Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
Orpheus

Arta seductiei

Recommended Posts

Regula celor 3 secunde

Cea mai importanta regula din toate cate vei invata, este ca n-ai voie sa EZITI mai mult de 3 secunde. Chiar daca in acel moment nu iti vine nimic in minte pentru a initia o discutie cu o fata, indiferent ce-ai face, nu incalca regula celor 3 secunde! Actioneaza in limita acestor 3 secunde, chiar daca n-ai idee cum vei continua; fii convins ca iti va remarca spontaneitatea, si din acel moment, te va privi intr-un mod favorabil. Daca insa, eziti, astepti, si intr-un final te hotaresti sa te apropii de ea, pleci de pe o pozitie dezavantajoasa tie.

Daca tu tocmai ajuns in preajma ei, actionezi in limita celor 3 secunde, ea SIGUR iti va sesiza spontaneitatea, pentru ca va remarca cat de rapid ai actionat imediat dupa apropierea de ea; fii convins ca ea a notat momentul in care ai aparut in zona ei, chiar daca nu era atenta la asta, chiar daca era ocupata cu altceva, pentru ca tu ai reprezentat prin apropierea ta, o schimbare (o miscare) in imediata ei vecinatate, statica. In varianta in care tu erai acolo si ea a aparut, este acelasi lucru - va remarca spontaneitatea ta daca actionezi in limita celor 3 secunde. Sa presupunem insa ca ea nu te observa cand apari, sau tu pur si simplu apari de nicaieri sau ea apare de nicaieri, daca actionezi in limita celor 3 secunde, rezultatul este acelasi; in caz contrar, cand in sfarsit te va observa, in ea se va putea declansa alarma: oare de cat timp erai acolo fara sa spui nimic?; nu cumva o urmaresti?

Dar respectarea regulii celor 3 secunde, iti este favorabila tie, pentru moralul tau: daca in limita celor 3 secunde i te adresezi, nu vei avea timp sa observi unele aspecte sau sa prinzi franturi de discutii care te-ar putea inhiba, care te-ar putea face sa renunti a te adresa ei, e posibil sa o surprinzi privindu-te si sa crezi ca te-a si cantarit si te-a catalogat intr-un mod defavorabil tie, facandu-te sa-ti pierzi curajul.

Prima impresie este foarte importanta si aceasta impresie pe care tu o vei lasa este ca esti un tip spontan si cu incredere in el, o persoana puternica, care impresioneaza intr-un mod placut. Acest fapt iti va crea o platforma sanatoasa, stabila, de pe care sa te lansezi intr-o conversatie cu ea.

Regula celor 3 secunde nu este aplicabila 100%, pentru ca este posibil ca odata aparut, s-o observi dar sa fii retinut de o persoana sau de o actiune, pentru a te putea apropia de ea. Regula celor 3 secunde se aplica din momentul in care ai observat-o, si ai posibilitatea de a te apropia de ea. Dar daca aceste conditii sunt indeplinite, atunci chiar ca nu mai este timp de gandire: "ma vazut, nu m-a vazut, o fi bine sa ma apropii acum de ea,....?" timpul trece, asa ca da-i bice!

Concluzie:

- Cea mai defavorabila parte a neaplicarii regulii celor 3 secunde, este ca fata sa te vada in timp ce tu eziti sa te apropii de ea.

- Poti folosi cele 3 secunde , observand in timp ce te apropii de ea, un element de imbracaminte mai deosebit, eventual o carte pe care o tine in mana, sau sa surprinzi cateva vorbe dintr-o discutie de-a ei, si astfel vei avea un subiect cu care sa poti ataca.

sii.. regula celor 3 secunde ... nu exista si pentru fete? adica invers la ceea ce ai postat tu aici :)

oricum eu aş zice: dragi băieţi , nu vă speriaţi... nu sunt chiar 3 secunde...

eu aş zice că e cam un minuţel...:) sunt probabil mai indulgentă.

pentru fete....ar trebui să cerem cam un sfert de oră..:))

sii.. regula celor 3 secunde ... nu exista si pentru fete? adica invers la ceea ce ai postat tu aici :)  

adica... sa le invete pe fete asta .. uneori poate fi folositor  :star:

Este adevarat ca lumea s-a cam schimbat, dar eu merg in continuare pe convingerea ca pasul de inceput intr-o situatie de abordare este atributul baiatului si nu al fetei, insa evident ca nu este o regula. Aceasta strategie de abordare nu este una musai personalizata numai pentru baieti, ea poate fi adaptata si de catre fete, insa sa fim seriosi, o fata nu are nevoie de asemenea teorii in acest sens pe cat are nevoie un baiat, la o fata nurii suplinesc toate regulile.

Edited by Black Hawk

Este adevarat ca lumea s-a cam schimbat, dar eu merg in continuare pe convingerea ca pasul de inceput intr-o situatie de abordare este atributul baiatului si nu al fetei, insa evident ca nu este o regula. Aceasta strategie de abordare nu este una musai personalizata numai pentru baieti, ea poate fi adaptata si de catre fete, insa sa fim seriosi, o fata nu are nevoie de asemenea teorii in acest sens pe cat are nevoie un baiat, la o fata nurii suplinesc toate regulile.

Of, e asa de greu pentru noi sa asteptam sa faceti voi primul pas... De ce sa fie doar prerogativul barbatilor?

asa....actionez in limita celor 3 secunde...presupunem ca o zapacesc la faza asta,ma crede masculul capabil de a interveni in orice situatie,sa se descurce in orice situatie critica..... isi face o parere despre mine ca sunt 'al mai "cool tip" :tarzan: (ca sa ma exprim in limbalujul actual al adolescentilor)....o tin de vorba 2-3 -10 -15 minute.....si.....si dupaia? Dupaia...oricat de frumos ai fi :handsome: sau oricat de bine imbracat ai fi,daca esti prost si nu stii sa legi 2 cuvinte....tot degeaba....iti mai iei si o posheta intre dintzi....

Mi se pare mult prea deplasata aceasta teorie....parerea mea....nu stiu ceilalti ce cred...dar pentru mine e o aberatie....

Consider ca....intotdeauna,fiecare fata din viata oricarui baiat va fi cucerita altfel decat prima.....

Ma si imaginez trecand pe langa o fata pe strada .....dupa care alerg ocolind 3 strazi sa ii ies in fatza :run: ....si sar de dupa coltz :hurray: si-i zic::"ai revista Eva in mana! wow ce misto!!!.....cum te cheama?" :tomato: .....dupaia in cel mai bun caz ajung asa :brancard: in urmatoarele 30 de secunde ....

P.S. Daca ai agatat 2-3 fete,iar intamplarea a facut sa fie in modu' asta.....nu inseamna ca trebuie conceputa o teorie pe baza acestui model....poate este pura coincidenta....sau poate....altceava le-a facut sa se lase cucerite....nu neaparat interventia ta rapida.....:huh:

P.S. Daca ai agatat 2-3 fete,iar intamplarea a facut sa fie in modu' asta.....nu inseamna ca trebuie conceputa o teorie pe baza acestui model....poate este pura coincidenta....sau poate....altceava le-a facut sa se lase cucerite....nu neaparat interventia ta rapida.....:huh:

Nu este chiar pura coincidenta, acest studiu a fost facut pe un segment de populatie mult mai mare decat ti-ai inchipui tu, apoi nimeni nu spune ca este garantat 100%, este intradevar o teorie, si ca orice teorie este adesea "omorata" de practica, nici o abordare , oricum ai concepe-o tu sau altcineva nu va putea fi garantata, cand initiezi asa ceva nu pleci de la ideea certitudinii ci de la aceea de incercare, ce am vrut eu sa prezint, era una din caile de bun simt, spui ca este putin deplasata, insa daca este sa discutam de partea deplasata in toate acestea, mi se pare mult mai deplasat ceea ce vad eu acum pe strazi, mi se pare deplasat sa fluieri dupa fete, sa le spui " Hei, puiu...ce fund tare ai ", mi se pare deplasat in general abordarea grobiana care din pacate nu cred ca va disparea vreodata.

In fine, despre comportamentul uman se poate discuta la nesfarsit, important in ceea ce prezentasem eu era ideea, initierea unui inceput, restul evident ca se personalizeaza pe fiecare caz si caracter de om in parte.

Iti dau dreptate si tie, lumea s-a schimbat, dar totusi imi place sa cred ca unele lucruri inca nu s-au schimbat, imi place sa cred ca in continuare aspectele frumoase in relatia dintre oameni au ramas nealterate.............nu stiu......poate.

Eu cred ca atunci cand cele 3 secunde sunt de ambele parti in acelasi timp atunci se intampla miracolul si nu mai conteaza ce se intampla dupa aceea, e doar parerea mea :hatoff:

Edited by night

Regula asta de 3 secunde e buna ca sa inchizi repede o discutie ca asta.

Tot ce se poate.........acelasi numar de secunde supravietuiesc unii pe aici....

Regula asta de 3 secunde e buna ca sa inchizi repede o discutie ca asta.

Eeee! Regula asta ii dedicata mie!

Ceva neclar?

pura teorie... e bine ca privirile celor doi "sa se caute" mai mult de 3 secunde. cunosc fenomenul 3 secunde de care ziceai,dar se refera strict la atractie sexuala :hunter:

pura teorie...

Nici nu am sustinut, la o lecturare atenta, ca este altceva, tocmai de aceea: Teoria sine practis est un rota sine axis

Si e valabil si pentru persoane pe care de abia acum le vezi prima oara? :rolleyes:

...........indeosebi.

oricum eu aş zice: dragi băieţi , nu vă speriaţi... nu sunt chiar 3 secunde...

eu aş zice că e cam un minuţel...:) sunt probabil mai indulgentă.

pentru fete....ar trebui să cerem cam un sfert de oră..:))

corect cugeta Orpheus...bine ca l-a una i-o trebuit anii sa raspunda ...da pofti-ti... :bblush: