Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

Buna seara tuturor! Toata lumea OK?

Ne-a ocolit ploaia si noaptea trecuta. Asta este. Am scos din calcule graul.

Dupa mine as intoarce cultura pe 200 Ha ca sa conserv locul macar. Insa APIA are idei proprii. Pana pe 15 mai si nu numai, fiindca mai sunt prelungiri nu au dovada existentei culturii. E ca la neoameni.

Sunt prea obosit ca sa ma cert cu ei. Raul mai mic. Desi cultura e infiintata in toamna trecuta. Ei o certifica in vara urmatoare.

Si locul se face praf inutil. Nu e inrolat in programe de mediu cum tot dau ei din clanta.

In fine, ca ei sa fie! Va plictisesc cu ale mele.

Merg la muzica!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11079

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, am un cires la tara, s-au copt ciresele si vreau sa ies cu ele pe piata. Nu mi-am permis sa mananc nici macar una, dar , din cate -mi amintesc din anii trecuti , in afara de-o usoara amareala alt defect nu au. Gandesc sa cer 199, 99 lei pe kg.  Ofera careva dintre voi  mai mult?

Link to comment
Share on other sites

Vad ca stapaniti bursa aurului!:rose-w:Si a cireselor, desigur.

Eu cred ca ma pricopsesc. Am numarat 17-18 boabe pe un pom si cred ca pe ala bagat la recuperare(vopsit cu albastru, adica cupru) mai scot 10.

In schimb dau clasa la ceapa si cartofi. Si nu numai. :)

Am recuperat si 40 de hectare de grau insa mi-e teama ca am deschis Cutia Pandorei. Legat de irigatii. Va povestesc!

20220511_195714.jpg

20220511_195725.jpg

20220511_195755.jpg

20220511_195825.jpg

20220511_195919.jpg

Link to comment
Share on other sites

17-18 boabe , zici? Te ajung si te si-ntrec, eu n-am reusit sa le numar exact, din cauza frunzelor, dar estimez ca as putea intra pe piata cu cel putin 30:tongue:! Puteam sa am chiar 32, dar am vazut cu ochii mei cum gaina aia pestrita a vecinului mi-a mancat doua , desi el nu recunoaste in ruptul capului, nu stiu de ce  sustine ca a avut gainile inchise in ziua aia, din moment ce am surprins-o asupra faptului, i-am facut si poza!

Cu ceapa stau binisor, cartofi n-am , dar poate imi trimiti si mie cativa la toamna. O sa-mi incerc norocul si la Aprig, la Sami , ca poate are si ea la tara cate ceva. Asimetric n-are, ca el sta la oras. Aud ca au ajuns la 15lei kg, icrele de Manciuria cat or mai costa, stie cineva?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ma uit la pozele cu culturi si gradini si va invidiez un pic, ma obosește atâta asfalt.

In weekend dau o fuga la Narcisa, poate măcar ne plimbăm până la pădure, dacă ține vremea cu noi.

O mai avea cireșe...? :cent:

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2022 at 8:25 PM, vesperala said:

Ma uit la pozele cu culturi si gradini si va invidiez un pic, ma obosește atâta asfalt.

In weekend dau o fuga la Narcisa, poate măcar ne plimbăm până la pădure, dacă ține vremea cu noi.

O mai avea cireșe...? :cent:

 

Esti de treaba!

:giveheart:

 

On 5/11/2022 at 10:40 PM, samsara said:

Eu stau la bloc, nu aveți noroc cu mine 🤣. N-am de nici unele. 

Pot sa fiu oarecum obraznic?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...