Jump to content
Vesperala Forum
blue eyes

Mazăre cu carne de porc

Recommended Posts

dacă mai pui nişte roşii şi vinete faci un ghiveci călugăresc :lol:

hm...cred că vă duc postările la gastronomie..:P:

cred că am reuşit...

poate acum ne spui cum ai pregătit mâncarea, ca să ne iese şi nouă la fel... :food:

Mai buna decat mazarea cu carne este friptura de umbra de porc cu miros de paine calda, am mancat in armata asa ceva, o nebunie nu alta.....

Mai buna decat mazarea cu carne este friptura de umbra de porc cu miros de paine calda, am mancat in armata asa ceva, o nebunie nu alta.....

ce e aia ...umbra de porc?.......un porc in luna?

eu cred ca ar fi vrut carnita de porc dar..........nimic, nimic :D:

Edited by Aida

Dar mazarea de care sa fie? De constanta, cea pe care o mananca si elefantii? :hurray:

exista elefanti..................... de constanta ?

Elefanti nu stiu sigur, dar Mazare de Constantaaaa...esteeee!! Deocamdata, pana la alegeri. Si cred ca si elefanti aclimatizati sunt, caci i-am vazut la televizor. Mancau mazare. :funny:

Mâncare de mazăre

Ingrediente: 5 cepe potrivite, 4-5 linguri de ulei, un kg de mazăre, doi morcovi, sare, mărar, un spate de pui şi două aripioare, o lingură de bulion.

Preparare: Spatele şi aripile de pui se pun la fiert separat, într-o oală, cu puţină sare. După ce se înlătură spuma, se adaugă doi morcovi curăţaţi şi tăiaţi în bucăţi mari şi o ceapă curăţată, dar întreagă. Când sunt fierte, se scot separat, la răcit, iar supa se păsztrează pentru ciulama. Între timp, se curăţă celelalte patru cepe şi se toacă mărunt. Se pun la călit, într-o cratiţă, în ulei încins. Când devine aurie, se adaugă carnea de pe spate şi de pe aripi şi se mai călesc câteva minute. Se pun mazărea, sare şi apă cât să se acopere tot conţinutul. Se spală şi se toacă mărarul, apoi se pune în cratiţă, continuându-se fierberea. Când boabele de mazăre sunt fierte, se adaugă o lingură de bulion şi se mai ţine pe foc 5 minute.

Dacă vrei să ţii post poţi prepara mazărea fără carne şi fără acele legume puse la fiert. Pentru un plus de gust poţi adăuga însă, în timpul fierberii, o lingură rasă de zahăr.

232490_131240_5.jpg