Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

Eu va salut :)

 

Si va intreb, ce treaba au toate cele insirate mai sus? Ce treaba au cele insirate mai sus cu a nu sarbatori? Sacrificul a fost facut, chiar daca ultima suta de ani este zero barat, sarbatoarea este pentru cei care au iubit acest pamnat si pentru cei care inca il mai iubesc. Voi oare nu vedeti ca aceasta deznadejde care se urla peste tot este exact ce se vrea? Atunci cand iti pierzi SI speranta, nu mai ramane nimic... Eu voi spera pana in ultima clipa, chiar de as fi ultima, nu voi tacea si voi face ceea ce stiu eu mai bine. Pana la capat... A cadea in deznadejde este egoism crunt fata de cei carora chiar le-a pasat, au crezut si au murit. Daca ei cadeau in deznadejde nici nu am mai fi existat.

 

In alta ordine de idei, noi am fost cu sezatoarea la Zalau. Frumoasa zona, oameni faini, mi-a placut si cu siguranta ne vom mai intoarce, mai la vara. Fruos orasul, judetul, am vizitat si Porolissum-ul si un Muzeu in aer liber in Salaj, casute taranesti pastrate ca odinioara. Nu va pot descrie caldura pe care o astfel de casuta o inspira, o dulce nostalgie dupa timpuri mai curate in care oamenii stiau cine sunt, de unde vin si incotro se indreapta.

 

:tomato: Tiiii, ce inteleapta m-a facut muica :yahoo: ! Ia priviti cu cata maiestrie am ocolit capcana si cu cata dibacie i-am impins in ea pe Asimetric si pe Nelutzu :lol: , stiam sigur ca Sami e pe drum!

Sefule Asimetric, vezi ca apare cat de curand si vespe , c-a dat niste bani pentru catedrala si are numele unui unchi scris pe undeva pe-acolo :haha: Sami e cu eroii, vespe cu catedrala, vezi cum te strecori. Daca ai nevoie de ajutor, fluiera cat poti de tare.

 

Sami, scumpa mea, e frumos si maret ce simti si ce spui tu, dar doar cu speranta tacuta nu putem supravietui prea mult. Sau supravietuim in genunchi. Are poporul o vorba, cizmarul sa nu predea la scoala si sa nu judece mai departe de bocanci. Dar asta fac cu asupra de masura ilustrii nostri guvernanti. Aici e nevoie de mult mai mult decat speranta, sunt situatii cand speranta desarta opreste progresul si civilizatia. Prin inactivitate si expectativa. Au fost eroi si-i purtam in inimi, dar circul facut in astfel de vremuri triste nu le aduce niciun prinos, cel mult le intineaza amintirea. Si-i ajuta pe smecheri sa risipesca niste bani sau sa si-i indese cu arta in propriile buzunare. Coboram ca natie, involuam sub toate aspectele, nu asta asteapta , nu asta sperau cei cazuti pe pamant romanesc sau pe pamant strain, nu asa vor sa ne vada, nu asa vor sa ne stie, nu pentru asta au luptat. Si din deznadejde adanca rasar flori. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11078

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

:hugs: Seara bunÄ :) Ce discuĹŁii aprinse pe aici! Toate bune pe la voi?

Azi a fost ger, ger, ger. Iarna-i in toi, desi oficial e abia la-nceput.

Narcisa, iaca tac, cÄ oricum nu se dÄrâmÄ catedrala dacÄ mormÄie Asimetricia sa :) la un moment dat o sa simta el ca mormaitul nu-i e de folos, dar rugaciunea da. Ca mormaitul nu-ti aduce liniste, deh.

 

 

:lol: Toate la timpul lor.

Link to comment
Share on other sites

:hugs: Seara bunÄ :) Ce discuĹŁii aprinse pe aici! Toate bune pe la voi?

Azi a fost ger, ger, ger. Iarna-i in toi, desi oficial e abia la-nceput.

Narcisa, iaca tac, cÄ oricum nu se dÄrâmÄ catedrala dacÄ mormÄie Asimetricia sa :) la un moment dat o sa simta el ca mormaitul nu-i e de folos, dar rugaciunea da. Ca mormaitul nu-ti aduce liniste, deh.

 

 

:lol: Toate la timpul lor.

 

Pai, noi nu mormaim , ci protestam :P: ! Ce-i drept prea multa liniste nu ne aduce, dar macar o stricam oleaca si pe-a altora, ce credeti voi, ca numai convingerile voastre sunt juste? :allwrong:

 

Link to comment
Share on other sites

Sefule Asimetric, vezi ca apare cat de curand si vespe , c-a dat niste bani pentru catedrala si are numele unui unchi scris pe undeva pe-acolo :haha: Sami e cu eroii, vespe cu catedrala, vezi cum te strecori. Daca ai nevoie de ajutor, fluiera cat poti de tare.

 

Il incercuiram :tease:

 

 

Narcisa, iaca tac, cÄ oricum nu se dÄrâmÄ catedrala dacÄ mormÄie Asimetricia sa :) la un moment dat o sa simta el ca mormaitul nu-i e de folos, dar rugaciunea da. Ca mormaitul nu-ti aduce liniste, deh.

 

 

:lol: Toate la timpul lor.

 

:daisy: Sunt perfect de acord.

 

 

Sami, scumpa mea, e frumos si maret ce simti si ce spui tu, dar doar cu speranta tacuta nu putem supravietui prea mult. Sau supravietuim in genunchi. Are poporul o vorba, cizmarul sa nu predea la scoala si sa nu judece mai departe de bocanci. Dar asta fac cu asupra de masura ilustrii nostri guvernanti. Aici e nevoie de mult mai mult decat speranta, sunt situatii cand speranta desarta opreste progresul si civilizatia. Prin inactivitate si expectativa. Au fost eroi si-i purtam in inimi, dar circul facut in astfel de vremuri triste nu le aduce niciun prinos, cel mult le intineaza amintirea. Si-i ajuta pe smecheri sa risipesca niste bani sau sa si-i indese cu arta in propriile buzunare. Coboram ca natie, involuam sub toate aspectele, nu asta asteapta , nu asta sperau cei cazuti pe pamant romanesc sau pe pamant strain, nu asa vor sa ne vada, nu asa vor sa ne stie, nu pentru asta au luptat. Si din deznadejde adanca rasar flori. :flowers:

 

Pai eu nu vorbesc de speranta tacuta si inactivitate. Fiecare poate face ceva pentru tara asta, pentru viitor. Despre asta vorbesc. Eu cred ca oricat este de mic si aparent de neinsemnat un om, are el rolul lui si acolo unde e poate face ceva. Va intreb, voi ce faceti pentru tara? Voi ce faceti pentru generatiile viitoare? Ca a protesta si atat, e usor, eu indemn la actiune. Dar pentru actiune trebuie simtire. A boicota pana si Centenarul este egal cu a anula sacrificul facut de inaintasii nostri. Asa ceva nu se poate! Eu nu am vazut mizeriile facute de gurvernanti in aceasta zi mareata, eu am trait inima la inima alaturi de cei care simt la fel. Am vazut doar frumusetea, am vazut doar iubirea, am vazut lacrimile. Este oare atat de greu sa inmugureasca in oameni sentimentul asta ce se numeste iubire de patrie? Caci lipsa lui este cea care ne-a adus in halul in care am ajuns astazi.

 

Toate la timpul lor, vorba lui vespe, toate la timpul lor...

 

Ceva frumos de Centenar

 

https://www.facebook.com/pg/visualartifacts...mp;__tn__=-UC-R

Link to comment
Share on other sites

Va intreb, voi ce faceti pentru tara? Voi ce faceti pentru generatiile viitoare?

 

Care "voi"? Asimetric si cu mine? Am muncit si muncim dupa puterea bratelor si-a mintii. Si ne uitam cum isi bat actualii guvernanti joc de munca noastra, trecuta si prezenta. Asta nu inseamna ca ne iubim tara ? Ca altfel nu ne-ar durea atat de tare sufletul, indiferenta ni l-ar proteja mai mult. Si cei care si-au parasit tara si-au iubit-o si si-o iubesc. Dar n-au decat o viata si nu-si doresc blestemul lui Sisif, vor s-o traiasca demn. Si asta e un protest, poate cel mai dureros. Din ceea ce faceti voi, ce si cat credeti ca ramane pentru tara, cat pentru generatiile viitoare daca se continua cu prostia , hotia si risipa? Cat de mult crezi ca le pasa acestor fanfaroni de eroi si de Centenar? De ce trebuie sa fie cheltuiti si bruma de bani a unei comune, a unui orasel amarat pe munti de flori, de sclipiciuri , de afise, de baloane, de spectacole, cand gropile stau insirate una langa alta, cand copiilor le-ngheata mana pe creion, cand in spitale cad tavanele pe bolnavi? Are romanul o vorba " coada ne cade de raie si noi ne punem tichie de margaritar" . Nu am fi comemorat eroii cu mai mult respect , nu i-am fi onorat mult mai mult daca , in locul defilarilor pompoase, a muntilor de flori , de afise, de steaguri le-am fi aratat ca urmasii lor nu mai sunt rupti in coate si duc acum viata pentru care au luptat si s-au jertfit ei? Ca suntem pe bune uniti cum ne-au vrut ei? Fara doar si poate, Unirea trebuia sarbatorita, eroii la fel, dar nu cu atata risipa, nici cu atata opulenta fara corespondent si in realitate, in viata celor multi.

Car despre Catedrala- macar de-ar fi si credinta pe masura. Ca ce mai coate, imbranceli si ghionturi am vazut pe-acolo...Unora le ajungeau bisericile, ca s-au inmultit si-au inflorit. Dar , daca s-a ridicat din tot felul de sponsorizari, donatii, eforturi comune de la mici si de la mari, sa ne traiasca si sa dainuiasca!

Poate putini sunt de acord cu Asimetric si cu mine, dar, pana nu ne taiati sonorul, noi tot vom mai suna din clopotel.

 

Solicitam armistitiu pana pe 8 ianuarie.

:white: :flowers:

Link to comment
Share on other sites

ohooo, narcisa iar are probleme in a-si apara mosia :lol: . armistitiu nu recomand, va folosi timpul castigat pentru a strange probe si a identifica punctele slabe ale adversarului .

cat despre ce-a facut ea concret pentru generatiile viitoare, multumiti cerului ca n-a apucat sa faca prea multe, ca tot ce a facut i-a iesit ori stramb , ori pe dos, ori cu susul in jos. a imprumutat un pat de la numitul Procust si a inghesuit acolo tot ce i-a cazut in mana. sot, copil, elevi. :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

Si cei care si-au parasit tara si-au iubit-o si si-o iubesc. Dar n-au decat o viata si nu-si doresc blestemul lui Sisif, vor s-o traiasca demn.

Imi pare rau, nu sunt de acord. Stiu ca o sa va uitati urat la mine, dar pentru mine cei care parasesc corabia doar ca sa le fie mai bine si apoi âplangâ prin strainatate ca vai ce dor le este, vai ce greu e si vai si vai si vai... nu sunt romani ce-si iubesc tara. E ca in casnicie, la bine si la rau. Imi iubesc sotul, dar stii, te parasesc ca nu ai suficienti bani. Dar te iubesc asa de tareeeeee....

 

Si apoi, noi astia care am ramas suntem mai fraieri sau cum? :D: Am trait o viata in rate si datorii... Nu am bani, nu am averi, nu am nimic... Teoretic is partida perfecta pentru tari straine...

 

 

in fapt, vorbim despre acelasi pahar. numai ca unii vad partea plina a lui si reusesc sa umple diferenta cu speranta, altii vad numai partea goala si o considera permanenta. valoarea si nonvaloarea coexista in orice societate dar e important care predomina.

De noi depine care va predomina :) Si eu sunt sigura ca va veni ziua noastra de stralucire.

 

Narcisa :daisy:

Mithras :hug:

Sa nu fiti suparati pe mine daca poate scrierea a fost prea infocata... nu-mi doresc decat sa nu va pierdeti niciodata credinta, niciodata! Stiu ca ati facut si faceti ce puteti pentru tara, si un simplu gand bun este suficient, nici nu ne dam seama cat de mult conteaza sa fim pozitivi.

Dar nu mai pot sa tac cand vad ca tara asta e incoltita din exterior dar, cel mai rau, si din interior. Ii dau in cap chiar proprii copii.

 

De Mos Nicolae pentru voi :pink:

post-282-1544169447_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sami, tu cum prepari caltabosul? Folosesti si inima, plamani, splina, rinichi sau doar ficat, ceapa , orez, carne grasa, mirodenii?

:bighug:

 

Ai intrebat pe cine nu trebuie, eu cu carnea nu le am, am fost vegetariana 12 ani, iar acum nu prepar carne decat impreuna cu sotul. Adica el :rade: Eu cu legumele pe langa...

Mi-aduc aminte ca bunica, svaboaica, stia sa prepare porcul fain... ea nu mai e acum. Porci nu au mai taiat de multa vreme, eu pe vremea aia nemancand carne nu m-a interesat sa prind vreun secret...

 

Hei, de RoAp ati uitat toti? Dati-i drumul, ca vin sarbatorile si nu mai tinem suparare si la zile mari, nu-i asa? De ziua Unirii nu trebuia sa fim si noi uniti? A trecut si Sf. Nicolae, voi vreti sa ne gaseasca si Craciunul suparati?

Mmm, ar mai merge un pic de sare si piper pe aici :glaugh: Eu stiu ca nu e blocat.. poate ma insel.

 

Va salut :) Am avut un weekend fain cu sezatoare si colinde, cu impodobit de brad... E primul an in care il fac atat de devreme, dar m-a apucat :cheer:

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca nu e blocat.. poate ma insel.

:tea: E guests, adica se poate plimba pe ici - colo.

 

@Narcisa: Lasa, ca mai e pana la Craciun. Am timp sa ma gandesc.

 

Nu ca n-ar fi altceva mai bun de facut. Cu timpul, vreau sa zic.

 

Nu arde, vorba pompierilor. Si n-o fi foc de-o mai sta asa.

 

 

Seara buna tuturor :bighug: Mi-am luat caciula si fular Made in Rosia Montana.

 

Nu doar ma laud :blush-1: , le fac niste reclamÄ gratis, ca merita!

Sunt calduroase, frumoase si pentru o cauza buna.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat caciula si fular Made in Rosia Montana.

 

M-ar interesa doar ce-ai facut cu maldarul avut deja :allwrong:. Si cum vor arata dupa prima spalare caciula si fularul made in Rosia Montana.

Un sfat gratis: cand iesi in oras sa-ti cumperi cartofi, mergi doar la aprozar si-apoi , cu ochii tinta la firul de cenusa, tine drumul drept spre casa. Este necesar si suficient. Si tot pentru o cauza buna, cu atat mai buna cu cat este un bine mult mai personalizat.

 

Cat despre RoAp, se pare ca si presedintele nostru gandeste mai rapid decat tine. Cat stai tu si analizezi , tot numarand inainte si inapoi foile din placinta, gazda noastra finalizeaza formele legale de azvarlit afara din forum, taman langa amicul RoAp, sa-i tinem de cald. Iti atrag atentia ca, din banii de chirie , tocmai ti-ai luat caciula si fular. Samsara i-a cheltuit si ea pe-ai ei pe brad, pe prajituri si bomboane, Asimetric pe cadouri pentru iubita lui, la fel si Aprig. Si gata cu numaratoarea , ca eu n-am bani din oficiu, nu va mai osteniti sa ma intrebati. Nici parlitul de Mithras n-are, c-au fost putini si i-am cheltuit si pe-aia, de-abia am luat doi-trei pumni de crantanele pentru pisici cu ei .

Link to comment
Share on other sites

Seara buna tuturor :bighug: Mi-am luat caciula si fular Made in Rosia Montana.

 

Nu doar ma laud :blush-1: , le fac niste reclamÄ gratis, ca merita!

Sunt calduroase, frumoase si pentru o cauza buna.

 

 

Ai un link?

 

Narcisa sa stii ca bradutul meu fu doar 89 lei si cu tot cu stea ajunge pana in tavan, e frumos, rotund, des. In drum spre munca trec zilnic pe langa o pepiniera de brazi si au preturi tare bune.

 

Neata buna voua! :pink:

Link to comment
Share on other sites

:cold: sami, ii gasesti pe facebook sigur

 

 

Eu mi-am impopotonat biroul, ca de sarbatori nu sunt pe acasa, deci nu are rost sa fac brad.

Cand ajung la Narcisa de Revelion precis fac bradutul, pentru Ţzutza Ĺi Mitzoc. :mg-vespe:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...