Jump to content
Vesperala Forum

Cum se poate face o reţea cât mai simplă cu doar 2 calculatoare?


Recommended Posts

Ai nevoie de:

 

Hardware

- placa de retea in fiecare calculator

- cablu UTP cross-over

 

Software

- configurare IPs la fiecare calculator (sugestie 192.168.1.1 / 255.255.255.0, si 192.168.1.2 / 255.255.255.0)

 

Asta e tot.

Cablu cross-over gasesti la magazin. Numai sa ceri in mod special din asta, ca altul nu merge.

Software nu iti mai trebuie nimic. Configurarea IP se face normal, din windows, control panel, network connections, Local Area Network (cel mai probabil).

Daca vrei sa conectezi un calculator prin celalalt la internet e putin mai complicat. Pe scurt, pe unul il pui cu dinamic IP, celalalt il configurezi ca Internet Gateway (router).

Edited by periratus
Link to comment
Share on other sites

Mă interesează practic o legătură directă între ele... cât mai simplu de făcut...

 

:)

 

Ce îmi trebuie şi cum se face?

 

 

 

Ai nevoie de un cablu de retea mufat CROSSOVER (sunt in comert gata facute de 3,5,10m depinde de care vrei)

 

La PC1 pui ip-ul : 192.168.0.1 netmask 255.255.255.0

La PC2 pui ip-ul : 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0

 

Daca vrei sa copiezi ceva de pe PC1, pune acel folder la Share si de la PC-ul 2 Start -> Run : \\192.168.0.1 -> OK

si de acolo te descurci !

Link to comment
Share on other sites

Cablu crossover. Este un cablu UTP, cu mufe RJ 45 la capete.

(baietii de la orice firma de calculatoare stiu sa confectioneze unul)

 

-Se infig capetele in placile de retea a abmelor calculatoare,

-Se stabileste un protocol de comunicare (IPX e cel mai simplu, dar merge si TCP-IP)

 

Avantajul protocolului IPX este ca nu cere atata configurare. ... iar la TCP-IP e clar: Workgroup, clasa IP si subnet mask.

Nu uitati sa dati share la discul C: (dau macar la unele directoare de acolo), si sa configurati (sau chiar dezactivati) firewallul.

Link to comment
Share on other sites

Ok, insa intreb si eu, daca vrei si retea intre doua calculatoare dar si internet in continuare pe ambele calculatoare, internet pe care provider-ul il furnizeaza pe IP-uri automate, cum se va putea seta vreun IP pentru efectuarea retelei, cata vreme facand asa ceva ar inseamna sa pierd internetul ?

 

Intreb si eu...

Link to comment
Share on other sites

cum se va putea seta vreun IP Intreb si eu...

intrebi Bine ..nu se va putea,si asa ceva nu se face decat cu un router.

(sigur ca Vesperala asta isi dorea,si nu sa faca transfer de fisiere intre computere)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Brin bluetooth dongle?

 

Ai nevoie de 2 adaptoare BT si de software (parca Bluesoleil ii spune).

Nu am configurat niciodata asa ceva, deci nu stiu ... poate e simplu.

 

... dar CLAR e o solutie mai scumpa.

Prin Buletooth m-am jucat eu cu doua calculatoare . Problema cea mai mare era distanta . Bateau cam 10m metri in linie dreapta . Daca mai aveai si pereti interiori distanta scadea . In orice caz am reusit sa iau net prin bluetooth , sa fac share ... Ideea este ca a mers .

 

 

Dar cea mai simpla solutie eu zic ca este cablul crossover .

Edited by FolderBulk
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

se dau: nişte pc-uri (minim 2 :D: )

cum fac , fără internet, să le leg în reţea?

 

mai exact ce componente trebuie şi ce fel de programe?

 

am senzaţia că am mai întrebat...dar nu dau de acel topic :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Pai, pentru 2 calculatoare, prin cablu LAN. Se leaga intre ele, dupa care se fac niste setari.

La My Network Places, dai create new connection, Set up a home or small office connection, Next, Finish.

Next, Next, Next, scrii numele calculatorului, next, finish, restart. Dupa restart se pun niste IP-uri apropiate. IP-urile se pun in felul urmator :) Click dreapta pe my network places, propretis, propretis pe conexiunea LAN, internet protocol --> Propretis, si acolo.

Eu deobicei pun IP-urile urmatoare:

IP: 192.168.1.100 (la fiecare calculator pui alt sfarsit intre 1 si 255, de exemplu 192.168.1.103, 192.168.1.104 etc)

255.255.255.0

Gataway: 192.168.1.1

 

Pentru mai mult de 2, se foloseste router, deobicei setarile sunt pe automat. :)

 

Nu iti trebuie nici un programel :). Eventual daca nu merge, incearca sa scoti Firewall-ul!

Link to comment
Share on other sites

Mă interesează practic o legătură directă între ele... cât mai simplu de făcut...

 

:)

 

Ce îmi trebuie şi cum se face?

Ai nevoie de un router,il poti cumpara de la orice mag de calculatoare,cu doua porturi pt doua calculatoare nu prea se mai gasesc,acum sunt cu mai multe, undeva peste 100 RON unul decent,si bagi mufa de la calcul principal in portul de intrare (are unul singur) si are mai multe de iesire in care poti conecta mai multe calculatoare acum in general toate routerele au peste 4 portuti de iesire,iti va trebui si un cablu de retea pt cel de-al doilea calculator,(ca si cel de placa de retea pe care iti merge netul),si gata treaba

 

Aceeasi chestie se face cu un switch,mai ieftin,iarasi la fel ca router-ul functioneaza ca un splitter,insa recomand varianta cu routerul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...