Jump to content
Vesperala Forum
vesperala

(-`- CHAT -'-)

Recommended Posts

Nu. Dupa ce ni l-a tot aratat cateva zile cum se misca,, la un moment dat i-a picat singur,, la masa.

Cel stramb? ... definitiv.

Se vad in gingie punctuletele albe ale dintelui nou. ... si sunt in diagonala gingiei.

Sa-l duci la dentist, sa ii puna aparat dentar mobil, ca mai tarziu sa nu aiba probleme cu eruptia celorlalti dinti. Se poate controla foarte frumos eruptia dentara daca se ia din timp.

:reverence: va resalut pe toti

Buna Sam :flowers:

Cryss,, stii cum arata un incisiv nou nout? Este zimtat. Ei,,, acei zimti, abia se vad prin gingie.

:confused: .... nu imi pot imagina metoda prin care se poate roti 45° un dinte care inca nu este iesit.

:rolleyes: ceva mă face să cred că cryss ştie.... :D:

Se vad in gingie punctuletele albe ale dintelui nou. ... si sunt in diagonala gingiei.

Aoleu! Incepem sa semanam!

Lasa natura sa lucreze putin. Copilul o sa impinga instinctiv cu limba in dintisor si o sa-l corecteze.

Probabil curand apar si vecinii dintisorului. Si se aseaza.

:d1:

Cryss,, stii cum arata un incisiv nou nout? Este zimtat. Ei,,, acei zimti, abia se vad prin gingie.

:confused: .... nu imi pot imagina metoda prin care se poate roti 45° un dinte care inca nu este iesit.

Da.. probabil ca dintisorul dinainte, care a cazut, a stat un pic mai mult pe arcada. Astfel dintele definitv care trebuia sa iasa in locul celuilalt, s-a rotit. Despre ce incisiv e vorba? Superior?

:rolleyes: ceva mă face să cred că cryss ştie.... :D:

:lol:

Cei cazuti pana acum, sunt 2 incisivi inferiori, cei mai apropiati de axul gingiei.

Iar in locul dintelui picat mai de mult (cam de 3 saptamani) se vad punctuletele aliniate la 45° pe gingie.

Sa-l duci la dentist, sa ii puna aparat dentar mobil, ca mai tarziu sa nu aiba probleme cu eruptia celorlalti dinti. Se poate controla foarte frumos eruptia dentara daca se ia din timp.

Ii elementar ca in situatie limita se apeleaza la ortodont.

Insa abia mijeste dintisorul. :d1:

Si eu is obsedat de dinti. Am strungareata discreta si a fost un complex asta pentru mine in copilarie.

In alta ordine. De la ce moment se poate folosi tehnica legat de dintii copilului?

Iau in calcul si sperietura. Si ulterior complexul sarmelor in gura.

Cei cazuti pana acum, sunt 2 incisivi inferiori, cei mai apropiati de axul gingiei.

Iar in locul dintelui picat mai de mult (cam de 3 saptamani) se vad punctuletele aliniate la 45° pe gingie.

Aha. Sfatul meu este sa il duci la dentist. Faptul ca dintisorul care iese este deja rotit la 45 de grade, arata deja o lipsa de spatiu pe arcada. Dentistul o sa te sfatuiasca exact ce sa faci. El poate controla eruptia dintilor definitivi, fara ca ei sa erupa rotati, sau incalecati. Trebuie sa faci o radiografie mare a ambelor arcade dentare (s.n. ortopantomografie), unde o sa se vada si pozitia dintilor temporari inca prezenti pe arcada, cat si pozitia dintilor definitivi din os, care urmeaza sa erupa. Medicul poate vedea si riscul dintilor definitivi sa erupa inghesuiti. Astfel el poate controla eruptia dintilor definitivi, in functie de varsta la care acestia trebuie sa iasa. Cati ani are copilul?

Eu merg la culcare! Noapte buna! :goodnight:

somnic pufos :airkiss:

:lol:

poate o să mă întrebe cândva dacă ştiu cum arată o axiomă. :aj:

Ii elementar ca in situatie limita se apeleaza la ortodont.

Insa abia mijeste dintisorul. :d1:

Si eu is obsedat de dinti. Am strungareata discreta si a fost un complex asta pentru mine in copilarie.

In alta ordine. De la ce moment se poate folosi tehnica legat de dintii copilului?

Iau in calcul si sperietura. Si ulterior complexul sarmelor in gura.

Copilul de ex, poate mosteni dintii mai lati ai unui parinte, si maxilarul mai ingust al celuilalt. Sau, daca un dinte temporar sta mai mult pe arcada decat trebuie, provoaca deviere in eruptia dintilor definitivi. Fiecare dinte temporar erupe si cade la o anumita varsta, si fiecare dinte definitv erupe la o anumita varsta. Din aceasta cauza, daca un dinte temporar nu cade la timp, copilul trebuie dus la medic pentru a i se face extractia dintelui temporar respectiv, tocmai ca dintele definitiv sa aiba loc sa erupa intr-o pozitie corecta pe arcada. Cam de la varsta de 6 ani sau, mai devreme copilul trebuie dus la medic, ca sa i se asigure o dezvoltare dento-maxilara corecta.

Aha. Sfatul meu este sa il duci la dentist. Faptul ca dintisorul care iese este deja rotit la 45 de grade, arata deja o lipsa de spatiu pe arcada. Dentistul o sa te sfatuiasca exact ce sa faci. El poate controla eruptia dintilor definitivi, fara ca ei sa erupa rotati, sau incalecati. Trebuie sa faci o radiografie mare a ambelor arcade dentare (s.n. ortopantomografie), unde o sa se vada si pozitia dintilor temporari inca prezenti pe arcada, cat si pozitia dintilor definitivi din os, care urmeaza sa erupa. Medicul poate vedea si riscul dintilor definitivi sa erupa inghesuiti. Astfel el poate controla eruptia dintilor definitivi, in functie de varsta la care acestia trebuie sa iasa. Cati ani are copilul?

Ii un sfat de manual. Mi-e greu sa cred ca NS a stabilit 45%. Tipul ii perfectionist.

Sa nu exageram. :d1:

gooool :hai_steaua:

:airkiss: eh, steliştii habar nu au să ţină de scor

hi

:hi:

seara bună

Hmmm, da' se scrie aici, nu gluma! :rolleyes: Deci, bine ca v-am gasit! :d1:

:airkiss: ce-i drept, s-a încins tastatura

dar să nu fim nepoliticoşi: bun venit :yeap:

Cine a dat gooooool??? :hm:

la steaua Eric Bicfalv (cu Moţi)

la dinamo, Niculescu (cu Petre Marin) :mellow: