Jump to content
Vesperala Forum

Recommended Posts

• Replies 95.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• vesperala

16581

• samsara

10277

• florin7franky

5591

• Narcisa

4829

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 7/7/2017 at 11:20 AM, Narcisa said:

Buna sa va fie inima :bighug: !

Dragii mei, stiti voi cati ani are N!gh7 W0lf? Fix 27 trecuti :D: , generatia sefului Asimetric ! La varsta lui incotro ma uitam numai intersectii vedeam, fum si ceata, toate cararile imi pareau la fel de pietruite, cu bolovani mari de stanca. S-o fi schimbat ceva, lumina se vede acum din start, o pot tinerii separa de umbra mai cu usurinta? Pot ei discerne mai usor binele de rau? :confused: .

Acum are 29 trecuți, chiar vreo 30 în 4 luni...

Iar în două luni face și fiu-meu 2 anișori 😎

Edited by N!gh7 W0lf

Ce sa zic, periculoasa varsta ! La 30 de ani arati la fel de tanar ca la 20-25 , dar esti mult mai copt la minte si , cu siguranta, mai putin naiv. Daca n-aveti ganduri bune , feriti-va din calea lor.

La multi ani, N!gh7Wolf:champagne:, multa vreme de cand ne-ai parasit:clepsidra:, este ca ti-a fost dor de noi?

Buna sa va fie inima tuturor, ce mai faceti , oameni buni, alergati , alergati? Incotro? Spre nicaieri alerg si eu...:clepsidra:

Repede se mai schimba lumea, dragii mei, vorba cantecului, nu mai avem timp sa visam,   sa ne jucam , sa mai spunem o vorba buna, sa mai spunem povesti, sa mai urmarim zborul cocorilor ... ca odinioara. Poate doar romanticul Asimetric sa mai admire frunzele ingalbenite care se astern in straturi multicolore... Cei mai multi, chiar tineri de sunt, ca la maraton:  fuga la serviciu, la cumparaturi, grija de copii, de-ai batrani si neputinciosi , varuit, zugravit, spalat, scuturat, sa culegem via, sa punem muraturi, sa facem zacusca,  sa facem compotul, sa taiem porcul , sa facem cozonaci, sa rosim oua... dupa anotimpuri.

Vai, omule, vai!

p.s. Daca nu-mi puneti emoticoanele la indemana, nici sa ma vait nu pot.

On 12/3/2019 at 10:07 PM, Narcisa said:

Ce sa zic, periculoasa varsta ! La 30 de ani arati la fel de tanar ca la 20-25 , dar esti mult mai copt la minte si , cu siguranta, mai putin naiv. Daca n-aveti ganduri bune , feriti-va din calea lor.

La multi ani, N!gh7Wolf:champagne:, multa vreme de cand ne-ai parasit:clepsidra:, este ca ti-a fost dor de noi?

Cam da! Doar că spre rușinea mea, au trecut vreo 2 ani de când n-am mai intrat pe aici 🤣

Sami, nimic in cele botine :ang: . De altfel, fiind eu patita in anii anteriori, nici nu m-am mai ostenit sa le mai lustruiesc, le-am lasat cu namolul pe ele, cica asta ar intretine mai bine incaltamintea din piele, chiar daca respectivul namol nu e adus din Techirghiol. Nu-i nimic, in compensatie eu astept cu neclintita incredere majorarea aceea cu 40 la suta a pensiilor promisa de PSD. Asta ca sa scufundam definitiv biata Romanie. Nu conteaza ca voi cumpara cartofii cu 10lei kg si oul cu 5 lei bucata, important e sa am plasa plina ochi cu bancnote. Bietii copaci, ar zice seful Asimetric. Si n-ar avea dreptate, ca acum banii sunt facuti din plastic.

Obosita? Muncesti prea mult, mai redu si tu viteza.

Neata buna voua :)

Despre politica nu pot spune decat atat: nu va lasati amagiti, toti sunt la fel si nu asteptati de la altii sa faca ceva, sa rezolve ceva, fiecare in patratica lui poate schimba ceva, fie aceasta doar gandirea si modul in care este perceputa viata.

La munca au inceput sa se relaxeze lucrurile, a trecut Black Friday. Mai sunt comenzi de sarbatori, dar pot, in sfarsit, sa respir.

Visez la cele 3 saptamani de concediu de sarbatori, pe care vreau sa le petrec la parinti. Dupa 17 ani, ma intorc de Craciun acasa :)

Neața

Să le luăm la rând

Moș Nicolae mi-a adus o Măgura, că nu am fost prea cuminte, dar nici cu mâna goală nu putea să vină :)

Cu politica atât pot să zic: mama lor de hoți!

Despre 30 de ani nu știu ce să zic, nu-mi amintesc chiar așa de bine cum eram acum 15 ani...

Concediu?  Da, tradiționalul concediu dintre Crăciun și Sfântu' Ion.  N-ar mai fi mult, așa...

Narcisa - ieri am cumpărat multe beculețe colorate.  Zilele-astea le tot înșir prin casă și prin curte, ca să pot apoi să mă uit la ele și să visez :)

3 hours ago, Aprig said:

Neața

Să le luăm la rând

Moș Nicolae mi-a adus o Măgura, că nu am fost prea cuminte, dar nici cu mâna goală nu putea să vină :)

Cu politica atât pot să zic: mama lor de hoți!

Despre 30 de ani nu știu ce să zic, nu-mi amintesc chiar așa de bine cum eram acum 15 ani...

Concediu?  Da, tradiționalul concediu dintre Crăciun și Sfântu' Ion.  N-ar mai fi mult, așa...

Narcisa - ieri am cumpărat multe beculețe colorate.  Zilele-astea le tot înșir prin casă și prin curte, ca să pot apoi să mă uit la ele și să visez :)

Fie cum zici , sefule Aprig, sa le luam pe rand.

1.Nu-i faire pley sa te lauzi cu prajiturica aia minuscula , ca nici eu nu suflai o vorba despre punga mea cu pufuleti.

2. Legat de politica, sunt fel si fel de hoti , mai mici, mai mari, mai dusi la scoala, mai crescuti pe langa, dar asa infumurare , aroganta si tupeu , bazate pe o veritabila hidosenie verbala si morala crede-ma ca nu mi-a fost dat sa vad , si doar  nu-s nascuta dupa 20-20, vorba unui clasic in viata de care har Domnului c-am scapat.

3. Despre cei 30 de ani la care faci referire, vorba poetului, sa am si eu pe cine da vina daca o sa sariti la gatul meu: formele se schimbara, dar raul a ramas. Si s-a ramificat . Eu ma numar printre nostalgici, mie in comunism nu mi-a fost rau , cu exceptia ultimilor ani, adica dupa ce presedintele Ceausescu -sfatuit de "binevoitori" -a ales sa achite integral datoria externa. Datoria externa care banuiesc ca era mult mai mica comparativ cu  cea actuala.

4.  La anii tai, visele sunt mai mereu pline de culoare, sefule Aprig. Te ajuta sa evadezi dintr-o lume care te constrange la tot pasul.  E fantastic de frumoasa lumea interioara in care ne duc ele! Te las  sa visezi , sa-ti creezi lumea ta de basm. Eu mi-am epuizat stocul. Mereu s-a gasit cineva care sa ma aduca brutal la realitate. Siragul meu de beculete colorate si expirate si-a uitat demult menirea, imi tot arata acum un camp cu verdeata aflat discret la o margine de sat...

Sarbatori linistite , sefule Aprig!

On 12/10/2019 at 9:23 PM, Narcisa said:

2. Legat de politica, sunt fel si fel de hoti , mai mici, mai mari, mai dusi la scoala, mai crescuti pe langa, dar asa infumurare , aroganta si tupeu , bazate pe o veritabila hidosenie verbala si morala crede-ma ca nu mi-a fost dat sa vad , si doar  nu-s nascuta dupa 20-20, vorba unui clasic in viata de care har Domnului c-am scapat.

Ai sa razi si, probabil, nu o sa-ti vina sa crezi, nu inca, dar cei care troneaza acum in locul ei sunt de 100 de ori mai rai :) Lupi deghizati in piele de oaie.

Va salut si eu, liniste la munca, colinde, caldura.. visez la concediu. Si zapada.

9 hours ago, samsara said:

Ai sa razi si, probabil, nu o sa-ti vina sa crezi, nu inca, dar cei care troneaza acum in locul ei sunt de 100 de ori mai rai :) Lupi deghizati in piele de oaie.

Ce-ti spuneam eu, sefule Aprig, legat de visele acelea frumoase? Ca nu te lasa nimeni  sa visezi de capul tau oricand si oricum , mereu se gaseste cineva care ciocane tocmai atunci la usa cu vreo factura sau vreo veste rea de la soacra! Uita-te si tu cu cata putere ma zgaltaie Sami taman cand priveam prin globuletele alea magice si vedeam cum se indreapta spre mine o limuzina de lux  condusa de Orban, plina cu dantelarii , pietre scumpe si giuvaeruri  imparatesti! Mana cereasca pentru mine , si masina , si soferul, iti dai seama! Ca m-am saturat pana peste cap si de Mithras , si de punga lui cu  pufuleti :cry: !

On 12/12/2019 at 7:58 PM, Narcisa said:

Ce-ti spuneam eu, sefule Aprig, legat de visele acelea frumoase? Ca nu te lasa nimeni  sa visezi de capul tau oricand si oricum , mereu se gaseste cineva care ciocane tocmai atunci la usa cu vreo factura sau vreo veste rea de la soacra! Uita-te si tu cu cata putere ma zgaltaie Sami taman cand priveam prin globuletele alea magice si vedeam cum se indreapta spre mine o limuzina de lux  condusa de Orban, plina cu dantelarii , pietre scumpe si giuvaeruri  imparatesti! Mana cereasca pentru mine , si masina , si soferul, iti dai seama! Ca m-am saturat pana peste cap si de Mithras , si de punga lui cu  pufuleti :cry: !

Absolut de acord, Mama Narcisa. Rugamintea este sa fiti mai selectiva legat de sofer. E drept ca multa lume are permis. .

On 12/12/2019 at 11:13 AM, samsara said:

Va salut si eu, liniste la munca, colinde, caldura.. visez la concediu. Si zapada.

Salut Sam. Toate bune?