Jump to content
Vesperala Forum
vesperala

(-`- CHAT -'-)

Recommended Posts

Genial nu prea, muncesc, ma chinui cu niste articole, mi-e cald si vreau sa lenevesc.

Dar tu ce lucrezi de trebuie sa cheltuiesti sume colosale? Vreau si eu.

eytrs, nu stiu Sami ce face si cum se simte, dar mie-mi merg toate ca pe roate :yahoo: . Zilele trecute mi-am facut o noua carte de identitate , ca tocmai ce-mi expirase cea veche. Functionarul de acolo, un baietan vorbaret si de treaba, m-a masurat atent de sus si pana jos si-a decretat " inca 60 de ani, cu reparatii minore periodice!" A pus stampila , a semnat, am plecat, increzatoare c-o sti el ce-o sti, altfel n-ar fi pus stampila si semnatura, gandesc c-o fi vazut el ceva prin calculatorul lui de mi-a dat unda verde pana in 2074 :D: ! Oricum, mi-a ridicat serios moralul , foarte afectat de prezicerea lui RoAp ca in 2014 ma voi carabani sigur :pope: . Nu de altceva, dar intentionez sa-mi iau restantele salariale promise de guvern si esalonate pana-n 2017. :yes:

Cat despre extrasistolele care te necajesc cateodata: stres, nesomn, cafea, carenta de calciu?

Nimic grav, o sensibilitate mai mare a organismului la anumiti stimuli. Pe unii nici nu-i putem evita, oricat ne-am dori asta.

Mi s-au bulit căștile. Am călcat cu scaunul peste mufă. Iar.

Deci, "iar"! :allwrong:

Bine, treaca de la mine, ai voie la trei incercari. :secret:

Moody, nimic nou pe frontul de vest? :o:

Am o boală pe ăștia de la evidența populației... De fapt cam pe toți funcționarii publici, cu mici excepții. De exemplu, ăia de la poliție s-au purtat foarte frumos și cînd am înmatriculat mașinile, si cînd mi-am (pre)schimbat permisul, neașteptat de bine. În schimb vacile de la CEC, poștă, finanțe, astea ar merita bătute cu furtunul de la aragaz.

Dar tu ce lucrezi de trebuie sa cheltuiesti sume colosale? Vreau si eu.

Pai nu trebuie sa le cheltuiesc pentru mine. Adica, aproximativ cate planse sa cumperi pentru a acoperi o suma cu sase cifre? Bine, nu doar planse, si ceva aparatura, totusi...

Cat despre extrasistolele care te necajesc cateodata: stres, nesomn, cafea, carenta de calciu?

Nimic grav, o sensibilitate mai mare a organismului la anumiti stimuli. Pe unii nici nu-i putem evita, oricat ne-am dori asta.

Daca ai sti de cate ori am auzit asta... numai bine ca eu nu am avut extrasistole din astea normale, de care face toata lumea. Cand am ajuns in mai la medic aveam extrasistole non stop de vreo zece zile... fiecare a 5-a bataie a inimii mi-era o contractie prematura, le am prinse si de doua ori pe EKG, nasol. Dupa ce am vazut si al doilea medic si am schimbat tratamentul, adica de vreo cinci saptamani, au disparut, si disparute sa ramana.Azi dimineata am avut doar vreo 5 si vad ca nu reapar. Adica era evident ca trebuia sa se defecteze ceva, dar de ce tocmai si direct inima? :pardon:

Aprig, de fapt doamnele de la banci cam asa sunt toate, nu doar cele de la CEC. Din cauza uneia de la BRD am ajuns eu saptamana trecuta sa platesc niste facturi online... nici acum nu s-au inregistrat platile, insa au fost facute de-abia vineri, deci cred ca e speranta, ceva. :haha:

Edited by eytrs

Cu băncile am avut și eu cîtteva experiențe hilare :))

Acu' vrei 3 ani sau cam așa, m-am dus la o bancă să închid un cont. Și zic uite, vreu să-mi închid contul. Aia amabilă, zice da, buletinul, click click click, l-a închis în timp record. Îmi dă buletinul înapoi și zice gata, e închis, în 30 de zile primiți o scrisoare / confirmare / alea, la revedere. Eu eram putin perplex. Zic bine, și banii din cont? Aia a picat din lună. Aveați bani în cont? Da. S-a chinuit vreo 5 minute și a zis nu pot să văd contul, e închis :lol: A chemat-o pe una mai cu experiență, aia a dat un telefon, pînă la urmă au reușit să scoată o foaie cu care m-am dus la casierie să scot suma :rade:

asa cad precum un asterioid noduros intr-o farfurioara.........pictata cu modele universale si ceva care te face sa simti o smecherie rara din lumea asta antica

desigur ma intreb daca chiar vorbesc ca prostu ..de ce o fac, ca nu prea imi vine de obicei, dar pentru mine tot ce spune Narcisa...pana si nenorocitu de domnu zeu ..ala lipsa, totul are un farmec ...unic in primul rand, dar si foarte destept.....mult mai destept ca mine desigur, dar macar ca simt si tot e ceva

si de-asta am cazut , iar acum ma reped in fereastre.

E ca ploaia la ecuator. Deloc rara. :rose:

Am o boală pe ăștia de la evidența populației... De fapt cam pe toți funcționarii publici, cu mici excepții. De exemplu, ăia de la poliție s-au purtat foarte frumos și cînd am înmatriculat mașinile, si cînd mi-am (pre)schimbat permisul, neașteptat de bine. În schimb vacile de la CEC, poștă, finanțe, astea ar merita bătute cu furtunul de la aragaz.

Ai dreptate, cata diferenta intre oameni, daca ai nesansa sa dai peste niscaiva acrituri, ramai cu un gust amar pentru zile in sir, parca le-ai cere de pomana sau vreo mare favoare, si n-ar fi in obligatia lor sa fie politicosi, sa vorbeasca civilizat, cu rabdare, sa indrume, sa informeze, ca pentru asta sunt platiti! Pentru ca vin in contact cu fel si fel de oameni: tineri si , deci , neexperimentati intr-ale legislatiei si vietii in general, batrani, bolnavi, orbi, surzi, handicapati mintal ... Zici ca sunt cazuti din cer cu harzobul, asa de tare te umilesc. Lipsa de bun simt elementar, proasta crestere, astfel de oameni n-ar avea ce sa caute la relatii cu publicul, trebuie retrasi undeva in linia a doua, a noua, nu scosi ca paduchii in frunte. :resent:

Am asistat si eu la o scena cand am depus actele pentru cartea de identitate. Eram mai multi la usa, a intrat o femeie, si se auzea cum functionara se rastea la ea, efectiv tipa. Am incremenit toti, ne gandeam ca femeia n-o fi avut toate actele trebuincioase in ordine, stiind ca ne vine randul am inceput sa le mai verificam pe-ale noastre, ne intrebam unul pe altul ce-ar mai fi necesar, daca e completata corect cererea... Cand a iesit femeia respectiva afara , o intrebare a tasnit din toate partile: "de ce va certa, doamna?" O certase pentru ca femeia, cu ambliopie fiind, nu se uitase drept la aparatul de fotografiat. Pentru ca nu putuse, avand acest handicap din nastere. Celor cu ambliopie ochii nu li se aliniaza corect, desi ei privesc obiectivul tinta par a nu se uita intr-acolo, ochii , in special in situatii speciale, percepute de ei ca stresante, fug in doua parti opuse, "un ochi la faina, unul la slanina". Sau un ochi priveste drept, corect, dar celalat fuge intr-o parte, in functie de complexitatea bolii. Functionara , dupa ce femeia i-a spus despre defectul respectiv, trebuia doar sa se ridice de pe scaun si sa indrepte usor capul femeii in directia corecta pentru a i se corecta si privirea. Nu, a preferat s-o invinovatesca cu vorbe aspre, desi stia ca se aude de afara. Nu-i pasa. Astfel de functionari au, de obicei, spatele asigurat, de-aia isi si permit asa ceva.

Culmea, cand mi-a venit randul, functionara respectiva s-a luat cu mainile de cap: in dorinta mea de-a ma uita drept la obiectiv si de frica ei, au inceput si ochii mei sa faca probleme, stangul dadea sa fuga spre stanga! Frica e contagioasa! :D:

Urmeaza trei zile de foc, caniculare. Mancati ardei iute, mancaruri picante, cica asa organismul isi activeaza in mod natural mecanismele de reglare a temperaturii.

Narcisa, la multi ani! :flowers: Daca ai schimbat buletinul inseamna ca fu ziua ta. Si eu l-am schimbat si am realizat ca am o mecla obosita, prea multa munca in ultimul an, asa ca vreau sa schimb strategia. Inca cuget.

Hai să vă povestesc o întîmplare. Într-o iarnă, un băiat avea nevoie să-si schimbe urgent buletinul. A ieșit din casă, și-a deszăpezit masina, și cînd să plece, o femeie, tinerică ea, a rămas cu mașina înzăpezită fix în fața lui. Aia se chinuia, săraca, să plece, dar era gheață, patina și nu-i ieșea de loc. Ăsta - grăbit. Se dă jos, se duce la aia, scandal, hai femeie odată, mergi, aia că nu poate, pînă la urmă o ajută el. Ea în masină, accelera, el în spate, împingea. Brusc, masina reușește să plece. Ăsta se dezechilibrează, cade și dă cu capul de portbagaj. Următorii ani a avut poza din buletin cu ambii ochi umflați.

Nu eram eu.

Eu am avut pe buletinul trecut o poză în care mă uitam în altă parte, pentru ca nu știam unde e camera, ăla cînd a văzut-o m-a întrebat dacă vreau s-o repet, dar mi-a plăcut cum arata si i-am zis ca nu.

Eu in poza de pe buletin sunt cam, adica aproape blonda. Singura data din viata mea cand am fost blonda. :doh:

Eh, noi sa fim sanatosi!

Narcisa, la multi ani! :flowers: Daca ai schimbat buletinul inseamna ca fu ziua ta. Si eu l-am schimbat si am realizat ca am o mecla obosita, prea multa munca in ultimul an, asa ca vreau sa schimb strategia. Inca cuget.

La multi ani imi zici si tu? :rade: Adica, eu vreau sa fac abstractie de varsta asta nedorita de nimeni si voi imi tot aduceti aminte si-mi tot numarati anii? Am certat-o si pe vespe , ca si ea a avut o tentativa de-asta. :haha:

Sami, niciodata nu mi-a placut sa-mi aniversez ziua, zilele mi-au parut mereu toate ca una, la fel curg , la fel se duc... S-au dus pe rand visele de talmacit, mai am doar noaptea si-un chibrit, cum bine zicea odinioara vesperala.

Multumesc ! :bighug:

Hai să vă povestesc o întîmplare. Într-o iarnă, un băiat avea nevoie să-si schimbe urgent buletinul. A ieșit din casă, și-a deszăpezit masina, și cînd să plece, o femeie, tinerică ea, a rămas cu mașina înzăpezită fix în fața lui. Aia se chinuia, săraca, să plece, dar era gheață, patina și nu-i ieșea de loc. Ăsta - grăbit. Se dă jos, se duce la aia, scandal, hai femeie odată, mergi, aia că nu poate, pînă la urmă o ajută el. Ea în masină, accelera, el în spate, împingea. Brusc, masina reușește să plece. Ăsta se dezechilibrează, cade și dă cu capul de portbagaj. Următorii ani a avut poza din buletin cu ambii ochi umflați.

:) Ceasul rau din drum, asta da ghinion.

Si cand te gandesti la ce fel de deznodamant ne dusese mintea pe noi, pacatosii ! :secret:

Hop si io sa-i zic " LA MULTI ANI" Narcisei !

Sa-ti dea Domnul mii petale;

Zile multe ..pe picioare .

Sa te tii mereu batoasa

Verde, tapana, stufoasa !

Dar de cumva oi avea

Frun necaz, belea, ceva

Ce te supara de moarte,

Nu uita ca-ti sunt aproape

Ca te pretuiesc, iubesc

Ca o fiica. Multumesc

Ca existi, si cit traiesti

An de an sa-mi infloresti.

Iaca, terminai urarea .

Rubens pentru Mama Floarea .

Hop si io sa-i zic " LA MULTI ANI" Narcisei !

Sa-ti dea Domnul mii petale;

Zile multe ..pe picioare .

Sa te tii mereu batoasa

Verde, tapana, stufoasa !

Dar de cumva oi avea

Frun necaz, belea, ceva

Ce te supara de moarte,

Nu uita ca-ti sunt aproape

Ca te pretuiesc, iubesc

Ca o fiica. Multumesc

Ca existi, si cit traiesti

An de an sa-mi infloresti.

Iaca, terminai urarea .

Rubens pentru Mama Floarea .

:airkiss: Of, ca ma omori tu cu felul tau sturlubatic, am stiut eu ce-am luat cand te-am adoptat ! :D: Intra si tu mai cu "aprigaciune" pe-aici, nu-ti lasa de izbeliste neamul . :bighug:

Neata, neata !

Incepeti ziua cu aprigaciune, ca eu am o lene de ma doboara !

:lol: Doar Aprig e mai aprigacios, noi, ceilalti suntem toropiti rau de la canicula asta sufocanta.

Salut. Va invit la supa de rosii cu galusti. Recepost-1696-1407927803_thumb.jpg

Incerci sa ne spui c-ai preparat-o tu? :huh:

Arata bine, dar as prefera-o incalzita cat de cat. :lol: