Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11062

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 11/7/2022 at 10:43 AM, samsara said:

 

Aha, verificai dacă mai ești încă viu. Interesant. :rolleyes:

 

 

Am fost precaut! La RS am facut doar verificare! Cu ailalta fiara(nu-i a mea) mi-a placut! Insa doar atat!

Drumul, repet, e inchis de ani buni. L-am spaguit pe sef! Au bariere de beton la intrare. Nu exista pomi pe margine. E la nivelul solului. Oricum mi-a placut! :lol:

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2022 at 9:17 AM, samsara said:

Sănătate lui vespe și spor lui Mithras! 

Am avut ceva cumpănă, credeam că mă operez de hernie de disc.

Dar, după o săptămână de dexametazonă, m-am ridicat cătinel în 2 picioare și m-am apucat de kineto-terapie. Și așa, cum povestește și Narcisa, de la Romană la Moxa și de acolo la Casa Presei (adică la colindat prin București, și cu 13 seminare pe săptămână), hop și câte o vizită la Sanador să fac niște sport în plus.

Nici nu știu de ce să mă vait mai întâi :qmark:... acasă n-am mai fost din septembrie :cry:

 

Sper că voi o duceți mai bine! :) Citesc de prin urmă!

 

Link to comment
Share on other sites

Vespe, recuperare grabnică :fairy-b:! Ajută kineto? 

Bănuiesc că de Crăciun ajungi și acasă :vesperala:

13 hours ago, vesperala said:

 

Sper că voi o duceți mai bine! :) Citesc de prin urmă!

 

Eu sunt bine, sâmbătă merg pentru încă o săptămână la ascultare, la schit. De azi a început și postul... 

Aștept și nu aștept Crăciunul, nici eu nu mai știu. Cert e că am pus deja perdele cu lumini la geamuri :whistle:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, samsara said:

Vespe, recuperare grabnică :fairy-b:! Ajută kineto? 

Bănuiesc că de Crăciun ajungi și acasă :vesperala:

Eu sunt bine, sâmbătă merg pentru încă o săptămână la ascultare, la schit. De azi a început și postul... 

Aștept și nu aștept Crăciunul, nici eu nu mai știu. Cert e că am pus deja perdele cu lumini la geamuri :whistle:

Kineto ajută mult. In ultimele zile am fost chiar bine.

Ce fel de ”ascultare”? Eu nu știu decât despre monahi că fac ”ascultare”. Cei din lume, cu cele lumești...

 

Numai să nu zici că vrei zăpadă! :secret:

 

8 hours ago, samsara said:

 

Bănuiesc că de Crăciun...

De Revelion sigur ajung acasă, de Crăciun probabil plec în Germania - dar nu știu încă sigur dacă nu vine Germania la mine... :lol:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vesperala said:

Kineto ajută mult. In ultimele zile am fost chiar bine.

Ce fel de ”ascultare”? Eu nu știu decât despre monahi că fac ”ascultare”. Cei din lume, cu cele lumești...

 

Numai să nu zici că vrei zăpadă! :secret:

 

De Revelion sigur ajung acasă, de Crăciun probabil plec în Germania - dar nu știu încă sigur dacă nu vine Germania la mine... :lol:

Pari bine! Asa e un lucru bun! :d1:

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, vesperala said:

Ce fel de ”ascultare”? Eu nu știu decât despre monahi că fac ”ascultare”. Cei din lume, cu cele lumești... 

Dacă te duci la mănăstire și te implici în viața de obște, atunci ești frate /soră de mănăstire și tot ce faci acolo se face cu ascultare de la părintele stareț, fie direct, fie prin ceilalți frați, surori, monahi, monahii. 

Eu merg câte o săptămână pe lună să ajut, până acum tot la bucătărie a fost nevoie de mine, bucătar am fost, ajutor de bucătar și trapezar. Lucru mult, rugăciune interioară, împărtășit zilnic, spovedit la finalul săptămânii de ascultare, plecat acasă. Luna viitoare o iau de la capăt :star:.

Ascultarea, deci, e și pentru mireni, cu atât mai mult dacă te duci și stai mai multe zile la o mănăstire,trebuie să respecți regulile locului și, dacă vrei și poți, primești ascultare muncă fizică sau rugăciune. 

Chiar dacă ești în lume și mergi la lucru, dacă ai duhovnic, faci ascultare. 

De ce e bună ascultarea binecuvântată de un părinte indiferent că ți s-a zis să tai morcovi, nimic mai mult sau mai deosebit? Pentru că doar așa se intra în Har. Ascultarea duce la smerenie și de aici începe adevărata viață duhovnicească. 

15 hours ago, vesperala said:

 

Numai să nu zici că vrei zăpadă! :secret:

 

 

Vreauuuu:jsm:. Chiar se anunță la sfârșitul acestei săptămâni zăpadă in Brasov. 

Link to comment
Share on other sites

Păi și soțul, Daciana și pisica?

 

Pricep eu ce zici, dar dacă citești ”Scara”, o să vezi că ascultarea e pentru monahi.

Pentru mireni o fi un exercițiu interesant, dar mai mult ca sigur nu neapărat necesar. Cam cum e dusul domnilor în vizită la Athos. Harul e altă poveste: familia e Biserica în miniatură, pentru cei din lume calculele mântuirii sunt altfel decât la monahi sau la sihaștri... Fiecare cu nevoința tipică locului unde trăiește.

 

Cred că e frumos la mănăstire, ca pelerin.

Link to comment
Share on other sites

Soțul, Daciana și pisica se descurcă o săptămână fără mine, sunt băieți și fete mari :star:.  Când pot, vin și ei, cel puțin eu cu Ioan mergem des împreună. Daciana doar când și când la un spovedit și împărtășit. 

Desigur că monahii și monahiile au propriile ascultări specifice, dar și mireanul le are pe ale sale, care tot ascultări sunt. Fără ascultare nu facem nimic. Soția face ascultare de soț (foarte grea treaba :angelnot:) , soțul de Dumnezeu (sau așa ar trebui ca cap al familiei :crazy:) , copiii de părinți. Și cu toții de Duhovnic, iar prin el de Dumnezeu. Căci, ca buni creștini, fiecare familie are Duhovnic. Ascultare și iar ascultare. 

Chiar citeam asta, despre ascultare, smerenie, gânduri, în "Starețul Tadei, Cum îți sunt gândurile așa îți este și viața". A fi mirean nu exclude Harul. Fără Har, pe care îl primim cu toții prin Euharistie, nu există mântuire. 

Din experiența mea... e mult mai frumos la mănăstire ca frate /sora, de nedescris în cuvinte trăirile și transformările, încercările și ispitele, creșterea, conștientizarea. 

 

 

Azi vă salut cu ploaie în Brașov. Poate o dă în lapoviță și ninsoare :jsm:

Link to comment
Share on other sites

Salut! Mi-am luat si eu portia de ploaie!

Nu la munca ci pe drum! Am fost ieri si azi in Ardeal! La conac! Asa ii spun!

E de top locul! Am vrut sa il vand insa a aparut propozitie de alaturi, cam 3 Ha sa il cumpar!

Incepe sa imi placa tigania asta! 

vand, cumpar...

 

Edited by Cuminte(l)
Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2022 at 8:11 PM, Cuminte(l) said:

Zona are multi ani in fata locului in care lucrez!

Trebuie sa punem osul la munca! Mult!

Ai dreptate, sunt oameni foarte harnici in acea zona.

Da, trebuie, dar ma-ndoiesc ca ne va scoate ceva sau cineva din ritmul nostru. Greu de la trap la galop.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...