Jump to content
Vesperala Forum

Ştire: Myanmar: 78.000 morti si 56.000 disparuti


Recommended Posts

Ciclonul Nargis, care s-a abatut asupra statului Myanmar, pe 3 mai, a provocat moartea a 77.738 de persoane, a anuntat vineri televiziunea publica, precizand ca alte 55.917 persoane sunt declarate disparute, informeaza Mediafax. In total sunt 133.655 de persoane sunt moarte sau disparute, pana in prezent.Bilantul anterior, anuntat joi de televiziunea si radioul de stat, era de 43.318 morti si 27.838 disparuti.Aceasta crestere fenomenala se explica, potrivit televiziunii de stat, prin faptul ca...

 

 

 

vezi intregul articol

Link to comment
Share on other sites

Gresesc eu sau inseamna aproape de 1% morti sau disparuti?

Si la 50 si ceva de milioane de locuitori chiar e dezastru. E greu sa realizezi tragedia.

 

Am gresit calculul. Dar tot e cutremurator. LE:

Edited by RoAp
Link to comment
Share on other sites

Si eu care credeam ca de dezastrul pe care la facut Tsunami-ul, nu se va mai apropia nimic prea curand, iata ca m-am inselat, cutremurul din China dar mai ales acest ciclon nenorocit....

Link to comment
Share on other sites

Oricat am fi de impresionati, zguduiti, indurerati...cifrele astea raman pentru noi o statistica...pentru ca mintea omeneasca refuza sa-si imagineze ( si cum ar putea s-o faca?) dimensiunile reale ale acestor tragedii. Ar trebui sa reflectam la efemeritatea vietii...Memento mori ! Nu mai stiu care filozof spunea ca viata e prea importanta ca s-o luam in serios...nu trebuie sa ne pierdem timpul inutil cu maruntisurile. Vorbe. Fiecare se crede nemuritor, nu-si imagineaza ca si el, tocmai el...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...