Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11079

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am incercat sa vopsesc oua si le-am stricat. Am stricat si vasele. Si am umplut casa de vopsea. Si era sa dau si foc casei. Daca am invatat ceva din asta,acel lucru e sa nu mai incerc niciodata asemenea cascadorii pentru care nu sunt pregatit.

 

Sefule Asimetric, speli ouale pe care vrei sa le vopsesti. Intr-o cratita - eu folosesc de inox, nu se impregneaza vopseaua in ea si se curata usor apoi- asezi foi de ceapa uscata, foile acelea uscate, colorate, de deasupra, care se arunca la curatatul cepei, asezi ouale deasupra lor, pui apa cat sa le acopere bine si le lasi la fiert, focul mai incetisor, sa nu se sparga, mai ales daca nu sunt de la tarani. Cand apa incepe sa fiarba , dai la minim ochiul aragazului si le mai lasi la clocot mic cca 7-10 minute. Atentie, ouale sa nu fie prea reci, altfel cele cu coaja mai subtire se sparg, trebuie scoase de la frigider cu cateva ore inainte de-a le pune la fiert. Se mai pot vopsi si cu zeama de sfecla rosie, renuntati la vopseaua aia toxica din magazin.

Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord. Asa gandesc si eu. :airkiss:

:flowers: Pai da... Nu am inteles niciodata cum ii cu imbuibarea de sarbatori.. Cat poti sa mananci? Eu am mancat vreo 3 felii de paine cu branza, oua fierte, ceapa si 2 rosii si asta o fost mancarea pe azi, is plina :think:

 

Eu am incercat sa vopsesc oua si le-am stricat. Am stricat si vasele. Si am umplut casa de vopsea. Si era sa dau si foc casei. Daca am invatat ceva din asta,acel lucru e sa nu mai incerc niciodata asemenea cascadorii pentru care nu sunt pregatit.

Insoara-te :haha:

Link to comment
Share on other sites

Sefule Asimetric, speli ouale pe care vrei sa le vopsesti. Intr-o cratita - eu folosesc de inox, nu se impregneaza vopseaua in ea si se curata usor apoi- asezi foi de ceapa uscata, foile acelea uscate, colorate, de deasupra, care se arunca la curatatul cepei, asezi ouale deasupra lor, pui apa cat sa le acopere bine si le lasi la fiert, focul mai incetisor, sa nu se sparga, mai ales daca nu sunt de la tarani. Cand apa incepe sa fiarba , dai la minim ochiul aragazului si le mai lasi la clocot mic cca 7-10 minute. Atentie, ouale sa nu fie prea reci, altfel cele cu coaja mai subtire se sparg, trebuie scoase de la frigider cu cateva ore inainte de-a le pune la fiert. Se mai pot vopsi si cu zeama de sfecla rosie, renuntati la vopseaua aia toxica din magazin.

 

Pfoai, ce complicat. Sunt prea multi pasi. Exista masinarie de vopsit oua? Adica... sa faca toate lucrurile astea.

 

 

Insoara-te :haha:

 

Banuiesc ca e singura mea speranta.

Link to comment
Share on other sites

unde?

 

:haha: La Sibiu, unde nu e nici urma de vreun caine comunitar . Nici Mega Image nu e, na! Doar trei papagali care au platit la termen intretinerea se rasfatau pe un calorifer :o:.

 

Hristos a inviat,sa fiti sanatosi si mereu veseli :hi:

 

Adevarat a-nviat, la fel iti dorim si tie, Adrian!

 

Link to comment
Share on other sites

Semn ca Narcisa mi-a "spart" Facebook-ul :pardon:

 

Eu nu, soro, n-am spart nimic. E spatiu public , treceam pe-acolo si papagalii aia mi-au atras atentia :sorry: . Pe Asimetric l-am recunoscut dupa chitara, era c-o fata :blush-1: . Si sa stii ca am ajuns la locul cu pricina pe alta carare, nu din contul tau, na! :P:

Iote la ei, ma, acolo sunt 20 de poze si la noi nici macar una , de samanta. Cand vii acasa sa-mi arati cum sa le fur , ca le car aici pe rand, una cate una :tomato: !

 

Link to comment
Share on other sites

Sefule Asimetric, speli ouale pe care vrei sa le vopsesti. Intr-o cratita - eu folosesc de inox, nu se impregneaza vopseaua in ea si se curata usor apoi- asezi foi de ceapa uscata, foile acelea uscate, colorate, de deasupra, care se arunca la curatatul cepei, asezi ouale deasupra lor, pui apa cat sa le acopere bine si le lasi la fiert, focul mai incetisor, sa nu se sparga, mai ales daca nu sunt de la tarani. Cand apa incepe sa fiarba , dai la minim ochiul aragazului si le mai lasi la clocot mic cca 7-10 minute. Atentie, ouale sa nu fie prea reci, altfel cele cu coaja mai subtire se sparg, trebuie scoase de la frigider cu cateva ore inainte de-a le pune la fiert. Se mai pot vopsi si cu zeama de sfecla rosie, renuntati la vopseaua aia toxica din magazin.

 

reteta incompleta. nu, toti barbatii trebuie sa faca la fel ca mine, ca n-oi fi eu cel mai fraier! adica , ouale alea fierbinti din apa clocotita sa le ia usurel in mana unul cate unul si sa le unga cu ulei, altfel nu seamana cu ale vecinilor, da, macar c-o palma trebuie sa fim peste ei, unde mai pui ca musai sa ne laude si popa! mai e si chestia aia cu ciorapul, cu frunzele, cei insurati stiu despre ce vorbesc, ca n-oi fi eu unicat. si nici narcisa.

 

in chestiunea cu Facebook-ul, cred cu tarie ca narcisa nu e vinovata, din moment ce n-a fost niciodata.

Edited by Mithras
Link to comment
Share on other sites

Opa, Asi cu o fata? Ii canta la chitara? :pink:

O zi cu spor sa aveti!

 

Imaginea asta nu imi suna deloc familiar. Nu stiu de unde e. :lol: Si, oricum, am imbatranit, am trecut de varsta la care faceam chestia asta, sau la care era acceptabil sa fac asta. :(

Link to comment
Share on other sites

cred cu tarie ca narcisa nu e vinovata, din moment ce n-a fost niciodata.

 

Am fost doar suspecta. Si nu se pune, ca m-am scos. :dancing:

 

 

Imaginea asta nu imi suna deloc familiar. Nu stiu de unde e. :lol: Si, oricum, am imbatranit, am trecut de varsta la care faceam chestia asta, sau la care era acceptabil sa fac asta. :(

 

Sefu', chitara nu stiu sigur ce facea, canta, nu canta , dar de ce sa taca o chitara taman in inima Sibiului? Atunci, de ce s-o mai fi dus acolo, ce, la ea acasa nu putea sa taca? Eeeee! :think:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...