Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

11 hours ago, vesperala said:

 

Ai grija ca munca e ca orice drog, da dependenta, chair daca unii reusesc cu brio s-o evite.

Cand muncesti si ai rezultat, te opresti mai greu.

 

 

Este
Dar e plăcut.

Eu sunt și genul de om care le știe pe toate, îi poate învăța pe cei noi și... unde mă trimite ăl mare, acolo mă duc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11063

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vesperala, felicitări pentru noul job.  Au dosare plic pe emag, dar costă transportul mai mult decât dosarul...

 

În rest eu nu ies decât cu mască, și doar dacă este neapărat nevoie.  Aștept să se termine cu vaccinările, să se termine pandemia, poate apare și un tratament eficient, pe urmă mai vedem.

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2021 at 1:37 PM, Aprig said:

Cică au dosare plic în Kaufland la raftul de papetărie, și de hârtie și de plastic

Nu am Kaufland asa aproape eu, si e ditamai locul, mi-ar lua cel putin 2 ore sa capat un dosar. Cost autobuzul cat doua dosare, dar asta deja nu mai conteaza. Din fericire au avut la Gara de Nord, la buticul unde printeaza si fotografii (subsol, iesire din metrou). A fost mai aproape...

 

On 2/6/2021 at 9:42 AM, Aprig said:

Vesperala, felicitări pentru noul job.   

 

În rest eu nu ies decât cu mască, și doar dacă este neapărat nevoie.  Aștept să se termine cu vaccinările, să se termine pandemia, poate apare și un tratament eficient, pe urmă mai vedem.

:vesperala:Multumesc mult! Chiar am reusit ceva important.

Da, si eu am redus iesirile destul de mult, dar cu actele acestea m-au tot plimbat.

Masca e de neevitat in Bucuresti, iei amenda repede, si nu e chiar putin.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E bine.  Săptămâna asta am muncit mai mult decât media, acum mă odihnesc cu o bere, o merit :)

Pe ai mei i-am dus la vaccinat săptămâna trecută, au făcut rapelul, mama a avut efecte adverse, febră, frisoane, dureri de cap, ce-a fost mai rău a trecut după o zi, în total cam 3 zile.  Acum nu îmi mai e așa frică să-i vizitez, dar în continuare mai mult vorbim la telefon.

Noutățile sînt rare cu pandemia asta.  În rest, pe la voi cum mai e?

Link to comment
Share on other sites

Aud despre multi ca resimt efecte adverse.

 

Se pare ca se vor muta curand scolile in online iarasi. Era de asteptat...

Ma doare un umar, am inceput niste fizioterapie la Sanador. Azi, si deja mi se pare ca o sa fie mai bine.

In rest, Narcisa ma sperie ca n-a plecat iarna si vine frigul. Puschea pe limba... vreau vara si mers la mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Bună dimineața!

Kyky, cum mai ești?

On 3/28/2021 at 1:26 PM, Narcisa said:

Cum sa fie , sefule Aprig? Iaca, vremea-i  asa si-asa.

Vremurile , insa, sunt mzerabile.

Așa e.  Pentru mulți asta e prima criză serioasă.  Poate doar cei care au prins războiul își amintesc ceva similar.

Link to comment
Share on other sites

Vorba unei glume: coada la magazin, este, de la 8 acasa, este, fara caldura si apa calda este, un singur subiect la tv, este... Deci, mai sunt nostalgici dupa Ceausescu?

 

Vazui lumina aprinsa de melc si trecu sa vad cine mai e pe acasa.

De ceva vreme ma supara un umar si fizioterapia imi ocupa tot timpul.

Sunteti bine?

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 9:13 PM, Aprig said:

Ai deja o lună de când ai început fizioterapia, nu?  Se văd ceva rezultate?

La kineto a fost cam greu, e greu sa faci miscare de brat cand ai dureri.

Antiinflamatoare, plasturi antireumatici, creme contra durerii si te simti mai bine, aproape normal, ziua.

Noaptea inca doare, greutatea trage de umar si nu ii convine in nicio pozitie. O perina pusa sub umar ajuta mult, dar tot e dificil sa te odihnesti.

 

E mai bine decat era, si nu mai fac fizioterapie, nu stiu daca definitiv sau doar pauza.

Continui mini gimnastica umarului, acasa, dar e destul de blocat. Peste 2-3 saptamani probabil o sa faca medicul niste infiltratii, dar nu stiu inca.

 

Nu e usoara recuperarea, va mai dura ceva. Astept vara sa merg la mare, sunt sigura ca ar ajuta mult.

Dar da, sa zicem ca e macar 70% mai bine decat era. Inca mai am de furca.

 

Urasc restrictiile acestea, in weekend merg acasa, la Narcisa, si ma intorc noaptea cu trenul. Ce sa scriu in declaratie, ca banuiesc ca nu e destul biletul de tren...?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca esti afara dupa ora 8 seara, trebuie declaratie vineri, sambata, duminica.

Ori nah, trenul meu ajunge dupa 8, pana acasa merg o juma de ora... Nu am gasit nimic clar despre calatorii, decat ca se justifica cu biletul de tren. Oi mai cauta.

Link to comment
Share on other sites

Vaiiiiii, va saluttttt pe toti. Nu stiu cand a trecut timpul, cum de nu am mai intrat, m-am lasat prinsa cu treaba si...

Cum sunteti? Ce ati mai facut?

 

0b13c552dcda93edcbcf2afb80fcc0e4.jpg

On 3/27/2021 at 3:07 PM, Narcisa said:

Va salut pe amandoi! :flowers:

Doar sa nu se fi imbolnavit Sami a noastra. Cu Covidul asta ... Ea nici nu purta masca. Sa speram ca totul e bine:pray:.

 

Nu, vai... is mai sanatoasa ca niciodata. In continuare suie cum ma stiti (nu port nici acum masca vietii, nici alte restrictii nu prea servesc, dar sa nu ma parati), nu s-a atins nimic de mine, de noi, suntem sanatosi, voiosi, cu credinta tot inainte :) Suntem ca stanca, mereu aici, intotdeauna in mijlocul oamenilor.

On 4/6/2021 at 10:37 PM, vesperala said:

La kineto a fost cam greu, e greu sa faci miscare de brat cand ai dureri.

 

 

 

 

 

Recuperare cat mai rapida, musai sa faci exercitii tu acasa🤗

On 3/26/2021 at 4:02 PM, Aprig said:

Eu apreciez că a încercat.  Acum e rândul meu, probabil :)

Tot aici sunt, nu scapati asa usor😅

Nu stiu exact de ce nu am intrat, am avut o perioada mai fara calculator, mai mult de pe telefon, iar de pe telefon serveam doar Facebook, mai un Instagram... si acum ca ma uit in urma, au trecut cateva luni... vai... cred ca nu am lipsit niciodata atat de mult. Mereu imi ziceam dimineata ca o sa intru pe forum, apoi ma apuca seara, seara nu prea mai aveam stare... iertare:wall:

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fac un mic rezumat despre mine in perioada in care am lipsit

- februarie a inceput cu moartea unei doamne dragi din sezatoare. Am fost la inmormantare, din Brasov, din membrii vechi ai sezatorii, am fost singura, restul prea fricosi au stat sub pat. Asta e, mergem inainte. Deja am visat-o de 2 ori, lumanarea e mereu aprinsa si pentru  ea la mine pe birou.

- pe la mijlocul lunii am tinut 10 zile de post negru, e fost o experienta fantastica, o voi mai repeta. In perioada asta eram zen, iar chef de vorba nu prea am avut, totul a fost o conversatie interioara.

- la sfarsitul lui februarie am avut sezatoare aniversara - 6 ani, am fost vreo 30 de persoane, fara masca, fara distanta, cu pupat, imbratisat, dansat si mancat impreuna, ca pe vremuri. Minunata intalnire, eu am fost capul rautatilor pentru organizare, dar toti au fost incantati, le era dor. Ii voi mai scoate din barlog, trebuie sa traim in fiecare zi, nu sa murim!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...