Jump to content
Vesperala Forum
vesperala

Cum să învingi o fobie?

Recommended Posts

teamă de apă, foc, înălţime, întuneric, spaţii închise... fiecare avem astfel de fobii. mă întreb dacă pot fi învinse sau sunt de neînlăturat.

Fobia este frica specifica,intensa,declansata de un obiect sau o situatie,care nu au prin ele insele un caracter periculos,cu caracter irational recunoscut ca atare si care nu poate fi controlata volitiv.

Proiectii ale anxietatii,fobiile pot invada oricare din obiectele si situatiile realitatii de care experienta individuala se leaga intr-un mod oarecare.

Exista tratament medicamentos,de obicei in formele severe si se folosesesc sedative,tranchilizante,neuroleptice,antidepresive,psihotonice;sint autori care indica insulinoterapia in reactivarile manifestarilor fobice.

Se mai face si tratament psihoterapeutic-in fobiile izolate si suparatoare,reprezinta tratamentul de electie si in primul rind prin metode de deconditionare,apoi prin hipnoza,relaxare,psihoterapie de sustinere.

mă gândesc că dacă mi-e frică de apă nu mă pot face marinar/scafandru... şi dacă totuşi aş vrea, ce pot face?

la fel ca frica de foc şi meseria de pompier, teama de înălţime şi meseria de pilot/stewardesă...etc...

unele fobii pot împiedica o viaţă normală.

mie mi-e frica de gandaci si curentul electric....any ideas ca sa combat asa ceva? :ph34r:

cred că e bine că ţi-e frică de curentul electric..:)

uneori mă tem să nu supăr... alteori insist chiar dacă ştiu că supăr.

la o ipotetica intrebare: cum ma ''tratez'' , as raspunde

ati facut primii pasi...

prin faptul ca realizam fobia si nu imbratisem negarea ei avem o bila alba

ca regula o fobie nu se vindeca, dar sunt metode de tratare ce pot avea rezultate surprinzatoare

-mai intai cunosterea de sine, intelegerea fenomenului.

-apoi acceptarea acestei normalitati caci doar asa se poate invinge o fobie

va propun mai bine sa cautam aici tot ce credem fiecare ca poate fi inclus in acesta categorie mai intai din experienta proprie

am sa incep eu

-nu ma simt confortabil cand dorm in bezna, prefer sa fie aprinsa o lumina cat de mica (la mine TV-ul merge non-top)

uneori mă tem să nu supăr... alteori insist chiar dacă ştiu că supăr.

asta nu o consider fobie, ci mai degraba o doza de bun simt alaturata uneori cu o incapatanare copilareasca (jucausa) care sta in firea ta

stiai oare ca asta te prinde de minune? ca iti da un farmec aparte?

nu incerca sa ma critici prea aspru!. e doar o opinie expusa la miez de noapte!

cu respect..... :giveheart:

printre altele, de avion, de altfel cu 5 zile înainte iau neste buline de mi le-a dat doctoru', neste halea de la zîce lyxansia ...oi vedea daca ma linistesc sau fac omu' meu de rîs pe-acolo prin ceruri ....

Gandaci, paienjeni si alte bazdaganii cu multe picioare, daaaaar maaaaai aleeeees.........de cutremuuur. Brrrrrr (Neaaah, ca am recunoscut oficial, ca sa sara inima in piept de bucurie cuiva de pe aici, ce facea bascalie de mine ceva timp in urma). :focus:

In Cluj exista un laborator special in care va puteti infrange fobiile

Minunata oportunitate. Numai ca daca as avea timp sa fac un drum pana la Cluj, ar insemna sa-mi permit un concediu, iar in aceasta perioada abia daca sper la o zi -doua in care n-as sti ce sa fac mai intai. Tratarea fobiilor e pentru cine are timp sa le dea atentie. Eu nu ma incadrez in aceasta categorie. Poate la pensie..... :grin:

Fobia de Fobii se vindeca si ea? :grin:

da

Minunata oportunitate. Numai ca daca as avea timp sa fac un drum pana la Cluj, ar insemna sa-mi permit un concediu, iar in aceasta perioada abia daca sper la o zi -doua in care n-as sti ce sa fac mai intai. Tratarea fobiilor e pentru cine are timp sa le dea atentie. Eu nu ma incadrez in aceasta categorie. Poate la pensie..... :grin:

eii .. poate va aparea oportunitatea

Invingi fobia INFRUNTAND-O, confruntandu-te cu ea, nu evitand-o!!! De exemplu, in caz ca suferi de agorafobie, te duci in piata, la inceput iti va fi mai greu, stai 5 minute. Apoi te intorci a doua zi, stai 10 minute si tot asa, pana reusesti sa stai acolo fara a te mai simti anxios. De asemenea, medicamentele sunt bune:antidepresivele, pastilele pe baza de sunatoare (sunatoarea este un foarte bun antidepresiv, cu efecte similare antidepresivelor de sinteza), benzodiazepinele anxiolitice. Terapia poate fi de asemenea eficienta, pentru ca fobiile pot fi consecintele anumitor afectiuni psihice. Insa cel mai mare rol in invingerea fobiilor il are insasi persoana afectata, ea este singura ce se poate salva.

Invingi fobia INFRUNTAND-O, confruntandu-te cu ea, nu evitand-o!!! De exemplu, in caz ca suferi de agorafobie, te duci in piata, la inceput iti va fi mai greu, stai 5 minute. Apoi te intorci a doua zi, stai 10 minute si tot asa, pana reusesti sa stai acolo fara a te mai simti anxios....

... a patra zi te sui pe o taraba si-ncepi sa le tii un discurs.

... a patra zi te sui pe o taraba si-ncepi sa le tii un discurs.

Depinde pe ce treapta a anxietatii te afli in momentul inceperii terapiei prin confruntare directa. :D:

eu cred ca se pot invinge, dar cu pasi marunti; primul pas e sa accepti ca ai o problema, apoi sa iti propui sa o invingi, apoi sa stabilesti o stragie: putin cate putin faci lucrul ala de care iti e frica, pana te obisnuiesti. eu am reusit la gandaci; era mai rasul, barbat, sa-mi fie urat de gandaci

Te scuipi in san de trei ori, iti faci trei cruci -ateii sa se dea de trei ori peste cap, inapoi- si, dupa aia, infrunti viata cu pieptul inainte si/sau capul sus. Tre' sa ai grija numai sa nu fie multe gropi.

Edited by Yelle