Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11063

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ieri m-am vaccinat antigripal, am zis că am timp să-l fac acum, că pentru doza 3 trebuie să mai aștept.  Azi m-am simțit un pic dubios, dar nu cine știe ce, mâine o să fiu ca nou.  Așa că în seara asta mi-am propus o bere, dar mi-e lene să mă duc la chioșc să-mi iau.  Să vedem cine învinge, eu sau lenea

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Mithras said:

ma bag. da cineva ceva? si daca da, da cineva mai mult? bani chas, imi trebuie pentru bere, eventual palinca.

Mithras, in viata trebuie sa stii sa ceri inteligent . Si cu ceva diplomatie inclusa.

Sefule Asimetric, vezi ca intotdeauna se poate  si mai rau? E greu singur, dar e si mai greu cu cineva de teapa lui Mithras in carca. Ce propui, rezolvam problema sau o ocolim?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Narcisa said:

Mithras, in viata trebuie sa stii sa ceri inteligent . Si cu ceva diplomatie inclusa.

Sefule Asimetric, vezi ca intotdeauna se poate  si mai rau? E greu singur, dar e si mai greu cu cineva de teapa lui Mithras in carca. Ce propui, rezolvam problema sau o ocolim?

Observ ca tot mai putini oameni fac ceva doar din convingere. Fiecare trebuie sa castige ceva sau asteapta sa se alature taberei care da mai mult. Nu. Noi nu dam nimic, noi credem in ideile noastre si avem principii pe care le respectam. Cine da mai mult? Ceilalti. Nu ne suparam daca toata lumea s-ar alatura adversarilor, daca motivul ar fi castigul personal. Interesul nostru e unul mai mare decat noi insine, ca indivizi. 

Singuri impotriva tuturor. Asa sa fie.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Asimetric said:

 

Singuri impotriva tuturor. Asa sa fie.

Corect, il trecem pe Mithras la sindicatul celalalt, sa-i vad eu ce fac cu el!

Dumnezeule, sunt teribil de inspaimantata de tot ce vad prin ziare si pe la toate posturile de televiziune, e cumplit, oraselul nostru se invarte in jurul incidentei de 7 la mie, toata ziua si toata noaptea aud sirena salvarii si a politiei, mor si  oameni tineri, pe cativa i-am cunoscut bine. A murit cutare de covid , si cutare, si cutare... mereu aud asta...Prima intrebare : daca erau vaccinati.  Nu erau. Singurul spital din oras s-a transformat in spital covid.

Vad ca aproape 100.000de romani s-au vaccinat in ultimele 24 ore.

România ar putea ajunge în luna noiembrie la 25.000 de cazuri de îmbolnăviri de COVID-19 pe zi, dacă „o ținem tot așa, nici nu ne vaccinăm, nici nu respectăm nimic”, a declarat joi medicul epidemiolog Adriana Pistol, directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică.

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Narcisa said:

Corect, il trecem pe Mithras la sindicatul celalalt, sa-i vad eu ce fac cu el!

Dumnezeule, sunt teribil de inspaimantata de tot ce vad prin ziare si pe la toate posturile de televiziune, e cumplit, oraselul nostru se invarte in jurul incidentei de 7 la mie, toata ziua si toata noaptea aud sirena salvarii si a politiei, mor si  oameni tineri, pe cativa i-am cunoscut bine. A murit cutare de covid , si cutare, si cutare... mereu aud asta...Prima intrebare : daca erau vaccinati.  Nu erau. Singurul spital din oras s-a transformat in spital covid.

Se poate mult mai rau, Bucuresti e la 16.5 la mie. Nu mai citesc stiri de aproape 1 an, poate doar accidental. Televizor nu am. M-am inchis in casa, de aproape o luna (cu exceptia ocazionalelor vizite la prieteni, care sunt vaccinati) si traiesc intr-o bula. Nici lumina soarelui nu o mai vad, decat atunci cand mai ies pana la magazin (daca se intampla sa o fac in timpul zilei) sau sa fumez. Nu e foarte sanatos, din unele puncte de vedere, dar cred ca e singura varianta, in momentul asta. 

Din pacate, am pierdut cativa oameni pe care ii credeam ok. Nu, ei traiesc, sunt bine. I-am eliminat doar din viata mea, in urma nebuniei create de toata dezbaterea pe tema pandemiei. Cred ca sunt aproape fericit acum. Doresc tuturor tot binele din lume, dar creierul meu are nevoie de liniste. Deci am decis sa ma retrag din lupta. Fiecare sa faca absolut ce vrea, ce crede ca e mai bine pentru sine si pentru ceilalti. Eu sunt prea batran pentru a mai incerca sa dadacesc pe cineva. E clar: nimeni nu se va razgandi vreodata. Daca, intr-un an si jumatate, vazand dovezile, nu s-a intamplat, nu se va intampla asta nici de-acum incolo. 

Macar am la indemana carti si filme. Pentru ca interactiunile mele umane sunt din ce in ce mai rare si mai scurte. Si asta ma bucura enorm. E... atata liniste. Aproape niciun strop de drama. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Narcisa said:

Dumnezeule, sunt teribil de inspaimantata de tot ce vad prin ziare si pe la toate posturile de televiziune

 

Fara frica, Narcisa, slabeste imunitatea. Uite, niste flori de la mine : flowers :

Si fa precum Asimetric, lasa stirile, TV-ul, oamenii negativi, sau care tie iti fac rau, si concentreaza-te pe ce iti face bine.

Or trece toate, vorba aia, ce e val ca valul trece. Unii raman, altii pleaca, nu putem schimba mersul vietii si al mortii, dar macar atat cat traim sa o facem la intensitate maxima. Ganduri bune!

14 hours ago, Asimetric said:

Macar am la indemana carti si filme. Pentru ca interactiunile mele umane sunt din ce in ce mai rare si mai scurte. Si asta ma bucura enorm. E... atata liniste. Aproape niciun strop de drama. 

Si eu cu cartile... filme mai rar, dar am citit mai mult in ultima perioada, chiar mi-a fost dor.

Sa aveti o vineri faina! Si un sfarsit de saptamana la fel, eu am dor de duca, cred ca tot o sa iesim pe undeva.. : ))

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, samsara said:

Da, da, sa vina Mithras in tabara noastra, sa vina. Il asteptam cu bratele deschise. Ne descurcam noi cu el : )

saru-mana , ati vazut cat radicalism in cealalta tabara, li s-o trage  de la vaccin?

sosesc, gasesc eu cui sa vand portia mea de prajituri, ca  sa fac rost de ceva creitari pentru bere.

Edited by Mithras
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Mithras said:

saru-mana , ati vazut cat radicalism in cealalta tabara, li s-o trage  de la vaccin?

sosesc, gasesc eu cui sa vand portia mea de prajituri, ca  sa fac rost de ceva creitari pentru bere.

Dam si bere la o adica ; )) Pe langa o prajiturica. Azi nu am facut. Dar mai am niste mere si parca ma bate gandul.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Mithras said:

 

Auzi colo, n-au sfintii alta treaba decat sa stea cu urechea ciulita la rugile tale! Si ce nevoie am eu de tehnica militara avansata? O am pe-aia mostenita , nuiaua ,  parul , furca, sapa si lopata, le folosesc progresiv, in ordinea enumararii. La o adica, castig lupta si singura, ca doar n-o sa va bat cand sunteti adunati toti gramada, va bat si eu pe rand, unul cate unul. E drept ca fara seful Asimetric nu ma simt prea confortabil. Cat despre motivatie, sunt deja motivata excesiv de grija, spaima , dor...

ps. Ziceti ca sapa si lopata sa le pastrez pentru mine? Ok, le retrag de pe lista.

Link to comment
Share on other sites

On 10/27/2021 at 8:56 PM, Narcisa said:

Victorieeeee!

Sefule Asimetric, hai degraba cu steagul ala, sa-l punem pe crancena reduta, uite si tu , doar ne-am zburlit o data la ei si-au si dat bir cu fugitii  incotro au vazut cu ochii -cu urechile cred ca n-aveau cum-, nimeni n-a mai ramas pe-aici!

Multi au declarat victoria prin mai-iunie, anul curent. Si uite ca s-au inselat. Am castigat o batalie, dar razboiul e lung. : D 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...