Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
Vesperal News

Ştire: China: Aproape 12.000 de morti, dupa cutremur

Recommended Posts

china-aproape-12-000-de-morti-dupa-cutremur~t_510733.jpg China a anuntat, marti, ca va accepta ofertele de ajutor extern dupa seismul violent produs luni si soldat cu 12.000 de morti si mii de persoane disparute, dar a precizat ca nu sunt intrunite conditiile pentru detasarea de echipe de interventie straine in zonele devastate. transmite MEDIAFAX "In urma cutremurului de pamant, comunitatea internationala si-a oferit sprijinul si solidaritatea Chinei. China si poporul chinez le primeste in mod favorabil", a declarat Qin Gang, un purtator de cuvant...

vezi intregul articol

Statele Unite, UE si multe alte tari au oferit asistenta Chinei unde echipele de interventie au demarat o cursa contracronometru pentru recuperarea supravietuitorilor si ingrijirea ranitilor.

"Conditiile nu sunt deci intrunite pentru a autoriza echipele internationale de ajutor", a adaugat oficialul chinez.

FENOMENALI oficialii astia chinezi!!! Ma intreb (retoric desigur) ce trebuie sa se mai intample ca sa accepte ajutor din exterior!

Auzi, 12.000 de morti, mii de raniti, si nu se stie cati disparuti, si

inca nu sunt intrunite conditiile pentru a autoriza echipele internationale de ajutor.

maaai... strigator la cer!

Dacă nu aş fi văzut un sistem comunist aici , aş zice că nu înţeleg.

Dar era de aşteptat răspunsul lor.

M-aş fi mirat să accepte.

Mă întreb dacă asta nu va fi de fapt picătura.

Adică oamenii îşi vor plânge întâi morţii. Pe urmă se vor întreba dacă puteau fi salvaţi...Depinde cât timp va trece până în mintea mulţimii va încolţi ideea că se putea înjumătăţi numărul de victime dacă se intervenea repede. Pentru că dacă vor înţelege asta, furia va fi uriaşă. Dacă însă îndoctrinarea e profundă, slabe şanse.

sigur ar fi injumatatit populatia Romaniei daca avea loc la noi cutrmuru' asta....la ce cladiri de pe vremea lu' Stefan cel Mare avem noi..... :lol:

Edited by piko

Pai nu e chiar Korea de nord, dar de indoctrinare nici chinezii nu duc lipsa.

Asa ... doar mi-a trecut prin minte ideea ... ca tovarasii de la conducere s-au gandit sa nu se grabeasca prea mult cu echipele de salvare, ca sa mai amelioreze problema sporului demografic.

Pai nu e chiar Korea de nord, dar de indoctrinare nici chinezii nu duc lipsa.

Asa ... doar mi-a trecut prin minte ideea ... ca tovarasii de la conducere s-au gandit sa nu se grabeasca prea mult cu echipele de salvare, ca sa mai amelioreze problema sporului demografic.

Se poate sa fie si asta o solutie, din punctul lor de vedere. :confused:

ştirile zic că a fost scoasă după 11 zile, de sub dărâmăturile cutremurilui, nevătămată, o bătrână în vârstă de 100 de ani...

:)

In '77 tot dupa 11 zile, mi-aduc aminte, spuneau ca l-au scos pe unul nevatamat......... doar ca era ceva mai tanar.

ştiţi cu toţii ce uriaş e numărul victimelor...

http://www.renasterea.ro/ro_articles.php?id=12033

Bilanţul cutremurului din China ar putea depăşi 50.000 de morţi, a anunţat Agenţia Xinhua, citând Guvernul de la Beijing. Conform autorităţilor din provincia Sichuan, cutremurul a provocat moartea a peste 19.500 de persoane în această regiune, potrivit celui mai recent bilanţ al autorităţilor locale.

din Sichuan este prietenul nostru nou venit aici, Cowboy...

I'm now in Chengdu, Sichuan, the most unfortunate area of China. The Earthquake stroke here on 12th May. Now it's a mess here

de când am aflat mă îngrozeşte gândul prin ce trece acum..:(

Si asta inca nu e tot: http://www.renasterea.ro/ro_articles.php?id=12452

Nu stiu cui (sau cu ce) au gresit chinezii, dar sper sa apuce in timp util autoritatile sa evacueze populatia din zona, ca de se rupe si barajul acela ... din nou face prapad. .... asta imi aminteste de un accident asemanator petrecut in 1975, cand s-a rupt barajul Banqiao. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Banqiao_Dam )

Casualties:

According to the Hydrology Department of Henan Province[8], in the province, approximately 26,000 people died from flooding and another 145,000 died during subsequent epidemics and famine. In addition, about 5,960,000 buildings collapsed, and 11 million residents were affected.

Si cum era de asteptat ...

The death toll of this disaster was declassified in 2005.