Jump to content
Vesperala Forum

Recommended Posts

Seara bnuna, vesperali! :bighug:

In weekendul asta am fost in excursie cu elevii si cu colegul de istorie, am vizitat capitalele istorice ale Tarii Romanesti (Targoviste, Campulung si Curtea de Arges), plu ca bonus, am urcat cele 1400 si ceva de trepte de la cetatea Poienari (ceea ce la gabaritul meu nu e lucru usor) :P: Dar am rezistat eroic si iacata, sunt aici sa va povestesc :lol:

• Replies 95.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• vesperala

16567

• samsara

10234

• florin7franky

5591

• Narcisa

4801

Top Posters In This Topic

Posted Images

Neata buna :)

Daaa, vrem pozeee, vrem excursii din astea cat mai des. Din pacate profesorii nu mai fac... Mi-ar placea ca fata mea sa mearga cu clasa in excursii, vizite, muzee, sa faca activitati cu diriga.. nimic frate, nimic...

Seara buna, vesperali! :bighug:

Neata buna :)

Daaa, vrem pozeee, vrem excursii din astea cat mai des. Din pacate profesorii nu mai fac... Mi-ar placea ca fata mea sa mearga cu clasa in excursii, vizite, muzee, sa faca activitati cu diriga.. nimic frate, nimic...

Asa e, Samy. Si sa stii ca, mai ales pentru copiii de la tara, e mare lucru sa mai iasa din comuna, sa vada un muzeu, o piesa de teatru, chiar sa manance la un restaurant. De regula, daca se duc cu parintii printr-un oras mai mare, de regula se baga la KFC sau McD. Noi am mers la un restaurant adevarat langa cetatea Poienari.

Defapt tot creditul e al colegului si prietenului care preda istorie. El a organizat tot si a reuysit chiar sa-i convinga pe cei de la cetatea Poienari sa tina deschis inca o ora, sa putem ajunge si noi :lol:

Mutarea taxelor cÄtre angajat este o idee bunÄ, de fapt. Cred cÄ proiectul original ĂŽi aparČine lui Gabriel BiriČ. Problema este cum se aplicÄ asta, ĂŽn stilul românesc heirupist, fÄrÄ niČte studii de impact, de azi pe mâine, ÄČtia mai au puČin Či dau legea Či ĂŽncÄ se gÄsesc bube, de exemplu azi citeam cÄ o firmÄ ĂŽn insolvenČÄ nu poate creČte salariile brute, sau cam aČa ceva. Este un haos total. Combinat Či cu toate ideile creČe de la madam OlguČa, discutate pe rând Či abandonate sau amânate, este o perdea de fum perfectÄ.

Revenind la subiect, motivele pentru care asta ar fi o idee bunÄ sĂŽnt cel puČin douÄ. MulČi angajaČi români nu Čtiu cÄ pe lângÄ ce scrie pe fluturaČul lor mai pune Či patronul ceva, Či anume ceva destul de consistent. Ar fi mai bine dacÄ ar vedea pe fluturaČ câČi bani se duc de fapt la stat. Či doi, mulČi angajatori, inclusiv regii autonome de stat, nu plÄtesc partea lor din contribuČii, iar angajatul nu are cum sÄ afle, cum sÄ verifice sau cum sÄ-i tragÄ la rÄspundere. Se ajunge la situaČii nasoale, oameni care nu-Či pot lua concediu medical sau nu-Či pot plÄti spitalizÄrile, sau se pomenesc cu gÄuri ĂŽn sistemul de pensii, pentru cÄ deČi contribuČiile alea sĂŽnt datorate de angajator, cumva tot ei trag.

Cred cÄ mai existÄ Či alte motive la mijloc, pe care nu le ĂŽnČeleg foarte bine, pentru cÄ nu s-au mulČumit sÄ mute contribuČiile, le-au Či ajustat, au umblat Či la impozitul pe venit, cred cÄ deČi banii ar fi ĂŽn mare aceiaČi, destinaČia lor este alta, altfel se ĂŽmpart. Asta rÄmâne de vÄzut. Am vÄzut cÄ s-au trezit primarii, partea care se distribuia la bugetele locale a scÄzut.

Au reuČit sÄ ia o idee bunÄ Či sÄ o facÄ pilaf. PÄrerea mea.

Ca idee.

Care e rationamentul mutarii platilor taxelor catre angajat? In sarcina angajatului, in fine.

Ce aiurea suna.

In alta ordine. Zilele astea e ziua lui Blue. Stie cineva data?

Rationamentul pare a fi acela ca le lipseste ratiunea :yes: .

In alta ordine . Ziua lui Blue a fost. Prin urmare, deducem c-a trecut .

Din cate se observa, iar vrei sa provoci o furtuna in paharul nostru cu apa limpede. Un ceai verde cu tinctura de propolis face minuni, taie instantaneu placerea de-a fi rautacios.