Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11080

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu Čtiu dacÄ e adevÄratÄ Čtirea, dar putina precauČie nu stricÄ.

 

La ING se pot pune limite - poČi sÄ pui un numÄr maxim de plÄČi contactless pe zi, o sumÄ maximÄ pe zi, Či cred cÄ poČi si activa pinul chiar pentru sume sub 100 de lei. Trebuie gasit un echilibru ĂŽntre confort Či siguranČÄ. De asemenea, aplicaČia ING poate trimite o alerta push pentru orice tranzacČie peste 50 de lei, deci afli destul de repede dacÄ cardul tau face cumpÄrÄturi de capul lui, suni la bancÄ si-l blochezi, apoi faci refuz de platÄ si recuperezi suma.

 

Nu fac reclamÄ la ING, asta am eu, de-aia Čtiu. Probabil si alte banci au sisteme similare.

 

Excelenta calitate, sefule Asimetric! Si unde mai pui ca dureaza toata viata.

Fiule, votat si parafat! :bighug:

 

In alta ordine de idei, centrala noastra da semne de batranete, voi ce fel de centrala termica aveti si ce recomandati? Clasica sau in condensare?

Din câte Čtiu nu se mai vând decât centrale ĂŽn condensare, e ceva lege. Ceea ce nu spune nimeni e cÄ centralele ĂŽn condensare se folosesc la temperaturÄ mai micÄ (max 50 de grade pe tur sau aČa ceva) si necesitÄ schimbarea caloriferelor cu unele cu cca 40% mai mari. DacÄ nu schimbi caloriferele o lasi pe temperatura ĂŽnaltÄ si nu foloseČti condensarea aia, deci ai cumparat o centralÄ mai scumpÄ degeaba. MÄ refer la temperatura agentului termic, nu la cea exterioarÄ.

 

Neata buna si saptamana usoara! :)

 

Cutremur pe la voi?

CicÄ da, aČa zic alČii. Dormit buČtean :)

Link to comment
Share on other sites

:huh: Ei nah, l-am simtit, dar doar la sfarsit; am sarit iute din pat, dar podeaua nu s-a miscat, se terminase. Am zis "vreo 6 grade" si m-am pus la loc in pat, nu am avut rabdare sa dechid telefonul sa vad cat a fost, am aflat doar a doua zi.

Masuratoarea ochiometrica s-a bazat pe faptul ca de-a lungul vietii nu am prea simtit ceva sub 5, si de 7 sigur nu era vorba, nu-mi cÄzuse nimic ĂŽn cap. :lol:

 

 

 

Mda, spun ca m-am pus la loc ĂŽn pat, dar ar trebui sa spun si ca nu prea m-a mai luat somnul decat tarziu si cu noduri.

Link to comment
Share on other sites

Despre ce cutremur vorbiti , eu una l-am resimtit de gradul 6 pe cel provocat de RoAp. Comparativ, cel cu epicentrul prin zona Buzaului mi-a parut a fi fost de cel mult 2 grade.

 

Multumesc , Aprig!

 

isr, pai, pe unde sa merg cu masina daca-s blonda si nu am permis? Pe ulita, desigur.

In alta ordine ,unde te evaporasi, fa bine si asuma-ti boacanele, nu-mi lasa mie toate castanele, ca nici cu ale mele nu ma descurc stralucit. Daca nu apari si ma pun oamenii astia sa dau vreo declaratie :rules: , te incriminez in lipsa de nu te vezi cand s-o intruni CEX-ul :ang: !

Link to comment
Share on other sites

Seara buna, vesperali! :hi:

 

L-am simtit si eu. Cred ca visam ceva (destul de frumos) si m-am trezit leganat. Pana sa ma dezmeticesc, a si trecut. Asa ca am ramas in pat si, cum eu dorm mereu cu radioul in surdina, am auzit anuntul ca a fost cutremur de 5.6 (asta a fost prima estimare), apoi am adormit la loc.

 

Culmea, cred ca daca eram treaz, ma speriam ca lumea. Eu inca mai tin minte cutremurul din '90, cand eram la scoala si diriga ne-a pus (sau ne-a lasat) sa iesim pe scari, bine ca nu s-a daramat scoala, dar putea sa iasa rau. Chestia e ca de atunci am prins frica de cutremure, si ma si mir ca la asta am fost asa de calm si am adormit la loc dupa 10 minute.

Link to comment
Share on other sites

Seara buna, vesperali!

 

Weekendul asta mama si matusa au expus covorase la festivalul tuicii, si eu am fost "sprijinul logistic" (adica am stat acasa si am facut mancare, curatenie si alte cele, si le-am ajutat si la fata locului cand au avut nevoie de cate ceva). Cred ca stiu o persoana care va saliva, dar vreau sa-l dezamagesc: n-am luat tuica, decat niste pastrama care a fost delicioasa :drool:

 

PS @Aprig, multumesc pentru clipul cu Radu Gheorghe, e extrem de talentat tipul! :cheer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...