Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11063

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Seara buna, vesperali! :bighug:

 

E bine de stiut ca mai sunt si oameni care viseaza frumos. Nu sunt 100% de acord cu dumnealui, dar il ascult cu placere pe maestrul Alexandru Mironov cum viseaza el sa mai ducem un roman in sptiu si ca fiecare scoala sa aiba propriul club de stiinta dotat cu toate cele de trebuinta. Nici nu stiu care din cele 2 dorinte e mai geu de realizat, dar sper macar a doua sa se implineasca...

Link to comment
Share on other sites

Neata, Narcisaaaaa am nevoie de ajutor. Cum se manifesta, pe traite, hipertensiunea si hipotensiunea arteriala? Sau altii care ati trecut prin asa ceva...

 

Mami, pe traite nu-ti pot spune, nu am avut astfel de probleme pana acum, nu am luat vreun tratament. Medicul mi-a zis ca am o usoara tahicardie-bataile inimii sunt mai repezi decat ar trebui- dar pana acum nu am avut simptome sa ma trimita la urgente, ca eu numai asa ma dau dusa de acasa, cand ma doare prea tare. Am o fobie pentru halatul alb, ceva de groaza.

Vezi asta si observa diferentele dintre hipo si hipertensiune:

 

 

https://doctorlazin.wordpress.com/2014/04/0...-de-recunoscut/

Link to comment
Share on other sites

Eu ma confrunt acum cu niste simptome de hipotensiune, hipoglicemie, anemie,

 

Sami, n-ai cum sa stii . Pot sa fie cate putin de la fiecare, poate sa fie doar una dominanta, poate sa nu fie niciuna dintre ele, ci doar obisnuita astenie , avand in vedere vremea asta deosebit de capricioasa la care greu se adapteaza si organismele sanatoase. Poate fi o spondiloza cervicala, bunaoara. Poate sa fie vorba de-o nutritie defectuoasa, surmenaj, un sistem nervos temporar dezechilibrat. Dormi bine? Niscaiva vitamine, minerale ai luat in primavara asta? Ai un tensiometru bun in casa, oscilatii de tensiune? Puls ridicat, peste 90? Cum zice Aprig, daca problema persista se impune un control medical.

Link to comment
Share on other sites

Mergi la doctor, fă-ți niște analize.

 

Imediat fug, ii iubesc ca pe raie...

 

Sami, n-ai cum sa stii . Pot sa fie cate putin de la fiecare, poate sa fie doar una dominanta, poate sa nu fie niciuna dintre ele, ci doar obisnuita astenie , avand in vedere vremea asta deosebit de capricioasa la care greu se adapteaza si organismele sanatoase. Poate fi o spondiloza cervicala, bunaoara. Poate sa fie vorba de-o nutritie defectuoasa, surmenaj, un sistem nervos temporar dezechilibrat. Dormi bine? Niscaiva vitamine, minerale ai luat in primavara asta? Ai un tensiometru bun in casa, oscilatii de tensiune? Puls ridicat, peste 90? Cum zice Aprig, daca problema persista se impune un control medical.

 

:resent: Nici eu nu stiu, incerc sa evit sa ajung la medici, de aia caut informatii si caut eu cauza si leacul. Astenie nu e, e mai mult de atat. E cate putin din fiecare. DUpa ce am mancat ciocoata si-a mai revenit treaba. Iau acum de oo saptamana si fier, vitamine, minerale, s-a vazut o ameliorare a starii de ameteala, insa aseara m-a luat cu simptome clare de hipoglicemie. NU am patit asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

:resent: Nici eu nu stiu, incerc sa evit sa ajung la medici, de aia caut informatii si caut eu cauza si leacul. Astenie nu e, e mai mult de atat. E cate putin din fiecare. DUpa ce am mancat ciocoata si-a mai revenit treaba. Iau acum de oo saptamana si fier, vitamine, minerale, s-a vazut o ameliorare a starii de ameteala, insa aseara m-a luat cu simptome clare de hipoglicemie. NU am patit asa ceva.

 

Sami, tu cu tiroida cum mai stai, o tratezi corect si permanent? Asta daca nu a fost o problema tranzitorie . Hipotiroidia netratata duce si la hipoglicemie, si la hipotensiune arteriala, anemie, tulburari respiratorii, merge pana la convulsii si coma, tot felul de complicatii, un tablou clinic destul de neplacut.

Link to comment
Share on other sites

Imediat fug, ii iubesc ca pe raie...

 

Probabil e mai bine sa citesti pe net. Sigur ai hipertensiune, daca asa scrie pe webmd sau... nu stiu. :lol:

Ok. Scuza-mi sarcasmul probabil putin exagerat, dar... serios, acum. Sunt de acord cu Aprig. E posibil ca diagnosticul doctorului sa nu fie corect intotdeauna. Dar e mai corect decat un autodiagnostic, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Sami, tu cu tiroida cum mai stai, o tratezi corect si permanent? Asta daca nu a fost o problema tranzitorie . Hipotiroidia netratata duce si la hipoglicemie, si la hipotensiune arteriala, anemie, tulburari respiratorii, merge pana la convulsii si coma, tot felul de complicatii, un tablou clinic destul de neplacut.

 

Stau foarte bine, nu am pb cu tiroida, mi-am facut analizele acum vreo ceva ani in urma cand o banuiam, dar e ok.

 

Scuza-mi sarcasmul probabil putin exagerat, dar... serios, acum.

:allwrong: Asa...

 

Neata buna voua :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...