Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11063

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred că este vorba de un secret. Lucrurile sunt destul de uşor de setat din Windows.. Am 3 setari pentru tastatură(română, engleză, franceză) pe care le schimb dupa necesităţi prin combinaţia de taste(alt+shift). Singurul lucru care ma deranjează cu adevărat este interschimbarea tastelor z-y care este ceva mai dificil de setat desigur dar nicidecum o problemă majoră. Este necesar şi un dram de voinţă ..>>> o zi până te acomodezi.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Stiu ce setari trebuie sa faci ca sa scrii cu diacritice. Ideea e ca desi stiu ca maltratez limba astfel (nu ca nu as face-o si in alte chipuri), mi se pare foarte greu din motive pe care cred ca le-ai scris si tu, se amesteca niste din astea pe tastatura si simt ca si cum as tasta orbeste. Idee era ce v-a determinat sa faceti acest lucru. Motivatie intrinseca sau extrinseca? Peste ceva timp eu voi avea ceva musai de scris cu diacritice si probabil ca atunci ma voi obisnui, insa eu speram si inca mai sper sa o fac pana atunci.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam eu . :yes: Eram sigura ca toate trivialitatile le-am zis in gand.

Cat il priveste pe RoAp, n-as putea sa ma pronunt nici dupa 3 ani de patima, este cel mai derutant caz pe care l-am avut in tratament. Numai RMN nu i-am facut, ca sufera de claustrofobie si n-am reusit sa-l inghesui in tubul ala. Nu se sustine afirmatia ca mai intai l-am batut. Mai intai a fost mangaiatul, alintatul, fredonatul si leganatul cu albia. Din interes, recunosc. Il stiam cu bani multi si speram sa-mi cumpere si mie un sicriu mai ca lumea, cum am vazut eu la mortii mai instariti de pe-aici, care sedeau tantosi in cutiile lor scumpe si se lafaiau in matasurile alea , numai voaluri si dantele... :o:

Bataia a venit mai apoi, cand m-a acuzat de sabotaj. Atunci am zis si trivialitatile alea, dar stiu bine ca nu le-am zis la microfon, i le-am trimis in plic. :pm:

Acum, cand il stiu la ananghie , sufar in rand cu el, parca vad ca ajung la mana lui Mithras, care e hotarat sa-mi faca culcusul din patru scanduri neslefuite ramase de cand a facut raftul in camara. A zis ca se imprumuta de cateva cuie , panza alba are doi coti ca i-au ramas de la itarii lui bunica-sau, de perna nu-i nevoie ca dormitul fara perne e recomandat de medic si popa i-a zis ca n-are nimic impotriva :cry: .

 

Am citit. Imi permit sa va reamintesc periodic asta. Citesc tot.

 

:bighug:

 

Is al naibii, asa-i? :rose:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Îţi faci proiecte pe termen lung.. În cazul meu motivarea este "intrinsecă" după propria-ţi exprimare.. Îmi place să scriu cu diacritice, îmi place exactitatea, preţuiesc limba română.. Conştiinţa nu îmi dă pace .. Îi înţeleg şi pe ceilalţi , este vorba de necesitate şi comoditate într-o măsură sau alta. Te poţi înţelege şi fără ...şi dacă nu simţi nevoia .. totul este în regulă.

 

Cu z-y nu cred ca voi reuşi să mă împac vreodată..

Link to comment
Share on other sites

Îţi faci proiecte pe termen lung.. În cazul meu motivarea este "intrinsecă" după propria-ţi exprimare.. Îmi place să scriu cu diacritice, îmi place exactitatea, preţuiesc limba română.. Conştiinţa nu îmi dă pace .. Îi înţeleg şi pe ceilalţi , este vorba de necesitate şi comoditate într-o măsură sau alta. Te poţi înţelege şi fără ...şi dacă nu simţi nevoia .. totul este în regulă.

 

Cu z-y nu cred ca voi reuşi să mă împac vreodată..

 

Stai prost la capitolul atentie.

 

Reia, te rog.

 

Link to comment
Share on other sites

Eh, la mine interesul pentru scrisul cu diacritice este relativ recent, însă este precum interesul pentru cură?enie: nu-mi place să o fac, insă imi place sa fie. Mi-ar fi însă mult mai u?or dacă a? avea un ?ef draconic, vreun factor de opresiune extrernă, ceva. Să fiu constrânsă, ar compensa distanta dintre dorin?a insuficientă si realizarea dezideratului. :lol:

Asta fu prima mea postare cu diacritice.

 

:casc:

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Eh, la mine interesul pentru scrisul cu diacritice este relativ recent, însă este precum interesul pentru cură?enie: nu-mi place să o fac, insă imi place sa fie. Mi-ar fi însă mult mai u?or dacă a? avea un ?ef draconic, vreun factor de opresiune extrernă, ceva. Să fiu constrânsă, ar compensa distanta dintre dorin?a insuficientă si realizarea dezideratului. :lol:

Asta fu prima mea postare cu diacritice.

 

:casc:

 

N-a citit nimeni(sic).

 

Noapte buna tipo. :bighug:

 

Link to comment
Share on other sites

Secretul scrisului cu diacritice, va rog? Nu doar ori musai pentru Want3D e intrebarea, am vazut ca sunteti mai multi pe forum care le folositi. Mie imi este foarte greu sa scriu cu diacritice. Ori cheia succesului e vointa si atat?

Multă vreme am avut tastatură care avea pe ea diacriticele... E drept, la laptop nu am de ales, trebuie să țin minte unde sunttastele...

Link to comment
Share on other sites

i u?or

 

Nu inteleg de ce sunt litere care, dupa ce le-am scris cu diacritice, nu mai apar. Atunci cand le-am scris, apareau.

 

promisiunea mea

Obsev ca asa om, asa promisiune.

 

 

 

 

 

Buna dimineata. Cine a pus cafeaua-n drum, ala n-a fost om nebun. :tea:

Link to comment
Share on other sites

Motivatie intrinseca sau extrinseca?

Pe mine, respectul pentru limbă. Sună pompos, dar cam asta a fost.

 

Nu inteleg de ce sunt litere care, dupa ce le-am scris cu diacritice, nu mai apar. Atunci cand le-am scris, apareau.

Cred că mi-a zis cineva explicația, dar am uitat-o. :uf: Cert e că e necesară o altă setare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...