Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11062

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rationamentul pare a fi acela ca le lipseste ratiunea :yes: .

 

In alta ordine . Ziua lui Blue a fost. Prin urmare, deducem c-a trecut .

Din cate se observa, iar vrei sa provoci o furtuna in paharul nostru cu apa limpede. Un ceai verde cu tinctura de propolis face minuni, taie instantaneu placerea de-a fi rautacios.

 

Nici vorba de asa ceva. Mi-am adus aminte ca mult timp am crezut ca e femeie.

 

Acum un an sau doi. Dar desigur, aici e interzis.

 

Ma credeti? :bighug:

 

 

Mutarea taxelor cÄtre angajat este o idee bunÄ, de fapt. Cred cÄ proiectul original ĂŽi aparČine lui Gabriel BiriČ. Problema este cum se aplicÄ asta, ĂŽn stilul românesc heirupist, fÄrÄ niČte studii de impact, de azi pe mâine, ÄČtia mai au puČin Či dau legea Či ĂŽncÄ se gÄsesc bube, de exemplu azi citeam cÄ o firmÄ ĂŽn insolvenČÄ nu poate creČte salariile brute, sau cam aČa ceva. Este un haos total. Combinat Či cu toate ideile creČe de la madam OlguČa, discutate pe rând Či abandonate sau amânate, este o perdea de fum perfectÄ.

 

Revenind la subiect, motivele pentru care asta ar fi o idee bunÄ sĂŽnt cel puČin douÄ. MulČi angajaČi români nu Čtiu cÄ pe lângÄ ce scrie pe fluturaČul lor mai pune Či patronul ceva, Či anume ceva destul de consistent. Ar fi mai bine dacÄ ar vedea pe fluturaČ câČi bani se duc de fapt la stat. Či doi, mulČi angajatori, inclusiv regii autonome de stat, nu plÄtesc partea lor din contribuČii, iar angajatul nu are cum sÄ afle, cum sÄ verifice sau cum sÄ-i tragÄ la rÄspundere. Se ajunge la situaČii nasoale, oameni care nu-Či pot lua concediu medical sau nu-Či pot plÄti spitalizÄrile, sau se pomenesc cu gÄuri ĂŽn sistemul de pensii, pentru cÄ deČi contribuČiile alea sĂŽnt datorate de angajator, cumva tot ei trag.

 

Cred cÄ mai existÄ Či alte motive la mijloc, pe care nu le ĂŽnČeleg foarte bine, pentru cÄ nu s-au mulČumit sÄ mute contribuČiile, le-au Či ajustat, au umblat Či la impozitul pe venit, cred cÄ deČi banii ar fi ĂŽn mare aceiaČi, destinaČia lor este alta, altfel se ĂŽmpart. Asta rÄmâne de vÄzut. Am vÄzut cÄ s-au trezit primarii, partea care se distribuia la bugetele locale a scÄzut.

 

Au reuČit sÄ ia o idee bunÄ Či sÄ o facÄ pilaf. PÄrerea mea.

 

Eu banuiesc ideea insa e doar parere de-a mea.

 

Cred ca e doar un artificiu contabil pentru raportarile privind deficitul. Asa ceva nu se anunta cu voce tare.

 

Cred si e priculos daca e asa ca AF(administratia financiara) te executa mult mai usor. E mai completa baza de date privind persoanele fizice.

 

Temerea mea e alta.

 

Cine d*cu merge in ziua de salariu sa-si plateasca taxele?

 

Executia judecatoreasca pentru executari silite o sa aiba o baza mai mare. O sa primeze impozitul?

 

Avem noi cultura platii taxelor?

 

Consider ca nu se va aplica legea. Foarte stranie motivatia.

 

Absolut de acord ca trebuie raspundere.

 

Ma mai gandeam la un lucru.

 

S-au facut praf in instanta mii de procese privind platile angajatorului.

 

Angajatorul a platit cu OP intr-un cont unic. Is doua mai mari.

 

AF a redistribuit dupa un algoritm necunoscut majoritatii finantistilor.

 

Mai poti executa angajatorul pentru neplata?

 

Ciudat.

 

Eram curios daca chiar exista un rationament ferm, nu unul pierdut in amanunte.

 

Probabil. d*cu stie.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ReČinerea se face ĂŽn continuare la sursÄ. Ăn sarcina angajatorului ĂŽnseamnÄ doar cÄ sumele apar pe fluturaČ, plata propriu-zisÄ o face ĂŽn continuare firma.

 

Cât despre plata la negru, din ce am ĂŽnČeles pânÄ acum, noul cod fiscal chiar o ajutÄ. O sÄ revinÄ plata pe PFA.

 

De asemenea, ziceau cÄ scade impozitul la dividende. Nu a scÄzut, a rÄmas 16%.

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine . Ziua lui Blue a fost. Prin urmare, deducem c-a trecut .

Din cate se observa, iar vrei sa provoci o furtuna in paharul nostru cu apa limpede. Un ceai verde cu tinctura de propolis face minuni, taie instantaneu placerea de-a fi rautacios.

 

Narcisa, de unde nu-i, nici D-zeu nu cere !

O seara placuta tuturor ! :)

Link to comment
Share on other sites

Narcisa, de unde nu-i, nici D-zeu nu cere !

 

E capos , dar nu intotdeauna, numai in periodele cu Luna plina sau cu eclipsa de Soare :lol: .

Auzi tu, sa-mi zica el ca unde-mi va sta capu' acolo-mi vor sta si picioarele anul acesta, si-apoi sa ma-ntrebe cu regularitate de ceas elvetian cum ma simt? Din cauza lui am ajuns sa stau cu geamantanu' facut la capul patului, ma gandesc ca o sti el ceva daca ma tot intreaba :cry: ... Inainte cand iti venea randul canta cucuveaua sau te spurca vreun cuc, acum vine Radu cu ultima citatie :pm: .

Atatea certuri am avut cu el, incat le-am uitat demult numarul :rules: , am pus mana de la mana de l-am trimis la reeducare, si-n exil l-au trimis sefii, ti-ai gasit! S-a-ntors de pe-acolo mult mai instruit si mai pus pe rele, bani si timp aruncati pe apa Sambetei, timpul a trecut si noi , epuizati, am renuntat pe rand, unul cate unul, a ramas RoAp tot cu pacatele vechi , infaptuite cu vorba si cu fapta, vrute sau nevrute, stiute sau nestiute, oricum mult perfectionate :D: .

Link to comment
Share on other sites

Seara buna, vesperali! :bighug:

 

Samy, maine ma duc la Casa experimentelor in Bucuresti, impreuna cu cercul pedagogic (un fel de nume savant al intrunirilor profesorilor dintr-o anumita zona, de la o anumita disciplina). Am auzit de locul asta, dar vreau sa vad ce e pe acolo si eventual sa fac si eu o excursie in Saptamana altfel cu elevii. Tocmai discutam cu un coleg ca pana acum elevii au facut excursii cu tema istorica, religioasa etc. Sunt utile si ele, dar parca lipseste o excursie cu tematica stiintifica. Vreau in primavara sa vizitam Muzeul Antipa, Casa experimentelor si Observatorul astronomic. Va fi un regal pentru elevii cu inclinatii spre stiintele exacte.

 

Narcisa, n-o sa fii de acord cu mine, dar cred ca prezenta lui Radu face bine forumului. Ne mjai scoate din starea de amorteala cu felul lui de a fi, uneori frust si direct, dar sincer. Plus ca nu-lk mai vad asa provocator cum era cu ceva vreme in urma. Cred ca e nevoie si de useri ca el pe acest forum.

Link to comment
Share on other sites

Narcisa, n-o sa fii de acord cu mine, dar cred ca prezenta lui Radu face bine forumului. Ne mjai scoate din starea de amorteala cu felul lui de a fi, uneori frust si direct, dar sincer. Plus ca nu-lk mai vad asa provocator cum era cu ceva vreme in urma. Cred ca e nevoie si de useri ca el pe acest forum.

 

pufonel, intrutotul de acord :yes: ! Acum, nu stiu cum o fi, ori s-a mai schimbat RoAp, ori ne-am mai obisnuit noi cu tamaiatul lui, dar , ce-i drept, inregistram mai putini morti pe campul de lupta in urma raidurilor lui. Doamne, ca ce lupte crancene-am mai dus pana am ajuns la armistitiul asta! Cand ziceam si noi ca l-am omorat si-ncercam bucurosi sa inaltam steagul ala zdrentuit pe reduta cucerita, ne pomeneam cu el miscand si dand din picioare :o: !

De facut bine forumului, nu zic ba, o face , dar eu zic sa ne odihnim cu randul si sa ne asiguram ca butonul ala de alarma chiar functioneaza.

 

Link to comment
Share on other sites

Samy, maine ma duc la Casa experimentelor in Bucuresti, impreuna cu cercul pedagogic (un fel de nume savant al intrunirilor profesorilor dintr-o anumita zona, de la o anumita disciplina). Am auzit de locul asta, dar vreau sa vad ce e pe acolo si eventual sa fac si eu o excursie in Saptamana altfel cu elevii. Tocmai discutam cu un coleg ca pana acum elevii au facut excursii cu tema istorica, religioasa etc. Sunt utile si ele, dar parca lipseste o excursie cu tematica stiintifica. Vreau in primavara sa vizitam Muzeul Antipa, Casa experimentelor si Observatorul astronomic. Va fi un regal pentru elevii cu inclinatii spre stiintele exacte.

:dancing: Super, chiar vor fi incantati!

 

Eu va salut pe toti, o zi buna sa aveti!

Link to comment
Share on other sites

ReČinerea se face ĂŽn continuare la sursÄ. Ăn sarcina angajatorului ĂŽnseamnÄ doar cÄ sumele apar pe fluturaČ, plata propriu-zisÄ o face ĂŽn continuare firma.

 

Cât despre plata la negru, din ce am ĂŽnČeles pânÄ acum, noul cod fiscal chiar o ajutÄ. O sÄ revinÄ plata pe PFA.

 

De asemenea, ziceau cÄ scade impozitul la dividende. Nu a scÄzut, a rÄmas 16%.

 

Esti sigur? Incerc sa descarc si eu actul sa-l citesc.

 

Pai aici e toata cheia.

 

Asta era temerea mea. Retinerea la sursa sau plata personala?

 

Cred ca e o confuzie undeva.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

pufonel, intrutotul de acord :yes: ! Acum, nu stiu cum o fi, ori s-a mai schimbat RoAp, ori ne-am mai obisnuit noi cu tamaiatul lui, dar , ce-i drept, inregistram mai putini morti pe campul de lupta in urma raidurilor lui. Doamne, ca ce lupte crancene-am mai dus pana am ajuns la armistitiul asta! Cand ziceam si noi ca l-am omorat si-ncercam bucurosi sa inaltam steagul ala zdrentuit pe reduta cucerita, ne pomeneam cu el miscand si dand din picioare :o: !

De facut bine forumului, nu zic ba, o face , dar eu zic sa ne odihnim cu randul si sa ne asiguram ca butonul ala de alarma chiar functioneaza.

 

Interesanta treaba cu butonul. :flowers:

 

ReČinerea se face ĂŽn continuare la sursÄ. Ăn sarcina angajatorului ĂŽnseamnÄ doar cÄ sumele apar pe fluturaČ, plata propriu-zisÄ o face ĂŽn continuare firma.

 

Cât despre plata la negru, din ce am ĂŽnČeles pânÄ acum, noul cod fiscal chiar o ajutÄ. O sÄ revinÄ plata pe PFA.

 

De asemenea, ziceau cÄ scade impozitul la dividende. Nu a scÄzut, a rÄmas 16%.

 

Nu este 16 percent.

Link to comment
Share on other sites

scuzele mele.

 

Ce eeeeee ??!?!? Ce ziici? :o: :huh: :huh:

Ei, asta-i acum, pacatele mele, sa vezi si sa nu crezi :o: !

Pufosule, ce entuziasmati eram aseara, pe unde scoatem acum camasa , una am sperat si-alta s-a-ntamplat , ce stiam , stiam noi bine, vorba ceea, din traite si din patimite, pusesem toti banii agonisiti pe miza asta care parea sigura, parca si vedeam in reluare filmul ala vechi cu mortii si ranitii din ultimii sapte ani , si iata-ne lasati in ofsaid de RoAp cel de pe stil nou! Tocmai cand imi pregateam ustensilele de facut vraji - o minune de caĹŁuie cu ornamente in relief, silver plated scrie pe ea, carbuni de-aia de la magazin, recomandati cu caldura de parinte, smirna , pana si-o mandrete de pisica neagra mi-am tras special pentru astfel de ocazii, sa tina vraja mai mult- doar o noapte cu Luna Noua asteptam, sa ma pot strecura mai lesne pe malul raului - vine Radu si ma lasa fara obiectul muncii :ang: ...

 

 

Blue, da, iarta-l pe pacatos, au fost pe acest forum doi colegi cu nume asemanatoare, blue eyes, Blue Sun. De aici confuzia.

 

 

 

Cica, "CAS-ul Či CASS-ul, contribuČiile de asigurÄri sociale, respectiv de asigurÄri sociale de sÄnÄtate, intrÄ acum ĂŽn sarcina angajatorului Či ele sunt virate de acesta. Prin modificÄrile aduse legislaČiei, aceste contribuČii vor fi ĂŽn continuare virate de angajator (deci nu va trebui sÄ se ducÄ fiecare dintre noi sÄ stea la cozi la instituČiile Ministerului de FinanČe), numai cÄ banii respectivi nu mai aparČin angajatorului, ci sunt ai angajatului. Angajatorul nu va mai datora nimic la stat pentru angajat, ĂŽnsÄ va reĹŁine la sursÄ obligaĹŁiile angajatorului Ĺi le va vira la bugetul de stat."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...