai putem adauga alte noduri, sa zicem, pentru a modifica o latura curbata sau pentru a o curba controlat?

Pe bara de proprietati, dupa ce ai selectat functia distort, poti trece unghiul de rotatie (set rotation), unghiul de distorsionare pe orizontala (H, set horisontal skew) si pe verticala (V, set vertical skew)

Din cate stiu eu nu poti adauga noduri, pentru asta exista optiunea Transform -> Warp, dar doar in versiunile CS 2 si CS 3

Link to comment
Share on other sites

Pe bara de proprietati, dupa ce ai selectat functia distort, poti trece unghiul de rotatie (set rotation), unghiul de distorsionare pe orizontala (H, set horisontal skew) si pe verticala (V, set vertical skew)

Din cate stiu eu nu poti adauga noduri, pentru asta exista optiunea Transform -> Warp, dar doar in versiunile CS 2 si CS 3

DA!

Am CS2 vers.9

Am gasit optiunea Transform> Warp

Nu cred ca se mai pot adauga noduri dar oricum are mai multe decat Distort.

Inca odata,

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...