Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)

vesperala
 Share

Recommended Posts

• Replies 96.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• vesperala

16619

• Narcisa

5024

• florin7franky

5591

• samsara

10811

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lucrez într-o corporație.  E ceva mai light, așa, nu chiar plină de corporatiști, mai ales ăștia mai vechi, dar am observat că nou-angajații mai tineri vorbesc un fel de corporateză foarte greu de înțeles, uneori fac eforturi serioase să mă prind ce vor să spună.  Mai ales cei angajați pe posturi cu nume ciudate, care nu mi-e clar cu ce se ocupă (cum ar fi associate producer sau junior product manager).  Cu cât mai ciudat postul, cu atât mai inscrutabil limbajul.  Romgleza nu mă deranjează, cu aia m-am obișnuit, dar o folosesc mult mai puțin decât majoritatea.  Deci ca disclaimer - nu-s foarte priceput la descifrat limbajul lor.

În general în corporate bullshit psychology prin non-verbal se înțelege o formă de comunicare care nu este bazată pe cuvinte.  Adică expresia feței, atitudinea, gesturile, chestiile astea la care eu am luat cea mai mică notă (ne-au pus niște poze să spunem care e vesel, trist, mâhnit, fericit, supărat etc - am nimerit 2 din 10).  Din fericire nu e un skill care să-mi folosească, calculatoarele nu au o mutră pe care să trebuiască s-o descifrez.  Am observat că majoritatea programatorilor au luat notă mică la testul respectiv, deci e ok.

Motiv pentru care eu aș interpreta sintagma lider non-verbal ca fiind cel pe care ceilalți îl urmează de facto, fără să fie nevoie să le spună ceva.  Foarte probabil chiar nu este un lider formal, pur și simplu ceilalți se iau după el că așa simt ei că e bine.

Dar e posibil să greșesc.  Probabil din context s-ar înțelege mai bine.

2 hours ago, Aprig said:

Motiv pentru care eu aș interpreta sintagma lider non-verbal ca fiind cel pe care ceilalți îl urmează de facto, fără să fie nevoie să le spună ceva.  Foarte probabil chiar nu este un lider formal, pur și simplu ceilalți se iau după el că așa simt ei că e bine.

Si mie imi suna de bun simt ceea ce ai scris. Refer. la ceea ce am vazut la finalul sedintei. Cred ca foloseau gresit sintagma. Pur si simplu se inghionteau intre ei ca sa dea bine. Sunt un tip comod si nu imi sta in fire sa discut drespre cineva, insa pareau nepregatiti, prost de tot. Posibil sa ma insel.

Edit: Am scris pentru Asimetric! Iertare maxima. Partea care urmeaza, Aprige!

Nu exista sfat pentru afacerea ta! Poate doar sa te folosesti de momente. Moment bun, tragi cat poti pe ideea ta, moment rau, te prefaci ca iti pasa si lasi ceva, nu mult. O descurci tu!

Spor la treaba! :d1:

Edited by Cuminte(l)

On 4/14/2022 at 6:48 AM, samsara said:

Ținem pumnii, Asimetric. 

Ne-ai zis ce afacere ai tu? :confused:Sau poate am uitat eu...

Neața bună vouă! 

Neata! Nu cred ca am zis. Fac design grafic, web design, branding si, ocazional, fotografie de produs (desi am lasat-o mai usor cu asta, pentru ca necesita prea mult timp, in care pot face lucruri mai profitabile; plus ca incerc sa lucrez cu cat mai putini romani :lol:).

Aprige, primul link nu e amado mio? 

Am ascultat doar Vivaldi(anotimpurile). In graba.

Asta este? Rochia e frumoasa, ca sa nu fim rai.

Vezi ca ma provoci la miniagricultura! :lol:

Mi-e cam rusine cu ceapa si rosiile insa mi-a stricat blestematul de vant cordoanele de apa.

Insa le repar si te intrec! Te rog sa te pregatesti!

20220416_120618.jpg

20220416_120646.jpg

20220416_120728.jpg

20220416_120738.jpg

20220416_120803.jpg

20220416_120817.jpg

20220416_120838.jpg

20220416_120926.jpg

20220416_120951.jpg

Arată bine de tot.  La mine e paragină, nu am cu ce să mă laud.  Dar anul ăsta e de test, o să ne ia mult timp să aranjăm tot ce e acolo.

În prima poză e un hidrofor în cămin?  E o idee bună, al meu e în baie și peste iarnă trebuie golit ca să nu înghețe.  Cred că în cămin ar sta mai bine, dar nu am cămin, țeava e băgată direct în puț.

Iar ăla e un rezervor de gaz?  Nu am vazut așa instalatie în România, credeam că dacă nu-s gaze în zonă aia e.

20220409_084911.thumb.jpg.a0c3f093338d3e29e183d614f09b73de.jpg20220409_084950.thumb.jpg.49fda70e8aeae1f316771d5c3e234cb3.jpg

Tre' să prind cu ceva furtunelele alea ca se mișcă după ce se golesc, nu stau unde le pun.

20220409_132211.thumb.jpg.61672ac70ef228a62d2f51a199640bd9.jpg20220331_093404.thumb.jpg.1e0f5cfd30b90a3d71a44b02d468605a.jpg

Solarul ăla l-am spălat cât de cât, că era atât de murdar ca nu mai intra lumina.  Dar se ia foarte greu, nu știu ce s-a depus pe el.

20220408_110527.thumb.jpg.5d4f90b1b8da9cb206463b58d73a4dda.jpg

Ăsta trebuie reparat sau mutat.

E mult de lucru.  Dar cu puțin noroc, poate anul viitor arată mai bine.

Când mă duc data viitoare fac poze mai amănunțite.

Multumesc  pentru mutare. Arata bine lucrarea si la tine. Vorbesc foarte serios. Caminul l-am facut ca sa castig adancime. Si sa nu inghete. Am si retea dar nu o folosesc. Buteliile portocalii sunt pentru back-up. Chiar am nevoie. Am 11 calorifere in functiune 5 luni pe an.  Arata a tiganie insa sunt perfect functionale.

Nu intinde furtunele. Le faci praf. Muta-le de cate ori e nevoie.

Nu am glumit cand am scris ca e bine lucrarea la tine. Incearca sa nu exagerezi cu pata de apa intre cordoane. Tendinta e sa uzi.

Insa nu faci decat sa creezi mediu pentru bacterii. Ponderat! Asta e cheia. Am invatat si eu de la altii.

Amandoi o facem de dambla. Invatam, ne relaxam, mancam sanatos. :hi:

Spor la treaba Aprige!

On 4/17/2022 at 1:37 PM, Aprig said:

Arată bine de tot.  La mine e paragină, nu am cu ce să mă laud.  Dar anul ăsta e de test, o să ne ia mult timp să aranjăm tot ce e acolo.

În prima poză e un hidrofor în cămin?  E o idee bună, al meu e în baie și peste iarnă trebuie golit ca să nu înghețe.  Cred că în cămin ar sta mai bine, dar nu am cămin, țeava e băgată direct în puț.

Iar ăla e un rezervor de gaz?  Nu am vazut așa instalatie în România, credeam că dacă nu-s gaze în zonă aia e.

Si la mine e la fel. Caminul este paralel si langa put. Nu ingheata, randament bun. Eu am periodic probleme cu calcarul.

Anul trecut am tras din fantana ca sa deblochez izvoarele la greu. Cu pompa submersibila, nu cu hidroforul. Imi albea pamantul langa furtune. Am tras cel putin 15-20 de cisterne de 9000 de litri. A fost bine o perioada, apoi a revenit albeata pe sol. Nu e sare, e calcar. Aici s-ar putea sa ma intreci la productie. Chiar m-as bucura!

Bravo băieți :clapping:. Uau, uau, uau, chiar că ați făcut treaba buna cu gradina. Tot asa înainte!

On 4/15/2022 at 8:23 PM, Asimetric said:

Neata! Nu cred ca am zis. Fac design grafic, web design, branding si, ocazional, fotografie de produs (desi am lasat-o mai usor cu asta, pentru ca necesita prea mult timp, in care pot face lucruri mai profitabile; plus ca incerc sa lucrez cu cat mai putini romani :lol:).

Felicitări și mult spor. Suna interesant ce zici tu aici. Fain ca poți lucra de oriunde, oricând. Succes!