Jump to content
Vesperala Forum

TOTAL ERONAT!


vesperala

Recommended Posts

când ceri o părere sau o exprimi pe a ta, ţi se răspunde prin forum adesea în felul acesta...

sunt eu cănuţă om sucit, sau mai au şi alţii senzaţia de gol în stomac atunci când citesc aceste cuvinte? nu de alta, dar chiar dacă apoi cuvintele sunt justificate stufos şi documentat, eu nu mai citesc acele argumente... e ca un fel de reacţie psihică de autoapărare...

 

cred că aşa se întâmplă şi cu elevii, dacă îi opreşti cu aceste vorbe din ceea ce spun... ei bine sunt convinsă că ar tăcea mâlc până să sfârşitul orei majoritatea.

 

cam aşa şi cu adulţii. cel puţin eu nu reuşesc să mai urmăresc nimic din explicaţie, dacă sunt contrazisă atât de virulent, de parcă s-ar nega faptul că am dreptul la o părere proprie, de parcă ar deţine adevărul absolut cel ce îmi vorbeşte...

 

voi ce credeţi? cum receptaţi un "total eronat!" ?

Link to comment
Share on other sites

total eronat

mai intai nu caut antipatia nimanui, dar imi pare o ipocrizie sa sustin altceva decat ce gandessc, doar cu gandul de a nu rani pe cineva la care tin mult.

antipatia spontana la care te referi este doar rigiditatea gandirii, cautarea impunerii unei idei cu orice pret, si tine mai mult de orgoliu....

cu mult timp in urma am vazut un film cu un colegiu englezesc de ''vita veche'' in care o profesoara severa si hatra reactiona cam la fel la orice raspuns indiferent de forma lui prin cuvintele: esti obraznic! si ameninta cu aratatorul

Link to comment
Share on other sites

rigiditate sau nu, eu măcar recunosc faptul că simt această reacţie spontană de îndepărtare... faptul că nu te deranjează să o provoci, ba mai şi subliniezi, ţine de emanciparea gândirii presupun...

 

sincer, vorbele tale jignesc.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu Vesperala. Orice subiect poate fi comentat din mai multe puncte de vedere,se preteaza la interpretari , in functie de unghiul din care privesti. Nimic nu e batut in cuie. Ceea ce inveti astazi, maine s-ar putea sa nu mai fie valabil. Daca nu as fi de acord cu cineva ,as interveni de maniera asta: "eu am citit ca..." ,"eu am auzit ca..." ," eu cred ca..."," eu stiam ca...". :flowers:

Link to comment
Share on other sites

când ceri o părere sau o exprimi pe a ta, ţi se răspunde prin forum adesea în felul acesta...

sunt eu cănuţă om sucit, sau mai au şi alţii senzaţia de gol în stomac atunci când citesc aceste cuvinte? nu de alta, dar chiar dacă apoi cuvintele sunt justificate stufos şi documentat, eu nu mai citesc acele argumente... e ca un fel de reacţie psihică de autoapărare...

 

cred că aşa se întâmplă şi cu elevii, dacă îi opreşti cu aceste vorbe din ceea ce spun... ei bine sunt convinsă că ar tăcea mâlc până să sfârşitul orei majoritatea.

 

cam aşa şi cu adulţii. cel puţin eu nu reuşesc să mai urmăresc nimic din explicaţie, dacă sunt contrazisă atât de virulent, de parcă s-ar nega faptul că am dreptul la o părere proprie, de parcă ar deţine adevărul absolut cel ce îmi vorbeşte...

 

voi ce credeţi? cum receptaţi un "total eronat!" ?

Total eronat, interesant subiect. Am auzit de multe ori in viata expresia si in totdeauna venea din partea cuiva gata pus pe contraziceri, este bine sa nu facem astfel de afirmatii chiar daca avem dovezile necesare pentru a dovedii eroarea. Sunt o mutime de metode si moduri de a arata si corecta o eroare, moduri mult mai prietenoase decat categoricul "Total eronat", dar daca ne inselam, daca nu este eronat si noi etichetam deja. Cum spunea si Vesp, aceasta expresie, dar si altele, te estompeaza pur si simplu, taie orice dialog, te face sa te simti total in afara si lipsit de vreo sansa sa mai argumentezi ceva. De obicei se da ignore si se evita pe viitor dialogul cu persoana care se exprima atat de categoric si fara echivoc. Dupa parerea mea persoanele care procedeaza asa sunt persoanele care nu si-au gasit un loc in societate, cele care sunt impinse, marginalizate, este un mod agresiv de a se introduce intr-un colectiv etaland cunostintele "vaste" pe care le au, fara sa tina cont de parerile cuiva. Si din pacate sunt destui

Edited by Black Hawk
Link to comment
Share on other sites

Hei,ce faceti ,va certati? Eu avusei impresia ca V. se refera la un caz anume,trecut.

Nuuuu,nu va certati! Va roooog!

Nu se cearta nimeni, Narcis, ceea ce noi spuneam era si o recunoastere a existentei unei astfel de expresii dar si o povata ca noi sa nu procedam asa cu altii :yes:

Edited by Black Hawk
Link to comment
Share on other sites

Puiule, total eronat!

Modul tau de exprimare ascunde mai degraba furia, neputinta sau poate.....teama de ignore!

te-aş fi întrebat dacă eşti convins de ceea ce spui...dar debutul pledoariei arată că deja i-ai pus etichetă.

 

şi repet: sunt etichetări jignitoare şi total gratuite.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cine poate pretinde ca detine adevarul ?

Eu incerc pe cit se poate sa ma exprim prin : cred ca, poate si tu ai dreptate, nu ma gindisem si la varianta asta, din experienta mea am vazut ca.....sau ... nu sunt de acord pentru ca ....

Totul e relativ, TOTUL ...

Functie de cum sunt expuse, polemicile pot fi constructive sau destructive, deci, atentie ( mamaie zicea ca inainte sa scoti o vorba sa invirti de 10 ori limba in gura ).

Cind sunt contrazisa cu inversunare ... daca mi se pare ca interlocutorul nu se apropie deloc cu ideea pe care o sustin, nici nu ma plec nici nu ma indirjesc, trec mai departe si caut altul...

 

"cel puţin eu nu reuşesc să mai urmăresc nimic din explicaţie, dacă sunt contrazisă atât de virulent,"

Nu-ti pierde nici firea nici timpul ... intoarce spatele oricarei forme de violenta, inclusiv verbala, vei gasi in mod sigur alte si alte pareri , te poti imbogati fara sa fie nevoie sa accepti impulsivitatea altora.

Chiar daca sunt idei opuse, nu trebuie uitat ca " vorba dulce mult aduce".

:kissing1:

Link to comment
Share on other sites

Un "total eronat"as accepta de la detinatorul adevarului suprem.De la "muritorii de rand" as accepta doar "total eronat fata de ce am eu in minte" .Totul este relativ (si nu-mi apartine afirmatia,e a altuia mult mai "dastept "ca mine :D )si de aia nu-mi prea place sa accept "totalitatea" de la cineva tot atat de limitat ca si mine.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Fiecare om crede intr-un anumit adevar. Adevarul lui. In numele propriului adevar isi imagineaza ca are dreptul sa urasca, adesea chiar sa ucida pe cel care crede in alta marca de adevar. Nu vreau sa neg existenta adevarului, evident ca trebuie sa dam atentie acestei notiuni fundamentale, dar nu trebuie sa pierdem din vedere ca, totusi , omul este mai pretios decat "adevarul" sau.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare om crede intr-un anumit adevar. Adevarul lui. In numele propriului adevar isi imagineaza ca are dreptul sa urasca, adesea chiar sa ucida pe cel care crede in alta marca de adevar. Nu vreau sa neg existenta adevarului, evident ca trebuie sa dam atentie acestei notiuni fundamentale, dar nu trebuie sa pierdem din vedere ca, totusi , omul este mai pretios decat "adevarul" sau.

 

... sau si minciuna ii un adevar daca o repetam l-a nesfarsit ajungem sa o credem. sa o tranform in adevar, un adevar mai adevar decat adevarul adevarat...

 

Link to comment
Share on other sites

Fiecare om crede intr-un anumit adevar. Adevarul lui. In numele propriului adevar isi imagineaza ca are dreptul sa urasca, adesea chiar sa ucida pe cel care crede in alta marca de adevar. Nu vreau sa neg existenta adevarului, evident ca trebuie sa dam atentie acestei notiuni fundamentale, dar nu trebuie sa pierdem din vedere ca, totusi , omul este mai pretios decat "adevarul" sau.

 

E posibil. Rar!

 

Pana atunci reevaluati asocierea "user/om".

 

Cateodata ar trebui sa functioneze.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...