Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11078

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

La multi ani voua!🌺 Multumesc, Narcisa!

Azi nu v-am salutat, m-am luat cu treburi si am uitat.

Ca tot intrebai, Narcisa, ce vom face.. cu credinta tot inainte. Nu mi-e frica, desi stiu ca vin vremuri grele, mai ceva ca pe vremea nazistilor. Cu cat e mai neagra noaptea, cu atat va fi mai luminoasa ziua :)

Link to comment
Share on other sites

Sami a noastra are grija sa tina lampa aprinsa in bietul nostru forum, asta este, daca nu straluceste, macar palpaie..

Aprig, bine faci, stai cuminte la cutie, destul v-ati plimbat in jurul blocului doua luni incheiate, acum e randul nostru, paziti-va ca vine batalionul soimilor, vin cei cu 65 de anisori +! 

Faceti loc , ca n-avem chef sa ne tot impiedicam de voi!:ang:

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Aprig said:

 

De mâine am de gând să mai stau în casă, nu mi-au ajuns două luni.  Aștept sa treacă valul.

Fricosule 😅

Narcisa 🌺

Eu va salut... tot din cusca, care libertate? Minciuni si iarasi minciuni.

Link to comment
Share on other sites

Evită roşiile cu “moţ”!

În ultimii ani, au apărut pe piaţa din România roşiile ţuguiate pe care foarte multă lume le cumpără. Motivul pentru care acea malformaţie apare este utilizarea excesivă a stimulentului de coacere Ethrel şi a stimulentului şi pesticidului de tip hormonal 2.4-D. Aşadar, pentru ca salata să fie mai sănătoasă, evitaţi cu orice chip achiziţionarea acestui tip de roşii.

Miroase-le!

Mirositul roşiilor este o metodă foarte bună de sortare a acestora atunci când faci cumpărăturile. Dacă nu simţi acel miros lemnos dulce, treci la taraba următoare. Dacă sunt crescute într-un mod eco, fără îngrăşăminte, pesticide şi alte substanţe, îşi vor păstra mirosul care te duce cu gândul la grădina bunicii şi care garantează o masă sănătoasă, scrie adevarul.ro.

Atenţie la aspectul lor!

Roşiile bune nu trebuie să aibă o culoare întunecată sau pală, ci un roşu aprins. De asemenea, roşiile care prezintă lovituri nu mai sunt la fel de bune. Deseori, oamenii consideră că o roşie pe care se regăsesc semne de lovituri reprezintă garantul faptului că vin din grădina celui de la care le cumpără, şi nu din importuri.”

Link to comment
Share on other sites

Raportez eu. Stai să îți spun: acum că s-a relaxat urgența, cum eu nu pot ajunge încă acasă fără declarație de iresponsabil, Narcisa a început să îmi trimită pachete.

Mă simt ca-n prima tinerețe. :nav:Zacusca, ca zacusca, dar i-am cerut și preșul bunicii. Ca să mă simt și eu ca acasă.

Link to comment
Share on other sites

Suntem bine, Sami:airkiss: . Mithras cu icoanele lui sculptate. Eu, si mai rau  decat el, m-a pus naibii sa ma pun la mintea Corinei si-acum reconditionez niste presuri din cele preistorice, facute de muma prin tineretile ei, iaca-asa-i cand n-are omul ce face! Stii tu ,trentare  cum faceau tarancile mai demult,  din fasii taiate din haine rupte, ce nu mai puteau fi folosite. In dungi de diverse culori. Le-a avut soacra-mea puse pe jos si nu mai arata prea bine, asa ca , zor- nevoie,  Corina a tabarat pe capul meu sa le scot cat de cat fata ca le vrea ea. Auzi, colo, au ajuns toate vechiturile niste veritabile valori, pai, daca anticipam eu o trebusoara ca asta nu mai aruncam niciodata nimic, ba mai luam si din ce se pregateau prietenii sa arunce, ce firma de antichitati imi  faceam acum si ce om de afaceri as fi devenit!  Stateam  frumusel langa vechituri si curgeau banii pe mine, nu mai aveam nevoie sa numar zilele pana la pensie :uf:.

Cand ajung la tara o sa ma urc in pod si-o sa scorbelesc vartos pe-acolo, poate gasesc un oarece de pe vremea lui Mircea cel Batran.

Daca m-o mai tine scara ,  ca-i putrezita si nu mai are toti fusteii :think: .

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, vesperala said:

Raportez eu. Stai să îți spun: acum că s-a relaxat urgența, cum eu nu pot ajunge încă acasă fără declarație de iresponsabil, Narcisa a început să îmi trimită pachete.

Mă simt ca-n prima tinerețe. :nav:Zacusca, ca zacusca, dar i-am cerut și preșul bunicii. Ca să mă simt și eu ca acasă.

🤭❤️ Ce fain, si eu am presuri in casa de la bunica :) Taman ce le-am spalat.

4 hours ago, Narcisa said:

 

Cand ajung la tara o sa ma urc in pod si-o sa scorbelesc vartos pe-acolo, poate gasesc un oarece de pe vremea lui Mircea cel Batran.

 

😹 Te si vad pe scara cum urci tu in pod...

Stiu presurile alea, faceam cu bunica cand eram copil, impreuna cu verisoarele mele. Ea taia cordelele, noi le coseam si apoi le infasuram pe tubusoarele de veneau bagate in suveica. Ce vremuri faine...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...