Jump to content
Vesperala Forum
malitzia

Avem sau nu avem voinţă proprie?

Recommended Posts

Se pare ca luam decizii cu cateva secunde inainte de a fi constienti de ele. Pfff , atunci cine ia deciziile in locul nostru?? :confused:

Desigur, întrebarea din titlu poate părea fără sens. La urma urmei deciziile se fac în creier, deci putem spune că oricând avem voinţă proprie. Cu toate acestea, problema este mai subtilă, aşa cum este prezentat foarte frumos de filozoful Daniel C. Dennett: Avem un colţişor din creier unde se manifestă conştiinţa şi de acolo pleacă decizia? Sau deciziile se iau înainte în diverse părţi din creier, iar ceea ne numim noi conştiinţa îşi asuma (pe furate) luarea deciziilor? În primul caz am spune că avem voinţă proprie, în al doilea că nu avem.

Discuţia de mai sus a fost deschisă acum mai mult de 20 ani în urmă, de către Benjamin Libet. Acesta a raţionat că, dacă cea de-a doua variantă este corectă (nu avem de fapt voinţă proprie), atunci am putea măsura când se ia de fapt decizia din creier, iar acest moment ar trebui să preceadă momentul când subiectul crede că a luat decizia... Cu ajutorul electroencefalogramei, Libet a măsurat că momentul când se ia efectiv decizia în creier precede cu o fracţiune de secundă (câteva sute de milisecunde) momentul când subiectul crede că ia decizia. Adică nu avem voinţă proprie.

Cititi aici tot articolul...

:huh: ciudat... mie mi se pare că că m-am decis , spun chiar ce am decis...şi hotărăsc pe urmă :tease:

la drept vorbind chiar dacă ar fi aşa, să nu uităm că ne mai şi răzgândim în privinţa acelei decizii...

:huh: o fi pentru că nu o luăm noi pe prima?

hm, e ca şi cu orice altceva, presupun.

adică întâi mă doare şi pe urmă îmi dau seama că mă doare, poate durerea a şi trecut când spun eu au...

verbalizarea proceselor psihice nu e atât de rapidă cu siguranţă, chiar dacă folosim un limbaj prescurtat...

am luat o decizie............

in gand............

tac...............

gandesc......gandesc ....o intorc pe toate fetele

e buna ...o aplic

nu ?..........va sta in asteptare

Avem, fireste, nimeni nu se naste robot, nici papusi de manipulat cu sfoara nu suntem. Vointa ne face puternici, doar prin ea constientizam ce-i cu adevarat valoros in viata:

"Poate că de abia acum am învăţat să preţuiesc pâinea. Pentru că pâinea asta este a mea – ţi-am mai spus. Viaţa m-a aşezat aici, lângă pâinea mea. Şi atâta timp cât pot să aleg o pâine dintre atâtea pâini, înseamnă că am şi eu un loc pe lume. Ajung acasă şi tai pâinea pentru prânz. Muşc din pâine şi mă uit la ai mei. Ar trebui să le spun şi eu ceva, ca să mă ţină minte. Dar nu le spun. Îţi zic ţie, băi, tată: sunt puternic!"

E invers. S-a demonstrat deja că uneori efectul precede cauza, deci nici vorbă de voință proprie. Totul este prederminat.

Sau încă nu s-a demonstrat asta?

P-ormă mai e și efectul cu reflexul, cu ăstea, cînd pui frînă înainte să gîndești, sau ferești înainte să vezi, deci clar. Indiferent ce aș face nu e vina mea, nu am avut de ales.

Zen.

*te. Te ferești.