Jump to content
Vesperala Forum

Tenis


Asimetric

Recommended Posts

Va place tenisul?

 

Mie imi place foarte mult sportul acesta, urmaresc toate turneele de Grand Slam (nu neaparat toate meciurile, pentru ca nu am atat timp liber), si nu numai (in special meciurile Romaniei la Cupa Davis). Cand aveam vreo 6 ani, chiar am vrut sa ma apuc de tenis (pe vremea aia Pete Sampras si Andre Agassi erau idolii mei, desi, sincer, nu intelegeam foarte mult jocul, dar parea ceva frumos), dar parintii mei si-au dat seama ca nu pot suporta toate cheltuielile, care includeau racheta, taxe, echipament adecvat. Imediat dupa asta au hotarat sa ma dea la scoala mai devreme - adica la 6 ani. (ah, oare ce s-ar fi intamplat daca nu ma tineam de scoala si faceam tenis? :gdream: poate ajungeam un al doilea Nadal, in loc sa intru la o amarata de facultate de informatica :lol:).

 

Si ca tot veni vorba de Nadal, el este jucatorul meu preferat. Pentru ca e stangaci (ca si mine), pentru ca imi place stilul lui si pentru ca, la varsta lui, deja are foarte mult succes si a dovedit ca e de mare viitor.

Chiar acum trei zile Rafa l-a invins pe Federer la Monte Carlo, pe suprafata pe care si-a castigat titlul de rege, zgura. Nimic nu ma bucura mai mult decat o victorie in fata lui Federer (poate doar o victorie a Stelei in fata lui Dinamo sau o victorie a lui Liverpool in fata lui Manchester Utd. - desi asta nu s-a mai intamplat cam de mult), astept doar sa fie in stare sa il bata si pe o suprafata dura sau pe iarba. :D:

Link to comment
Share on other sites

Spaniolul Rafael Nadal va incerca sa castige Turneul de la Barcelona pentru a patra oara consecutiv, dupa ce l-a invins in semifinale pe germanul Denis Gremelmayr cu 6-0 6-1. Nadal il va intalni duminica in finala pe numarul 5 mondial, compatriotul sau David Ferrer.

 

Go Rafa! :D: :yeap:

Link to comment
Share on other sites

Sarbul Djokovici il va intalni pe Wawrinka in finala de la Roma, duminica. Trebuie mentionat ca Federer a iesit inca din sferturi :D:, dar si faptul ca Nadal a fost eliminat de Juan Carlos Ferrer, tot in sferturi. :huh: Surprinzator, avand in vedere ca se joaca pe zgura...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rafael Nadal a castigat Masters-ul de la Hamburg in fata rivalului sau, Roger Federer, cu scorul de 2-1 (7-5, 6-7, 6-3) si facut ca scorul in infruntarile directe dintre cei doi sa fie 10-6 (bineinteles, pentru Nadal) :D:

 

Federer a castigat un singur trofeu in 2008, dar se afla la peste 1000 de puncte in fata spaniolului.

 

:hurray:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Din pacate, da...avea deja un avantaj foarte mare inainte. In 2007 a luat aproape tot.

 

Diferenta e de 6 ani :)

ei , dacă Nadal e cu 6 ani mai tânăr (şi nu invers?), are o scuză...:) şi timp.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sorana Carstea eliminata de la Roland Garros: Azarenka 6-0, 6-0 Carstea. Nu am vazut asa scor de foarte mult timp. Cred ca si un amator ar fi putut sa ia macar un game daca era in locul acestei Carstea (cica e cea mai buna jucatoare de tenis din Romania. Daca asta e cea mai buna, nu vreau sa stiu care sunt in spatele ei ca "valoare" :huh: ). Vorba lui Tiriac, acum vreo 3 zile: "Tenisul romanesc nu e pe o panta descendenta. Nu mai e pe nicio panta." :(

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rafael Nadal a reusit sa isi adjudece al patrulea turneu de Mare Slem din cariera la Roland Garros,dupa ce a reusit sa il invinga pe numarul 1 ATP Roger Federer. Meciul s-a disputat in 3 seturi adjudecate clar de Nadal cu 6-1,6-3 si 6-0.

 

Acum Federer e in cadere libera si sper ca, pana la sfarsitul anului, Nadal sa reuseasca sa ajunga numarul unu. La cum se prezinta situatia acum, nu ii va fi greu. :D:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Intre timp, Nadal l-a invins pe Federer si la Wimbledon, iar in Turneul de Masters de la Toronto, Federer a fost eliminat in turul 2, in timp ce spaniolul joaca diseara finala cu Nicholas Kiefer, cel pe care l-a invins si pe iarba de la Londra. Daca Nadal castiga finala de azi si invinge si la Cincinnati, o alta etapa din Masters, va reusi detronarea elvetianului Federer, dupa ce acesta a ocupat primul loc timp de 4 ani.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Azi a avut loc finala Australian Opean de la Melbourne, dintre Nadal si Federer.

Nu am vazut meciul de la inceput, am vazut de la 1-1 la seturi (era 7-5, 3-6), dar a fost un meci mare, si la propriu si la figurat. A durat 4 ore si 22 de minute, si a fost castigat de Rafael Nadal (:D:) cu 3-2 (7-5, 3-6, 7-6, 3-6, 6-3).

 

Spaniolul s-a distantat in clasamentul ATP de rivalul sau, Roger Federer, la 2460 de puncte. (13160 fata de 10700 pcte).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

joacă acum Nadal cu Federer... nu ştiu ce finală (parcă Madrid open), dar acum începe şi sunt tare curioasă care câştigă

 

se transmite pe sport.ro :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...