Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
redbyst

chivotul legamantului

Recommended Posts

A existat cu adevarat chivotul legamantului? instructiunile foarte precise pe care le-a primit Moise sugereaza ca el asculta de o entitate superioara de origine non-divina?unde este el acum si ce ar putea aduce cu sine descoperirea lui, pentru ca este oricum printre cele mai cautate artefacte poate cel mai important care a ramas de gasit?

Am vizionat de curand pe Discovery Chanel un documentar care se numeste ENIGMELE BIBLIEI-chivotul legamantului si a fost data cam de 4-5 ori luna trecuta, dar sigur va mai fi programata pentru ca se stie ca le repeta.

Oricum, se presupune ca chivotul legamantului se poate afla in 3 locuri pe glob:

1- sub Mosheia muntelui din ierusalin (biserica musulmana) si se poate gasi doar daca aceasta ar fi daramata (exista o formatiune cu mii de membri care asteapta prima ocazie de orice natura ca sa darame moscheia) foarte interesant

2-sub o manastire ortodocsa din Etiopia

3-cavalerii templieri au ascuns chivotul odata cu comorile regelui Solomon (dupa multi ani de cercetare un arheolog spune ca a descifrat unde e ascuns, dupa un desen de pe un vitrariu foarte vechi ce intruchipa o poarta cu arcada) dar autoritatile nu dau vloie la excavatii.

eu ma asteptam ca documentarul sa vina cu noi indicii si dovezi, dar din contra mai tare ma bagat in ceata.

Concluzia este ca, este cea mai mare enigma a bibliei, pentru ca se vorbeste mult despre chivot si deodata "dispare" nu se ma pomeneste de nici o culoare! CIUDAT

nimic nu-i chiar ciudat

ce ar insemna ca toate enigmele sa aiba si dezlegari?

Asta ar insemna ca sa nu mai discutam si sa aplicam ce zice biserica "crede si nu cerceta" si atunci nu ar mai avea rost sa existe tot felul de cercetatori, arheologi, etc. Nu crezi?

Rog un moderator sa mute postulla religie.

Edited by redbyst

Am vizionat de curand pe Discovery Chanel un documentar care se numeste ENIGMELE BIBLIEI-chivotul legamantului si a fost data cam de 4-5 ori luna trecuta, dar sigur va mai fi programata pentru ca se stie ca le repeta.

Poate ai vrut sa spui National Geographic, nu Discovery Channel.

Ei au aceste documentare.

L-am vizionat si eu.

Cat am mai vizionat si citit si eu despre acest chivot, putem sa ne gandim la el nu ca neaparat o piesa fizica, ci ca o reprezentare a continuitatii, prin feminitate!

Chivotul in sine este o piesa fizica, scuza-ma ca te contrazic,MareAparator,nu atat de fascinant el pe cat ceea ce se spune ca adaposteste: o parte din slava lui Dumnezeu- kabod Yahwh sau principiul feminitatii-Shehinah,care completeaza fiinta divina (nu stiu aici cat o fi de veridica analogia yin-yang).

Bun, daca este o piesa fizica intrebarea care se pune este aceea "Unde este ascuns"?

Multi cauta acest raspuns.:)

Si cand spun cauta, chiar cauta.

Se invart in jurul pamantului, intraband, citind, cautand indicii.

Bun, daca este o piesa fizica intrebarea care se pune este aceea "Unde este ascuns"?

Pe cuvant ca nu e la mine ! :angelnot:

OnTopic:

Poi daca se spune ca era facut din lemn si acoperit cu foita de aur,io zic ca-i destul de fizic... :confused:

Poi daca se spune ca era facut din lemn si acoperit cu foita de aur,io zic ca-i destul de fizic... :confused:

Cred ca acesta cautare perpetua reprezinta chiar chivotul!

Altminteri s-ar mai darama un mit!

Cred ca acesta cautare perpetua reprezinta chiar chivotul!

Altminteri s-ar mai darama un mit!

S-ar darama multe mituri daca cu adevarat s-ar cauta ce se pretinde ca se cauta, la mijloc sunt institutii ecumenice, cu intindere larga asupra bisericii , care nu ar accepta defaimarea unui mit sau a altor mituri.

Imi vine in minte acel : " Crede si nu cerceta "

Edited by Black Hawk