Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11075

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 4/29/2022 at 9:37 PM, Mithras said:

ceva  detalii? ca mie nu imi ies deloc chestiile astea. am voie sa hotarasc doar cand pot sa ies de sub pat sau de sub masa, vorba cantecului

 

 

Am invatat versurile! :lol: chiar le-am invatat! Tremura pielea pe mine.

 

Asa e la olteni? Cu nevasta posesiva?:D:

Desi manualul spune ca-s atente cu barbatul. :P:

 

Link to comment
Share on other sites

Ministerul Invatamantului cauta partener cu care sa imparta vina pentru dezastrul din sistemul educational.

Asadar, dragi parinti, inapoi in banci si luati-va notite de educatie parentala.

Pe mine nu cred ca ma mai  incorporeaza.

 

https://ortodoxinfo.ro/2022/05/02/reeducarea-revine-ministerul-educatiei-a-lansat-in-dezbatere-publica-strategia-nationala-de-educatie-parentala-reactii/

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Narcisa said:

Ministerul Invatamantului cauta partener cu care sa imparta vina pentru dezastrul din sistemul educational.

Asadar, dragi parinti, inapoi in banci si luati-va notite de educatie parentala.

Pe mine nu cred ca ma mai  incorporeaza.

 

https://ortodoxinfo.ro/2022/05/02/reeducarea-revine-ministerul-educatiei-a-lansat-in-dezbatere-publica-strategia-nationala-de-educatie-parentala-reactii/

Cred cu tarie ca foarte multi parinti au nevoie de asta, dar articolul asta e unul alarmist, de tipul retoricii idioate ale asa-zisei "Coalitii pentru familie".

Incepe cu "Este nevoie de intervenția fiecăruia dintre noi, acum mai mult ca oricând, pentru a proteja viitorul copiilor și al familiilor românești!" - :lol: ok... What? Da, da, familia romaneasca, in care bataia e rupta din Rai, in care abandonul este la ordinea zilei, samd. 

 

Acum, serios. Nimeni nu stie cum sa fie parinte, invata din mers si foarte multi fac greseli ireversibile de care nici nu isi dau seama. Niste cursuri de psihologie a copilului (si nu numai) ar fi binevenite oricui. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, samsara said:

 

Ar fi binevenită o școală mai puțin teoretica și mai mult practica, deoarece în scoala se formeaza viitorul parinte. 

 

Nu pot sa nu fiu de acord cu asta. :) 

Nu stiu cum sa fiu mai responsabil pentru mine si pentru cei din jur, dar... hei, macar stiu sa rezolv ecuatii si sa identific metaforele din opera lui Nichita Stanescu... :shout:

Link to comment
Share on other sites

Cat priveste minunata Reforma Campeanu, eu zic sa nu va mai eschivati si sa nu incercati sa iesiti din front. Este nevoie de organizatori , formatori, evaluatori si ce s-o mai gasi prin preajma. Alesi pe spranceana si evident, platiti. Mai este nevoie si de niscaiva adeverinte purtatoare de  punctaje,  tocmai bune pentru niste promovari.

7 minutes ago, samsara said:

Este, este deja încrezut. Stă uneori pe scaun, la birou, sau pe canapea și are privirea aia de rege  care spune: "voi sunteți supușii mei" 🤣

Clar! Ne simtim ofensati in demnitatea noastra , ce zic eu ofensati, ne simtim umiliti de-a dreptul, parol!:ang:

Ia uite cata aroganta pe el, ce daca este frumos, ca nici noi nu suntem toti urati !:sadwalk:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cuminte(l) said:

La voi a plouat?

La mine la munca nu si e compromis aproape total graul. Ca in 2020.

 

Macar nu am pondere mare in total culturi. Oricum sunt 200 de hectare facute praf. Bine ca am insistat si nu am mai facut lucrari.

Am cobit!

RoAp, ma sperie ce ne spui. 200 ha nu-i o nimica toata. Si cate mai sunt pe langa astea! Asta ne mai lipsea, seceta in principalele zone agricole! Pe aici a mai plouat cat de cat  in ultima vreme, dar teama mi-e ca toata vara o sa fie deficit mare de apa in sol. Greu.

KyKy, Barcelona, ce mai faceti, va mai amintiti de noi? Noua ne e dor  de voi si-am vrea sa stim doar ca sunteti bine...

Link to comment
Share on other sites

Fuga de esec e una dintre marile greseli ale vietii. Zicere de la seful Asimetric.

Sefule Asimetric, greseala asta n-am facut-o. N-am fugit de esec , am intrat cu toata viteza si increderea direct in el. Pentru ca mai tot timpul era travestit in succes si nu l-am recunoscut.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Narcisa said:

Fuga de esec e una dintre marile greseli ale vietii. Zicere de la seful Asimetric.

Sefule Asimetric, greseala asta n-am facut-o. N-am fugit de esec , am intrat cu toata viteza si increderea direct in el. Pentru ca mai tot timpul era travestit in succes si nu l-am recunoscut.

Vorbeam si eu din proprie experienta... Mi s-a demonstrat ca e mai bine sa esuezi decat sa nu faci nimic. Nu cunosc detaliile, dar admir curajul de a intra cu toata viteza si increderea intr-un esec. :D: Pana la urma, zicala aia, "un sut in dos, un pas inainte" e adevarata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...