Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

On 7/31/2022 at 9:37 PM, samsara said:

Cumințel, ia uite cine a supraviețuit :steag:. Cum ești? 

Sunt in regula! Am avut o luna grea. Irigatii. Un cosmar.

Insa cred ca ma descurc. Adio masina electrica(Tesla), adio achitat doua utilaje noi de anul trecut, ca draq!

In rest sunt bine! Am conditie fizica de top. Am carat la conducte de mi-au iesit ochii! Nu glumesc!

Voi? Mama Narcisa mi-a raspuns! E in regula.

Plec miercuri cu IC in vacanta 9 zile.

Ciudat an!

Trece!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11079

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

La grau am iesit cu 162o kg/ha medie. pe 200 ha. Mai bine decat speram. Sole intregi zero.

La porumb suntem praf. Cred pesimist cam 2 tone medie/hectar. Sole intregi zero.

La floarea soarelui, unde am reusit sa irig(3-4 km de conducte), sper medie 2000kg/hecter. E de vis la 3 lei per kg.

La lucerna si programe de mediu stau binisor!

Am bugetat 30k euro pentru irigatii, avand deja oarece echipamente. Sunt acum undeva la 100k euro.

Insa riscam sa nu fac nimic. Nu avem datorii in afara de platile obisnuite.

Cum am scris mai sus, adio Tesla. :D:

 

Pe noi ne costa 6-8 mii de lei iraigatul la un hectar. Si nu putem acoperi toata zona. Pompam direct  din raul buzau.

apa exista insa ne omoara adancimea mica si distanta. Nu duc  mai mult de 4 km in cel mai rau scenariu.

E rau de tot, insa rezolvabil Sau culturi schimbate sau echipamente de top. Va mai povestesc. Excavatoar inchriat, angajat indieni in wee de la o firma de drumuri. O intreaga saga! :)

Link to comment
Share on other sites

Una peste alta, draga RoAp, ai iesit pe plus. Asa ca, asculta comanda la mine-am nevoie de cca 5 banicioare de grau de pe tarlaua aia cu 1620kg/ha , de pe solele alea cu 0 kg nu-mi trebuie nimic. Am nevoie de grau pentru niste porumbei care-mi tot bat in geam dimineata si seara, s-au abonat la cantina mea de vreo cateva saptamani. Daca mai scapa ceva de la ei, pastrez pentru coliva, omului ii sta bine sa fie prevazator in vremurile astea de grea urgie. Ce inseamna programe de mediu? Ca sa stiu ce sa cer.

Porumb, cam tot atata, imi trebuie pentru mamaliga, ca nu pot manca pestele fara mujdei si mamaliga. Lucerna nu-mi trebuie, nici floarea soarelui , ca stau prost cu dantura.

Cartofi, rosii, ardei si ce-o mai fi pe langa imi trimite Aprig, c-asa mi-a promis.

 Nu uita sa achiti si transportul.

Cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Care sfant mi-o fi indrumat pasii pe aici, macar sa fiu prevenit cat de cat de ce mi se pregateste.

draga narcisa , daca din mila lui Dumnezeu si-a oamenilor ma voi trezi cu vreun sac, doi de grau, porumb, ovaz, orzoaica, lucerna , coada soricelului , matasea broastei sau ce ti-o mai fi trecut matale prin cap, sa te strecori repejor pe langa curier si pana la cel mai apropiat adapost sigur nu cumva sa te opresti.

cele bune, desigur.:hi:

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Mithras said:

Care sfant mi-o fi indrumat pasii pe aici,

 

Iuda, el mai face nefacute de-astea cand se plictiseste.:pray:

Nu-l luati in seama, mithras a avut covid si-a ramas cu sechele . Periodic dezvolta accese  absolut inofensive  de autoritate.:ok:

Link to comment
Share on other sites

Sigur că da, centrul cu Biserica Neagra, Poarta Ecaterina, Strada Sforii, Turnul Alb, Turnul Negru, puteți urca pe Tampa pe jos sau cu telecabina si o sa vedeți orașul de sus 😁. Puteți intra la Muzeul de istorie, Muzeul etnografic, e si o biserica in centru, ortodoxă, ascunsa printre clădiri. Găsiți terase berechet, înghețată faina. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...