Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

Sarmale si dovleac copt, delicatesele zilei...

Oh, rasfat curat :pink:

 

Numai eu am impresia cÄ ĂŽn limba noastrÄ definiĹŁiile cuvintelor au legÄturÄ cu teoria relativitÄĹŁii?

 

Numai la noi totu-i posibil :haha:

 

Eu am fost la Bran in weekend, se anunta un Festival al placintelor. Dar...

 

Deci, toata saptamana trecuta am visat la placinte, iar cand am ajuns la Festival, ia placintele de unde nu-s. A fost un singur producator, ceva simandicos organizat, niste strudele, nu placinte, era televiziunea. Dar nu inteleg pentru ce oare? Cand zici festival te astepti la multi producatori, placinte reci si calde, facute pe loc, in tava, in tigaie, pe vatra, in cuptor, in ulei, cu branza, dulce sau sarata, cu mere, cu dovleac, cu prune, carne, varza. Ceva must, fructe proaspete, gratare prin zona, fasole la ceauna. Pfuai. Ce pofta si ce dezamagire.

 

Si m-a pus naiba sa mai platesc bilet de intrare in castelul Bran. Sa nu mergeti. Pe langa ca dai 40 lei per adult si 10 lei elevi - cel mai scump bilet din cate am platit eu in tara - te calci efectiv in picioare. Nu e loc sa te invarti prin camere, ca stai trup langa trup. Sa te intorci nu poti, tot inainte ca vacile. Nu a fost vizita, ci macel. De cand au retrocedat castelul e o bataie de joc, doar banii ii intereseaza. Ar putea gestiona persoanele care intra, sa nu lease mai multi de... ca sa fie vizita, dar pe ei nu-i intereseaza decat banul. Am regretat cei 100 de lei dati. Plus ca in interior nu scrie peste tot la ce te uiti, sunt mobile, coroane, bijuterii, carti, nu au inscrisuri. Acum vreo 8 ani cand am fost prima oara a fost ok. Am inteles ca inainte vreme era si mai frumos castelul, acum e doar bataie de joc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11063

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropo, voi mergeti la mult-trambitatul Referendum? Vi se pare in regula intrebarea pusa? Mai concret n-o puteau pune? Imi pare mult prea generala. Teama mi-e ca sub umbrela asta PSD sa nu faca si alte revizuiri, ca urmaresc demult sa modifice Constitutia conform intereselor lor. Nu am deloc incredere in acest partid, cand ii vad cum legifereaza doar pentru ei , fara sa tina cont si de alte opinii, devin tot mai suspicioasa.

Link to comment
Share on other sites

Apropo, voi mergeti la mult-trambitatul Referendum? Vi se pare in regula intrebarea pusa? Mai concret n-o puteau pune? Imi pare mult prea generala. Teama mi-e ca sub umbrela asta PSD sa nu faca si alte revizuiri, ca urmaresc demult sa modifice Constitutia conform intereselor lor. Nu am deloc incredere in acest partid, cand ii vad cum legifereaza doar pentru ei , fara sa tina cont si de alte opinii, devin tot mai suspicioasa.

 

 

Aceeasi problema am avut-o si eu. Nu ca ma indoiesc de corectitudinea demersului, ci ca nu am incredere in nimic din ceea ce inseamna politica, politicieni, legi. Am cercetat si aceasta este intrebarea standard pentru un referendum, iar derulare in 2 zile s-a mai produs si pentru referendumul din 2003 parca. Deci nimic susupect.

 

Am cautat apoi legea negru pe alb sa vad exact ce modifica, daca e doar ce ma intereseaza pe mine si iaca:

 

https://lege5.ro/gratuit/gmydenbvga2a/deciz...tutiei-romaniei

 

Asa ca eu voi merge :)

 

In rest, nu ma prind, nu e un motiv ca apoi sa-i votez. Inca nu merita nimeni votul meu :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo, voi mergeti la mult-trambitatul Referendum? Vi se pare in regula intrebarea pusa? Mai concret n-o puteau pune? Imi pare mult prea generala. Teama mi-e ca sub umbrela asta PSD sa nu faca si alte revizuiri, ca urmaresc demult sa modifice Constitutia conform intereselor lor. Nu am deloc incredere in acest partid, cand ii vad cum legifereaza doar pentru ei , fara sa tina cont si de alte opinii, devin tot mai suspicioasa.

 

Nu PSD ar fi propus aceasta modificare. Parlamentul cica ar fi obligat sa o dea spre vot, dupa ce Coalitia pentru familie - o gloata de nevertebrate (din care, cu siguranta, fac parte multi din aceia care au crezut povestea aia cu ambulantele care furau copii de pe strada sa le vanda organele - deci cam atat de prosti sunt) cu creierele stafidite de catre BOR si - ce e mai rau (si lumea nu vede asta), niste secte dubioase venite din State - acolo unde fanatismul religios poate atinge un nivel greu de imaginat, a strans nu stiu cate sute de miliarde de semnaturi de la romanii care nu vor sa isi piarda identitatea nationala si cred ca normalitatea e ceva fixat de ei. Nu stiu care ar trebui sa fie scopul modificarii articolului, sincer. Nu m-am putut documenta suficient, asa ca ma consider inapt sa decid, mai ales daca e vorba de soarta altora. Daca trece sau nu... e irelevant. Totusi, nu imi amintesc sa fi fost intrebat daca vreau ca statul sa aloce cateva sute de milioane de euro se construiasca monstruozitatea aia de catedrala care se vede (chiar daca nu e terminata) de la cativa kilometri. Si e la fel de inutila ca si acest referendum.

 

Nu votez. Voi fi in concediu. Si nici nu are rost sa imi bat capul cu o problema fictiva. Cand va fi cazul (daca va fi), le voi explica copiilor mei ca oamenii sunt diferiti si, atat timp cat nu deranjeaza pe nimeni (si cand zic "deranjeaza", nu ma refer la un stil vestimentar "ciudat" sau gesturi exagerate, ci la incalcarea drepturilor celorlalti), au dreptul sa traiasca normal si sa contribuie in mod egal cu restul indivizilor la dezvoltarea societatii si sa fie acceptati ca atare. "Vai, dar ce ii zic eu copilului meu cand vede asa ceva?" - Hm, treaba ta. Copilul tau, nu e indatorirea societatii sa te protejeze pe tine sau odrasla de eventualele inconveniente usoare. Nu le sustin in mod activ miscarea, dar nici nu sunt deranjat de ei.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu adauga ei acolo , ca sa ii fie omului clar despre care dintre modificarile votate in Parlament este vorba, o fraza explicativa de genul " In speta , sunteti de acord cu introducerea ĂŽn ConstituĹŁie a amendamentului care ĂŽnlocuieĹte ideea de cÄsÄtorie ĂŽntre "soĹŁi" cu cÄsÄtoria ĂŽntre un "bÄrbat Ĺi o femeie" ? Asta ar clarifica lucrurile .

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fie clar ca acest referendum e o balarie si votam ceva ce exista deja:

 

CODUL CIVIL

 

Art. 259

 

Art. 259

 

Casatoria

 

(1) Casatoria este uniunea liber consimtita intre un barbat si o femeie, incheiata in conditiile legii.

 

(2) Barbatul si femeia au dreptul de a se casatori in scopul de a intemeia o familie.

 

(3) Celebrarea religioasa a casatoriei poate fi facuta numai dupa incheierea casatoriei civile.

 

(4) Conditiile de incheiere si cauzele de nulitate ale casatoriei se stabilesc prin prezentul cod.

 

(5) Casatoria inceteaza prin decesul sau prin declararea judecatoreasca a mortii unuia dintre soti.

 

(6) Casatoria poate fi desfacuta prin divort, in conditiile legii.

 

 

Intr-adevar, Codul Civil poate fi modificat mai usor decat Constitutia, dar nu cred ca e o chestie chiar atat de importanta incat sa fe nevoie de a o adauga in Constitutie.

Link to comment
Share on other sites

Daca ma insel, foarte bine. Inseamna ca nu sunt atotstiitor si, in consecinta, inapt pentru a lua astfel de decizii. Eu macar stiu lucrul asta. Altii au impresia ca stiu toate raspunsurile. Cum o fi mai bine?

 

Iarasi e simplu, despre echilibru este vorba :dancing:

 

Nu stiam despre existenta articolului respectiv din Codul Civil. Pai, si atunci care-i graba cu modificarea Constitutiei? Si eu inteleg lucrurile tot ca Asimetric. Bun! Stau acasa , ca am treaba :knitting: .

Codul civil este apa de ploaie, il pot modifica oricand, plus ca fara acordul populatiei.

 

Problema, in acest caz, nu e graba si atat de multi bani investiti - desi fiecarui referendum i se aloca aceeasi suma - ci necesitatea de a fi lucrurile clare pentru a nu regreta mai tarziu. Presiunile sunt mari la nivel de tara, se vrea alinierea la prostirea generala a populatiei lumii. Eu vreau sa-mi cresc copilul/copiii intr-o altfel de lume.

 

 

Pana una alta, hai, neata buna :) Frig rau la BRasov, cu bruma.

Link to comment
Share on other sites

Problema, in acest caz, nu e graba si atat de multi bani investiti - desi fiecarui referendum i se aloca aceeasi suma - ci necesitatea de a fi lucrurile clare pentru a nu regreta mai tarziu. Presiunile sunt mari la nivel de tara, se vrea alinierea la prostirea generala a populatiei lumii. Eu vreau sa-mi cresc copilul/copiii intr-o altfel de lume.

 

Nu inteleg legatura dintre tema referendumului si "prostirea" populatiei si nici urmarile pe care unii isi imagineaza ca le-ar putea avea lipsa celor trei cuvinte, "barbat si femeie", din Constitutie. Problema mea e ca s-a creat, pe banii nostri, o prapastie intre oameni. Una inutila. Cred ca asta face, de fapt, parte din procesul de prostire a populatiei. "Luati de-aici o tema de discutat, ca de restul ne ocupam noi." Nu vreau sa legitimez cu votul meu aceasta imbecilitate.

Dar... ma rog, fiecare crede ca stie mai bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Problema mea e ca s-a creat, pe banii nostri, o prapastie intre oameni.

 

Uite, eu nu cred asta. Gandesc opus decat tine in acest caz, dar nu ma uit urat la tine, nu te-am scos de la prieteni, nu ne injuram/paruim, ne intelegem in continuare :hands: Eu nu vad prapastia. Totul tine strict de om, iar de ambele parti am vazut oameni si âoameniâ.

 

 

Sami, eu gandeam bine, corect, adicatelea, dar m-au influentat si m-au manipulat prea necredinciosii Asimetricu' si cu isr 2018 :allwrong: :blush-1: . Anturajul asta, uite cum strica ei buna si dreapta mea credinta ... :resent: :cry: !

Astept sa vad , o mai zice careva ceva. Apoi o sa dau cu banu' :confused: .

 

Pai exemplul meu nu conteaza? Ia molipseste-te de la mine :lol:

 

Neata buna voua, octombrie-a venit!

 

Si unde sunt melodiile pentru concurs? Doar una pana acum?! :allwrong:

post-282-1538376661_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Seara buna, vesperali! :bighug:

 

Ca sa reiau discutia despre mega-extra-supra-referendumul din weekendul asta: cred ca Asi are dretptate. Tema a fost ptopusa de BOR si sustinuta de toate celelalte culte, iar apoi mustaciosul care ne conduce (prin interpusi, pentru ca inca n-a reusit sa schimbe chiar toate legile in tara asta) a profitat de ocazie. In primul rand ca sa mai ia niste voturi din partea habotnicilor care fac tot ce zice popa. fara sa se uite putin si ce face popa (in special popii "sefi"). In al doilea rand, pentru ca asta e o fumigena tocmai buna de aruncat in populatie, dupa alea reale die pe 10 august. Poate mai uita lumea de dosare penale, de nenorocirile din scoli si spitale, de autostrazile care nu duc nicaieri dar sunt reparate la o luna dupa ce s-a taiat "pamblica" si la cate si mai cate.

 

Asa ca eu in weekendul asta nu stau acasa, dar nici pe la vreo sectie de votare nu ma duc :hammer: Stiu de-acum care va fi rezultatul, asa ca voi astia care mergeti la vot, puteti sa va bucurati de-acum d victoria voastra searbada si fara nicio urmare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...