Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11063

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut din fierbinteala :)

Ieri a fost cel mai cald, azi noapte ne-am cam zvarcolit prin pat. Se anunta ceva ploi, sper sa vina degraba ca sa racoreasca putin ca, e cumplit, cum fac pasul prin casa, cum zici ca am iesit de sub dus. Stati sa vedeti ca ma duc sa gatesc ceva cat de curand. Sauna curata:ha-ha:

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce ploua si pe la olteni, dupa nu mai stiu cate saptamani in care ne-am prajit pe toate partile si-n care n-am vazut o picatura de ploaie. Acum, insa,  suntem fericiti, avem circa zece picaturi pe metrul patrat. Daca va prisoseste vreo galeata cu apa, aruncati-o  peste noi,  apa, nu galeata, platim cu cardul.

Link to comment
Share on other sites

Neata buna voua :)

A plouat incepand cu ora 22 si 30 toata noaptea. Cu pauze mici. In general a turnat nu cu galeta, ci cu cate 2-3 galeti deodata. Asa rapaiala si panza deasanu cred ca am mai vazut vreodata...

Acum e ceva mai racoare, umezeala... Se anunta toata saptamana cu ploi.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-e cald... SI am niste saptamani incurcate rau.
E admiterea studentilor si se lucreaza cam zi lumina la prelucrare dosare, ierarhizare, si altede de acelasi fel.

Pana se termina iulie nu scap. Dacă se termina, ca mi se pare tare lung...

Link to comment
Share on other sites

Salut, am fost o săptămână la Sibiu.  Frumos orașul, o să mai merg.  Din păcate drumurile patriei sînt praf.  La dus am făcut o oră pe Iuliu Maniu, apoi am stat 2 ore pe valea Oltului, fusese accident.  Am făcut un drum de 4 ore în 7.  La întoarcere am luat-o pe Brașov, dar n-am făcut mare scofală, am prins un accident chiar după ce am ieșit din Sibiu, pe DN1, apoi pe valea Prahovei se merge tot timpul la fel, pierzi mult timp pe Predeal-Bușteni și apoi Sinaia, data viitoare încerc cu trenul.

 

În schimb am mers pe autostrada Comarnic-Brașov, e superbă, se merge foarte bine.  Pe cei 6 km existenți, Cristian-Râșnov.  Că atât există.  Iar ca să intru pe ea m-a ocolit Waze prin Vulcan.

 

O să pun mai încolo niște poze din Sibiu.

Link to comment
Share on other sites

Caldură mare.

 

intr-o zi am vrut să aerisesc pe la 4pm. Am deschis geamul si inchis urgent la loc, parea ca vine foc de afara...

S-a incheiat o luna de zile grea la serviciu. Admiterea studentilor e un proces extenuant pentru comisiile care analizeaza dosarele: putini oameni, mii de dosare ale candidatilor. Medii de calculat, inregistrat, ierarhii de stabilit, repartizari in ordinea optiunilor, primiri de diplome in original... Un fel de cosmar, chair cred ca ma va bantui experienta asta.

Acum insa, urmeaza vreo 16 zile la mare in Grecia, tocmai am facut un test rapid sa pot sa plec si a iesit bine.

Mai rau e ca la intoarcere ma carantineaza probabil, ca e zona rosie.

Nici nu mai stiu daca am cum sa scap de carantina cu vreun test.

Trăim si vedem.

 

Sper ca sunteți bine sănătoși. Vreau niște zăpadă și visez cu ochii deschiși la asa numitele ”penitente” de zăpadă din deșertul Atacama...

Link to comment
Share on other sites

Vespeeee, concediu cat mai placut. Din ce am vazut la TV, chiar aseara la stiri, daca pana te intorci tu din concediu, Grecia e tot in cod rosu, sigur te asteapta carantina. 14 zile, cu posibilitatea unui test PCR in ziua 8, daca asta e negativ, din ziua 10 poti iesi din carantina.

Ma topesc si eu la Brasov. Am comandat 2 ventilatoare, decat nimic, bune si astea, sa miste un pic aerul in casa. E rau... ziua transpiri fara sa faci nimic, stai pur si simplu si esti mort de caldura... Uf, visez si eu la zapada, precum vespe.

Link to comment
Share on other sites

Narcisa, stiu cum e si la voi. In ultimii ani am ajuns la Turnu Magurele in august. Nicio frunza nu misca, totul era incremenit intr-o caldura insuportabila.

In plus, 20 de ani nascuta si crescuta in Banat, cu temperaturi ca la voi, stiu, din pacate, ce suferiti...

Clima aveti, ventilatoare?

De la nul promit ca-mi pun clima, nu mai merge asa. Nu pot sa fac mai nimic toata ziua decat sa sufar de cald si transpiratie. Sauna si baie, 2 in 1.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, samsara said:

Clima aveti, ventilatoare?

De la nul promit ca-mi pun clima, nu mai merge asa. Nu pot sa fac mai nimic toata ziua decat sa sufar de cald si transpiratie. Sauna si baie, 2 in 1.

Ne-am ferit pana acum de aerul conditionat, Sami. Sunt si inconveniente. Dar, cum zici si tu, nu mai merge asa, e din ce in ce mai rau.  Acum, ventilator.

Link to comment
Share on other sites

De ieri avem si noi 2 ventilatoare, faine, faine, nu-mi vine sa cred ca fac racoare, sunt silentioase. Dar tot de ieri o venit si ploaia si s-a mai racorit...

Daca cumparam mai devreme ventilatoare, cred ca se racorea mai devreme:aborigen:

Da, e cam pustiu forumul. Nici Aprig nu o mai venit cu pozele promise:ping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...