Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

Uuuuf ,sefule Asimetric, ce-ai patit :( ? Te-ai impiedicat si-ai cazut? Contuzii, fractura?

 

:) Am zis ca o sa treaca, si m-am tratat cu antiinflamatoare si chestii de genul. Dar, dupa 2 zile, inca aveam genunchiul foarte umflat, asa ca am fost la spitalul de urgenta. Dupa aproape 4 ore de stat pe-acolo, se pare ca e doar o entorsa la genunchi, care se trataza cu 2 saptamani de stat aproape degeaba, cu genunchiul legat in materiale elastice (ca sa nu se desprinda tibia si peroneul de restul piciorului, probabil)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11080

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, ai pierdut timp pretios cu antiinflamatoarele, musai trebuia sa te vada un ortoped. Va dura ceva timp, cu recuperare cu tot. Deci, acum esti in concediu medical. Asta e, putea fi si mai rau. Atentie la sensibilitatea cu care va ramane genunchiul respectiv. Aveam vreo 20 de ani cand, la coborarea dintr-un tren , mi-am luxat glezna piciorului stang. Acelasi picior " m-a lasat" acum , cand am cazut si mi-am fracturat umarul. Mereu l-am simtit mai vulnerabil decat celalalt.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut pana acum entorse la toate membrele si incheieturile. Pana si la degetele de la maini.

Ma descurc cu mancarea si cumparaturile. In primele 3 zile am gatit ce aveam prin casa, apoi am putut iesi macar pana la Mega Image-ul de vizavi.

Acum sunt mai bine, pot merge fara foarte mari probleme. :)

Link to comment
Share on other sites

NeaČa!

 

Asi, fÄ-te bine! Sper sÄ-Či treacÄ cât mai repede.

 

Merci. :D:

 

Azi am iesit prin oras, sa imi rezolv niste probleme. N-a fost asa rau pe cat ma asteptam... Nu ma doare nimic, doar ca genunchiul inca e cam... rigid si incerc sa nu il fortez, deocamdata. 15 minute de mers pe jos, apoi 10 min de stat jos.

Link to comment
Share on other sites

Doar ca cica vine primavara, ziua s-a marit, afara e cald, zapada se topeste, vrabiutele ciripesc...

 

:cry: Doamne pazeste, unde-o vedea fata asta a mea semne de primavara :confused: ? S-o fi marit ziua cu cateva minutele, nu zic, dar afara e frig, ceata, nori grosi , zapada s-o fi topit ea pe-ici, pe-colo , dar in loc de ghiocei au aparut niste baltoace adanci si greu de ocolit, vrabiutele nu ciripesc, saracele, ca-s lihnite de foame si nu le arde de haulit, tipa si ele dupa ajutor :yes: !

Sefule Asimetric, nepotrivit timp ti-ai ales, lasa bolanzeala, ca ia uite ce povesteste Sami aici despre codru inverzit, soare cald in asfintit, ghiocei, ciobanei cu mielusei , vrabiute, albinute...

Ori tu vezi, ca si vespe, numai balti, namoale, copaci rupti, trotuare blocate, tramvaie aglomerate, oameni nervosi si grabiti, siruri lungi de masini care claxoneaza tot timpul...?

Link to comment
Share on other sites

:lol: Intr-adevar, nici eu nu vad urma de primavara. Acum 3 zile era polei, copacii s-au rupt sub greutatea ghetii formate pe crengile lor, iar acum, cand gheata se topeste, ce crezi? Trebuie sa mergi pe strada cu o casca de protectie, daca nu vrei sa fii lovit de un bloc de gheata desprins de pe vreun acoperis. In rest. totul e la fel de bacovian. Balti si ciori - singurele pasari care "ciripesc" pe aici - care se oglindesc in ele, in acest peisaj gri, post-apocaliptic. Pe langa toate astea, aceste locuri mai sunt si locuite, din pacate. Inghesuiala, la orice ora, oriunde. Beton. Monoxid de carbon. Aproape ca as vrea sa imi petrec restul zilelor asa cum s-au scurs ultimele... 10. Inchis in propria-mi bula delimitata de peretii garsonierei, fara sa am contact direct cu tot ce se petrece in afara ei.
Link to comment
Share on other sites

Aproape ca as vrea sa imi petrec restul zilelor asa cum s-au scurs ultimele... 10. Inchis in propria-mi bula delimitata de peretii garsonierei, fara sa am contact direct cu tot ce se petrece in afara ei.

 

Iaca :yahoo: ! Sa nu mai radeti de mine de-amu incolo, ca stau toata ziulica pe terasa cu matele langa mine si c-o carte pe genunchi. Ce-mi trebuie mai mult, liniste , nu tu masini si claxoane , nu tu oameni care misuna in toate partile dupa mancare, cu niste plasoaie-n mana de zici ca maine vin razboiul, cutremurul, seceta din '46, Apocalipsa, toate la pachet ! Cum zice seful Asimetric, in bula mea e cald si bine, nu ma deranjati nici cu telefoane , ca ma sperie bazaitul ala al lor, daca vreau vreo paine cobor eu si-mi iau , nici postasul sa nu-mi sune la usa, ca n-am chef de corespondenta si pensia mi-o iau pe card :ok: .

Link to comment
Share on other sites

Seara bunÄ!

 

Mie mi-au plÄcut zilele astea. Copacii arÄtau magic. Bine, s-a lÄsat cu pagube, e preČul pentru magie :) Apoi s-a ĂŽncÄlzit Či a venit ceaČa. ParcÄ luni seara a fost o ceaČÄ de aproape nu vedeai unde calci. Ămi place ceaČa.

Link to comment
Share on other sites

Seara bunÄ!

 

Mie mi-au plÄcut zilele astea. Copacii arÄtau magic. Bine, s-a lÄsat cu pagube, e preČul pentru magie :) Apoi s-a ĂŽncÄlzit Či a venit ceaČa. ParcÄ luni seara a fost o ceaČÄ de aproape nu vedeai unde calci. Ămi place ceaČa.

 

Si Corina e la fel de incantata ca voi doi. Adora sa se trezeasca la ora 6 si sa inceapa lungul drum pana departe . E ferm hotarata sa n-o mai apuce toamna viitoare fara cizme de cauciuc, sa fie-n ton cu progresul . Ma acuza ca n-am invatat-o sa mearga fara sa-si arune cu namol pana la fund, cica a vazut ea ca altii pot sa faca asta. N-aud eu chiar toate reprosurile ei la telefon, ca o acopera claxoanele, sirenele masinilor de pompieri, ambulantelor si ce Doamne pazeste se mai aude pe-acolo!

Asta e, unii le au pe toate, uitati-va la Sami, la ea iarba e verde mereu, pe cerul ei soarele straluceste nici prea-prea , nici foarte-foarte, copacii ei n-au omizi si-s plini de vrabiute , prajiturile nu i se ard in cuptor, stramosii ei au fost viteji si destoinici ... si tot asa ni le-nsira ca pe ata, sa ne faca noua-n ciuda , de parca n-am fi si-asa destul de catraniti :resent: !

Link to comment
Share on other sites

Asta e, unii le au pe toate, uitati-va la Sami, la ea iarba e verde mereu, pe cerul ei soarele straluceste nici prea-prea , nici foarte-foarte, copacii ei n-au omizi si-s plini de vrabiute , prajiturile nu i se ard in cuptor, stramosii ei au fost viteji si destoinici ... si tot asa ni le-nsira ca pe ata, sa ne faca noua-n ciuda , de parca n-am fi si-asa destul de catraniti :resent: !

:imao:

 

La mine chiar ciripesc vrabiutele. Chiar si cand era ger si zapada erau o multime prin gardurile vii, se certau, zburataceau de ici-colo, tare simpatice.

Si acum cand va scriu, in curtea vecinilor le aud cum se harjonesc. Desi afara ploua maruntel, cand mai sta, cand mai burniteaza.

Si sa stiti ca se simte primavara in aer... eu care iubesc iarna o simt ca se apropie cu pasi repezi. Mi-a topit zapada, a marit ziua.

In 1 ianuarie, luam Bucurestiul ca reper, soarele a rasarit la ora 07:52 si a apus la 16:46. Durata zilei e de 8 ore si 54.

In 31 ianuarie, soarele a rasairit la 07:39 si apune la 17:13. Durata zilei e de 9 ore si 34 minute.

Deciiii, prin urmare, azi ziua e mai mare cu 40 de minute fata de 1 ianuarie.

Deciiii, vine primavara.

Voi ar trebui sa va bucurati ca o iubiti :)

 

Neata buna pana una-alta.

Link to comment
Share on other sites

Seara bunÄ :)

 

Vai ce-i place Corinei BucureČtiul :lol:

 

AČi vÄzut ce le-a dat ĂŽn state? Ger cumplit. Am avut noroc cÄ vortexul polar a coborât pe partea lor anul Ästa.

 

Pentru cine nu Čtie, SUA este mai la sud faČÄ de noi. De fapt la 45 de grade e Canada, New York-ul de exemplu este pe la latitudinea Madridului. Ăn America este mai frig decât ĂŽn Europa la aceeasi latitudine. Nu se comparÄ clima noastrÄ cu a lor. PÄi Londra este mai la nord decât Vancouver, iar unde sĂŽnt la noi ČÄrile nordice la ei sĂŽnt eschimoČi :) CicÄ are de-a face cu ceva curent cald din Atlantic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...