Jump to content
Vesperala Forum

Echipa Nationala a Romaniei


Asimetric

Recommended Posts

Romania a invins aseara, cu scorul de 4-0, selectionata statului Muntenegru, echipa care nu a jucat pana acum niciun meci oficial, acest stat fiind declarat independent abia acum 2 ani.

 

Primul gol a fost marcat de Adrian Mutu (15'), cu un sut la coltul lung din marginea careului, dupa o pasa a lui Chivu. Ghionea a inscris in minutul 49, cu o lovitura de cap din centrarea lui Florentin Petre, iar Nicolae Dica a inscris doua goluri superbe, primul cu un lob perfect peste portarul muntenegrean (55'), iar al doilea cu un sut plasat de la 22 de metri, chiar langa bara din dreapta a portii oaspetilor (70').

 

Acesta a fost ultimul test inainte de turneul final al Campionatului European 2008, care incepe sambata, 7 iunie. Primul meci disputat de Romania va fi impotriva Frantei, pe 9 iunie.

 

:ro: Hai Romania! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Primul meci in preliminarii, prima infrangere, si inca una rusinoasa, in fata Lituaniei, o echipa care era considerata de Dumitru Dragomir de nivelul unei echipe de Liga a II-a. Nicolita, Ovidiu Petre, Chivu si Mutu s-au numit absentele din acest meci, pe seama carora s-a pus esecul in fata balticilor.

 

Sanse de calificare? Eu cred ca nu. Chiar sper ca nu, dupa episodul din acea gradina botanica, in care Lobont i-a jignit pe jurnalistii care isi faceau doar datoria. Sa le fie invatatura de minte! :who:

 

Romania ocupa in acest moment ultimul loc in grupa de calificare la Cupa Mondiala din 2010 din Africa de Sud, dupa Franta si Insulele Feroe (:huh: :ha:), care au fost si ele invinse, dar cu numai cate doua goluri diferenta, de Austria, respectiv Serbia.

 

Mai e de facut, sau de zis ceva, dupa un meci ca cel de aseara? :unsure:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Nicolita, Ovidiu Petre, Chivu si Mutu s-au numit absentele din acest meci, pe seama carora s-a pus esecul in fata balticilor.

 

 

Mai e de facut, sau de zis ceva, dupa un meci ca cel de aseara? :unsure:

 

Nicolita? Mutu? :imao: astia sunt marile absente ale tricolorilor? :ha: :ha::ha:

n-au ce cauta astia in echipa....asa cum nu are ce cauta nici Daniel Nicolae...sau Marius Nicolae...nici Dica...nici Bratu....astia nu sunt jucatori de Nationala....

Rusine fotbalului romanesc...rusine Federatiei ca nu ia masuri...rusine mie ca m-am nascut roman...

 

mai e de zis scorul... :confused:

 

romania - lituania 0 - 3

Link to comment
Share on other sites

Nicolita? Mutu? :imao: astia sunt marile absente ale tricolorilor? :ha: :ha::ha:

n-au ce cauta astia in echipa....asa cum nu are ce cauta nici Daniel Nicolae...sau Marius Nicolae...nici Dica...nici Bratu....astia nu sunt jucatori de Nationala....

Contra, Radu Stefan, Tamas...mai sunt de adaugat. :) Din pacate, p-astia ii aveam, cu astia "defilam"... :unsure:

 

Nicolita. Da. Orice ai zice, decat Contra in extrema dreapta, un Nicolita e aur curat.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Nicoliţă poate nu e un talent înnăscut, dar cu siguranţă dă tot ce poate! La el chiar se vede că atât poate...Iar dacă există nemulţumire, nu e vina lui că nu se găseşte altul mai bun.

Dar nu i se poate reproşa că nu vrea. Şi nici slab nu este.

 

 

E drept, Mutu nu e o febleţe, dar are un rol important în echipă, îi leagăşi îi face mai încrezători. Cumva poate prea încrezători, aşteptându-se de la el poate cam mult şi punându-se practic pe seama lui orice nereuşită. De fapt el şi în lipsă pare tot vinovat..:)

 

Chivu e chiar o absenţă deloc de neglijat

Link to comment
Share on other sites

Chivu e chiar o absenţă deloc de neglijat

Corect. Noua ne-a lipsit liderul. Cineva care sa isi mobilizeze colegii, in special la 0-1 (dupa ce ca nu-s mari valori, nu au avut nici determinarea de a incerca ceva dupa primul gol...dupa 0-2 deja era prea tarziu).

 

Pe Mutu il detest ca om, dar, ca jucator, il respect. Nu e nici el foarte bun, dar a reusit sa duca echipa in spate cativa ani.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Nicoliţă poate nu e un talent înnăscut, dar cu siguranţă dă tot ce poate! La el chiar se vede că atât poate...Iar dacă există nemulţumire, nu e vina lui că nu se găseşte altul mai bun.

Dar nu i se poate reproşa că nu vrea. Şi nici slab nu este.

 

crezi tu ca nu exista altul mai bun?nicolita e praf...nu joaca bine nici ca mijlocas defensiv...nici ca mijlocas ofensiv...in aparare cade din orice sau daca nu,faulteaza....iar la fazele de atac se gafeaza ca un novice...

Chiar crezi ca nu exista jucatori mai buni in toata Romania asta?? te asigur ca nu....Uite,de exemplu Trica....jucator super bun...anu trecut,era cel mai in forma atacant din divizia A....si totusi nu a jucat la Euro...de ce? pentru ca nu vrea Piturca....de ce nu vrea Piturca? pentru ca nu ii place ca s-a enervat el intr-un meci din liga si a iesit de pe teren....si ce legatura are cu echipa nationala? cand nu ai oameni...ai baga pe teren si femeia de servici nu? eo asa consider ca ar fi normal....sa joace cel mai bun...nu cel care e mai cuminte...ca nu sunt fete mari care se duc la maritat,sunt fotbalisti....fotbalul este sport de barbati,cand spui fotbal si barbat te gandesti deja la duritate....la nervi....emotie....daca nu vrei asa ceva...au spectacole la teatru in fiecare saptamana....

Link to comment
Share on other sites

crezi tu ca nu exista altul mai bun?

Chiar crezi ca nu exista jucatori mai buni in toata Romania asta??

nu cred nimic pentru că nu e treaba mea să cred

 

se pare că antrenorul aşa crede, sau nu găseşte altul mai bun

 

 

 

..fotbalul este sport de barbati,cand spui fotbal si barbat te gandesti deja la duritate...

fotbalul nu e sport de bărbaţi.

dacă vrei mă apuc de fotbal să îţi demonstez ce s-a demonstrat deja

 

şi nu, când spun bărbat nu mă gândesc la duritate..:)

Link to comment
Share on other sites

crezi tu ca nu exista altul mai bun?nicolita e praf...nu joaca bine nici ca mijlocas defensiv...nici ca mijlocas ofensiv...in aparare cade din orice sau daca nu,faulteaza....iar la fazele de atac se gafeaza ca un novice...

Chiar crezi ca nu exista jucatori mai buni in toata Romania asta?? te asigur ca nu....Uite,de exemplu Trica....jucator super bun...anu trecut,era cel mai in forma atacant din divizia A....si totusi nu a jucat la Euro...de ce? pentru ca nu vrea Piturca....de ce nu vrea Piturca? pentru ca nu ii place ca s-a enervat el intr-un meci din liga si a iesit de pe teren....si ce legatura are cu echipa nationala? cand nu ai oameni...ai baga pe teren si femeia de servici nu? eo asa consider ca ar fi normal....sa joace cel mai bun...nu cel care e mai cuminte...ca nu sunt fete mari care se duc la maritat,sunt fotbalisti....fotbalul este sport de barbati,cand spui fotbal si barbat te gandesti deja la duritate....la nervi....emotie....daca nu vrei asa ceva...au spectacole la teatru in fiecare saptamana....

Nu l-am vazut pe Banel sa joace mijlocas defensiv...Aici probabil il confunzi cu Radoi sau Petre... :unsure:

 

Unde e Trica in momentul asta? Plus ca nu e atacant, e mijlocas, si nu a jucat niciodata pe postul lui Nicolita. Piturca e un antrenor care tine la disciplina si nu face nicio exceptie. Eu cred ca asta e o calitate a antrenorilor, plus ca, daca il lua si nu confirma (ceea ce era destul de probabil, pentru ca, de multe ori, si s-a vazut asta, forma de moment a unui jucator la club nu este demonstrata si la nationala, unde valorile sunt altele, antrenorul e altul, etc.), presa si suporterii ar fi facut scandal mare. Nici nu e el, Trica, o valoare incontestabila si faptul ca nu mai este vazut o demonstreaza.

 

Banel alearga, spre deosebire de multi alti componenti ai nationalei. Nu e mult, dar efortul lui e de laudat, si eu tot timpul l-am admirat pentru asta. :)

Si iti spun eu de ce a gafat Tamas (si nu numai aseara, ci si in meciul cu Italia, la gol). E simplu: nu are valoare. La Dinamo, marele transfer-bomba al cainilor a jucat execrabil in cele 2-3 meciuri.

 

Probabil par subiectiv, dar un cuplu Goian - Ghionea sau Goian - Radoi in centrul apararii ar rezolva multe griji ale Nationalei. Ar mai fi nevoie de doi fundasi laterali, deoarece Contra nu mai poate face fata (si cred ca s-a vazut si aseara) meciurilor internationale, iar Sapunaru mai are nevoie de ceva meciuri la echipa de club. Pe stanga, la fel...Rat nu prea mai poate nici el, iar Radu nu a putut niciodata. :(

 

PS: Offtopic. Am o problema cu steluta din coltul dreapta jos a casutei de postare. Si anume nu pot sa vad ceea ce scriu, si din cauza asta imi apar multe erori de ortografiere. :( Nu se poate sa i se mareasca transparenta? :think:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Nu l-am vazut pe Banel sa joace mijlocas defensiv...Aici probabil il confunzi cu Radoi sau Petre... :unsure:

 

Unde e Trica in momentul asta? Plus ca nu e atacant, e mijlocas, si nu a jucat niciodata pe postul lui Nicolita. Piturca e un antrenor care tine la disciplina si nu face nicio exceptie. Eu cred ca asta e o calitate a antrenorilor, plus ca, daca il lua si nu confirma (ceea ce era destul de probabil, pentru ca, de multe ori, si s-a vazut asta, forma de moment al unui jucator la club nu este demonstrata si la nationala, unde valorile sunt altele, antrenorul e altul, etc.), presa si suporterii ar fi facut scandal mare. Nici nu e el, Trica, o valoare incontestabila...

 

Banel alearga, spre deosebire de multi alt componenti ai nationalei. Nu e mult, dar efortul lui e de laudat, si eu tot timpul l-am admirat pentru asta. :)

Si iti spun eu de ce a gafat Tamas (si nu numai aseara, ci si in meciul cu Italia, la gol). E simplu: nu are valoare. La Dinamo, marele transfer-bomba al cainilor a jucat execrabil in cele 2-3 meciuri.

Nu m-am referit la Trica sa joace in locul lui Banel....fiecare pe postul lui , bineinteles....L-am dat exemplu pe Trica , ca sa demonstrez ca echipa nationala este formata pe baza unor criterii care nu ajuta deloc ....

 

Normal ca nu a jucat mijlocas defensiv....dar vine in sprijinul defensivei....si nu face nimic...la asta m-am referit cand am spus ca nu e bun ca mijlocas defensiv....

Si daca alearga Banel ce ?? si eu alerg....si...??? alerg si atat....la primu contact cu mingea daca dau cu stangu'-n dreptu' tot degeaba....

Asta nu este o scuza...ca alearga....

Alearga ...dar alearga degeaba....Toate fazele de atac le spulbera Banel asta...nu inteleg unde joaca bine Banel...

Edited by piko
Link to comment
Share on other sites

Nu m-am referit la Trica sa joace in locul lui Banel....fiecare pe postul lui , bineinteles....L-am dat exemplu pe Trica , ca sa demonstrez ca echipa nationala este formata pe baza unor criterii care nu ajuta deloc ....

 

Normal ca nu a jucat mijlocas defensiv....dar vine in sprijinul defensivei....si nu face nimic...la asta m-am referit cand am spus ca nu e bun ca mijlocas defensiv....

Si daca alearga Banel ce ?? si eu alerg....si...??? alerg si atat....la primu contact cu mingea daca dau cu stangu'-n dreptu' tot degeaba....

Asta nu este o scuza...ca alearga....

Alearga ...dar alearga degeaba....Toate fazele de atac le spulbera Banel asta...nu inteleg unde joaca bine Banel...

Bine. Nu stau eu sa fac teoria chibritului aici. Si nici sa demonstrez ca Banel e, totusi, de folos, in multe momente, in ciuda vorbelor unora. Nici nu e asta rolul meu, si nici nu vreau. Dar cred ca nu exista cineva mai de "Doamne-ajuta" pe postul de mijlocas dreapta pentru echipa nationala. Si am vazut destule recuperari ale lui Nicolita in defensiva, mai ales la Steaua...ca tot veni vorba. :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Ce isi doreste poporul?

Paine si circ!

Fotbalul e unul din marile circuri contemporane.Mi-e mila de cei care fac puseu hipertensiv la vederea unei faze sau se deprima cand pierde echipa...get a life, gentlemens!

Singuri pasionati de acolo sunt suporterii...in rest, cei direct implicati sunt de un materialism feroce; fara un munte de bani...nici nu isi iau tricourile pe ei...sa fim seriosi...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Hai România!!! :ro:

 

La 20:30 :)

20.45 :)

joacă juniorii acum...Silviu Lung junior e portar

 

ascultând meciul mi se pare că s-a întors timpul..:)

Familia Lung e o familie de portari. Tiberiu Lung (fratele alui mic de care spui) a jucat la Steaua. Ma rog, nu a jucat foarte mult, ca dupa 2 gafe l-au dat afara. Ultima oara cand am auzit de el, era pe la Pandurii, cred.

 

Se pare ca Piturca joaca cu toate cartile pe masa. (am folosit expresia pentru ca este din aria lui de activitate :lol:). Tocmai am citit ca va folosi 3 atacanti: Costea, Marica si Mutu, desi cred ca unul din ei va sta mai retras putin, probabil Mutu.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...