Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

- martie a inceput cu moartea altei doamne dragi din sezatoare, vaccin, rapel, imediat dupa a facut covid, vindecata, trebuia externata si... brusc  AVC. Coincidenta intamplatoare. Iarasi la inmormantare. Ceea ce a facut sa amanam sezatoarea de martie pe alta data. Doamnele nu au fost in stare.

- am fost la diverse interviuri pentru job (eu momentan nu lucrez, is libera ca pasarea cerului si, culmea, timpul tot nu-mi ajunge 😂 ). E o mizerie pe piata muncii, de nu vreti sa stiti, toti sa traga pielea de pe tine, sa muncesti ca sclavul, bani putini, si astia netrecuti toti pe cartea de munca, nspe mii de sarcini. Momentan am zis nu, multumesc.

- copilul numai pe online de anul trecut din martie (doar in septembrie 2020-octombrie 2020 o avut 3 saptamani in care a fost fizic la scoala, pe schimburi, atat). Sunt cu ea acasa, e important sa fie cineva sa vada daca sta la ore, dacA NU SE JOACA JOCURI ONLINE NON-STOP, DIN ASTEA.. Mai vine cateodata iubitul ei pe acasa la noi, sunt cu ochii pe ei, supraveghere maxima. O mai trimit la meditatii la mate, ca din online e cam jale cu intelesul...

- aprilie o inceput cu moartea socrului, pasea pe 86 de ani, bolnav cronic de silicoza, de aici i s-a si tras sfarsitul. Dar, ghiciti, pe fisa apare mort de covid. Uite asa cresc numerele de decese in tara noastra. Si panica oamenilor. Iarasi inmormantare. In sambata de dinainte de Florii facem pomana de 40 de zile si ma pregatesc cu tot ce trebuie. Trebuie sa incepem sa umblam cu actele pentru a regla mostenirea, multe drumuri prin Brasov si in Moldova (socrul era din Pascani), bani si nebunie:wall:

- vacanta prelungita la scoala, deci eu cu Daci si Zina lenevim toata ziua:glaugh:

- iarna in toata regula la Brasov, a nins saptamana trecuta de ar fi fost un Craciun ca-n povesti.

- Noi nu avem inca copaci infloriti. Mi-e dor de ei.  Eu astept totusi un pic de caldura (stiti ca-mi place iarna) sa incep sa sar coarda afara in spatele blocului.

- de Pasti acasa, mergem la biserica de Florii, de Inviere, cumparaturi, piata, baie de soare si de multime, nu avem altceva programat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11062

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sami!! Ce ma bucur sa te revad!

Stiu cum e cu lipsitul de pe aici, si eu mai uit, de la alte treburi...

Imi pare rau de necazurile cu inmormantari, can greu pe timp de pandemie sa mai organizezi inmormantarile,

din cate am vazut pe la stiri.

 

Pe piata muncii cunosc, sa stii ca nu doar la privat, dar si la stat te jupoaie de multe ori.

L-am intrebat la fostul job pe sef de ce am salariul asa mic la grant, fiind cercetator cu doctorat, si a zis ca sunt mai multe sanse sa ti se aprobe un grant de catre minister daca angajezi mai multi oameni pe salarii mai mici, decat unul pe salariu mare. Si desigur nu muncesc mai putin pentru ca sunt mai multi, ci li se cer rezultate. Deci statul vrea mult, dar ti-ar da frimituri.

 

Am fost la Narcisa si am avut ceva emotii la revenire, fiind dupa ora 8. Am facut o declaratie, dar tot nu eram sigura ca ma lasa in pace politia.

Noroc ca nu m-au oprit, dar m-am intalnit cu doua masini in mai putin de 1km de mers.

Mama lor de legi si reguli, niciodata nu sunt sigura daca le aplic bine!

 

Link to comment
Share on other sites

💐 vespe, felicitari pentru nou job, sa fie intr-un ceas bun!

Cat despre inmormantari, a fost ok la toate 3, nu au fost probleme de organizare, nu am avut restrictii pentru numarul de persoane, doar pomana nu se mai tine. Pe socru l-au bagat la sac (din ce stiu, imbracat), dar dupa identificare, apoi la sicriu, sicriul inchis si direct la cimitir. Dar lumea a putut veni care cine a vrut, slujba a avut, a durat mult, s-au tinut toate obiceiurile etc.

Ce sa mai zic? O sa ne gaseasca pe toti mumificati in saci. Noul Egipt🤣

Link to comment
Share on other sites

Neața!

 

Bine ai revenit, Sami.  Începusem să fiu îngrijorat.  Mă bucur că ești bine.  Prin necazuri, greutăți, trecem toți, dar e rău când vin mai multe deodată.  Piața muncii nu era nici înainte chiar mulțumitoare în România, acum e mult mai rău.  Și să rămâi fără job în pandemie nu e tocmai plăcut :(

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Salutare, Aprig. Sanatos, voios?

Din fericire, nu am o problema ca nu am job, sunt o intretinuta:glaugh:Eu mi-am dat demisia pentru ca nu imi mai placea nimic din ce se intampla acolo. Doamne ajuta ca am barbat care se descurca si ne este foarte bine si asa, nu ne lipseste nimic, mare lucru in zilele astea. Eu nu umblu dupa cariera, bani, din astea... daca as sta la casa, sa ma invart prin curte, gradina, copii... e perfecta pentru mine aceasta imagine. Momentan la bloc, dar poate intr-o zi o sa mi se realizeze visul cu casa.

Iar cu moartea noi ne impacam foarte bine, nu o simtim ca pe un necaz, doar ca pe o renastere pentru cel/cea in cauza, deci e de bine :) Si inca or sa mai moara. Important e insa cum se moare si ce am facut in viata.

Link to comment
Share on other sites

Nimeni, nimeni?

Seara buna voua :) La noi e cu ploaie marunta, zici ca e noiembrie tarziu.

Dar... nu e asa de frig.

Dimineata si seara ma bucur de concert, vrabiute, meirlute, porumbei, gugustiuci, randunele... e fain sa stai la ultimul etaj, au cuib sub streasina, stau si in brazii din fata blocului, si le aud mereu :) Ma inveselesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, Aprig :)

La noi tot noros, frig, vant. De dimineata a plouat marunt, acum se chinuie sa iasa soarele.

Ce planuri aveti de weekend?

Noi cu leneveala... Mai intai cumparaturi, pentru casa, pentru pomana, cu pisica la veterinar si uite asa e iarasi luni.

Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2021 at 9:24 PM, Mnemosyne said:

Nu prea bine. Ma simt singura si dezorientata

Hei💐 Capul sus, trece si perioada asta. De cand ai inceput sa ai astfel de traieri? E ceva nou pentru tine sau ai o fire predispusa spre pesimism?

 

La mine tot cu frig si ploaie, dar cred ca nici voi nu ati scapat. Din ce am auzit, in toata tara e la fel.

Si cum frigul se impaca bine cu bucataritull, ma bag acum la un quiche cu somon sa miroasa frumos prin casa. Apoi o sa ma uit la Clona. Stiti serialul, nu? M-a apucat 😅 nebunia si am inceput sa-l urmaresc online. L-am vazut prin 2000 cand era difuzat la TV, nu stiu de ce, m-a apucat deodata dorul de vechiul stil al filmelor si serialelor...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, samsara said:

Hei💐 Capul sus, trece si perioada asta. De cand ai inceput sa ai astfel de traieri? E ceva nou pentru tine sau ai o fire predispusa spre pesimism?

 

La mine tot cu frig si ploaie, dar cred ca nici voi nu ati scapat. Din ce am auzit, in toata tara e la fel.

Si cum frigul se impaca bine cu bucataritull, ma bag acum la un quiche cu somon sa miroasa frumos prin casa. Apoi o sa ma uit la Clona. Stiti serialul, nu? M-a apucat 😅 nebunia si am inceput sa-l urmaresc online. L-am vazut prin 2000 cand era difuzat la TV, nu stiu de ce, m-a apucat deodata dorul de vechiul stil al filmelor si serialelor...

Sunt pesimista doar ca perioada asta fiind incerta ma debusoleaza. Nu mai am rabdare la Clona. In decurs de 6 ani cred ca l-am revazut de 2 3 ori. 

1 hour ago, samsara said:

De Edera imi aduc aminte vag, eram tare mica. Melodia o iubesc, e atat de trista...

Edera stiu ca era o carte

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Mnemosyne said:

Sunt pesimista doar ca perioada asta fiind incerta ma debusoleaza. Nu mai am rabdare la Clona. In decurs de 6 ani cred ca l-am revazut de 2 3 ori. 

Vremurile sunt incerte si vor deveni din ce in ce mai grele. Insa vremurile grele nasc oameni puternici. Acum ne dam examenul in fata vietii. E foarte important in aceasta perioada sa ai o busola care arata corect punctele cardinale si sa nu te abati de la ele. Sau, altfel spus, gaseste-ti un punct de sprijin in interiorul fiintei tale care nu depinde de ceea ce se intampla in jur, e constant, mereu acolo. Tine-te cu putere de el si va trece si perioada asta cu bine.🌺

 

Eu Clona am vazut-o doar in anii 2000, cand au dat-o prima oara la TV. Daca o sa fiu tot asa tanara si nelinistita si dupa ce termin serialul, ma apuc de Terra Nostra:idea:

 

Hai, zi frumoasa sa aveti. La mine tot cu ploaie...

Link to comment
Share on other sites

Când eram în liceu era la modă Caracatița, cu Corrado Cattani și Tano Cariddi, de-i ziceam noi Târtano Cariddi (nu știu deloc italiană, par să dubleze consoanele fără nicio logică.  La Corrado Cattani o nimerisem, dar la Cariddi nu).  Bine, nu era chiar telenovelă, era ceva serial cu mafia italiană.

 

Mi-a venit rândul la vaccinare, mai am un pic.  Pe la începutul lui iunie o să fiu cât de cât imun, să vedem pentru cât timp.  Deci tre' să mă mai feresc cam o lună jumate.

 

Voi v-ati vaccinat?  Dacă da, ați avut ceva reacții adverse?

Link to comment
Share on other sites

Mi-aduc aminte si de Caracatita, eu eram mai mica in perioada aia, dar era tare la moda:cheer:

Cat despre vaccin, noi nu optam pentru asa ceva, nu practicam acest gen de preventie, nici eu, nici barbatul, nici copilul, nici mama, tata, fratii, cumnata sau nepotii mei. Ne axam pe intarirea sistemului imunitar in mod natural, neinvaziv, fara efecte adverse si... permanent.

Dar voi siti deja asta:clatite: asa ca nu ma lungesc. 

Aprig, incearca sa-ti faci inainte de vaccinare macar niste teste de anticorpi, sa vezi cum stai, intreaba mai multi medici. Daca stai foarte bine cu anticorpii specifici pentru aceasta gripa, nu are sens sa-ti bombardezi organismul cu vaccinul, de aici ar putea sa apara efectele adverse sau, in timp, chiar se pot dezvolta boli autoimune sau alte nebunii fiind vorba despre un vaccin/ser experimental pana la urma, pana in 2023. Vezi cum stai cu alergiile, cu inima...

Personal cunosc persoane rapelate care imediat dupa au facut tocmai boala, unii forme usoare, altii mai grele, altii au murit.

Cantareste avantajele si dezavantajele. Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...