Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11077

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Auziti voi doi, pufosul si cu illudere: nu va mai laudati cu Moturile si Leutii vostri, ca nici la labuta din fata a lui Mitu nu ajung! V-am tot propus un concurs- ca tot face o pauza seful Aprig la muzica - cu necuvantatoarele voastre si vad ca va tot eschivati. Se aude pufonel? Ia pune matale poza Motului, sa vedem concret cu cine stam de vorba! Si tu, Sami, parca vad ca Zina nu mai e frumoasa pe care-o stim, din moment ce-o tii ascunsa la cutie :haha: ! Si tu, Big! Faceti un pas in fata , laudarosilor, ca Mitu arunca manusa! :P: ! Barcelona, nimic prin curte? Ia cauta closca sau curcanul ala falos si trimite poza cu confirmare de primire!

Link to comment
Share on other sites

:cat: Zinuta va saluta

 

Ba nici gand n-are sa schiteze vreo forma de salut! Doarme cu ciocu'n pene, aia face, da! Sau, si mai rau, e stirba sau cu nasu' mare, de-aia se ascunde asa strategic. Solicitam doua fotografii pentru lamurirea juriului, fata si profil! :ang:

 

 

:lol: E clar, Mitzoc are concurenţă la podiumul pe care îl făcu Narcisa!

PufoÅŸenia ta e dulce foc.

Fara concurenta :no: , nu incape vorba! Unde vezi tu dulceata, ca doar spinarea cocosata i se vede, Sami triseaza, daaaa! Si mai e si lenesa foc Zinuta asta, doarme bustean cand e timp bun de lucru, Mitu nostru nu doarme in poza aia, face plaja baiatu'!

Link to comment
Share on other sites

Seara buna, vesperali!

 

@Asimetric, ma bucur ca esti pasionatr de astronomie. Eu ma descurc mai greu cu observarea stelelor, dar imi place la nebunie domeniul.

 

@Narcisa, uite, l-am impachetat frumos pe Motzu si sunt gata sa-l trimit prin curier :lol: Dar ai grija cand il ridici, e de categorie grea :hercules:

post-246-1459800828_thumb.jpg

Edited by pufonel
Link to comment
Share on other sites

@Narcisa, uite, l-am impachetat frumos pe Motzu si sunt gata sa-l trimit prin curier :lol: Dar ai grija cand il ridici, e de categorie grea :hercules:

 

Vaiii ce grasan pufos :cat: :aj:

 

Apropo de astronomie, ce carte imi recomandati sa cumpar pentru fie-mea la 11 ani? Si ea e pasionata rau de tot, se uita seara la stele, dimineata, are vreo 2 carti si cu niste harti si cauta constelatiile. As vrea sa-i cultiv chestia asta... Gasesc pe net diverse carti la librarii, dar nu stiu exact ontinutul cat e de bun.

Neata buna voua!

Link to comment
Share on other sites

Pufonel, repede cu Motu la dieta, deocamdata e supraponderal, dar va deveni cat de curand obez si e pacat de sufletelul asta frumos. Grasimea la pisici e la fel de periculoasa ca si la om, si ele fac diabet, au probleme cu inima, cu rinichii, fac alergii de tot felul. Pune-l la dieta pana i se ridica burtica, acum precis e lasata si se balambane in timpul mersului, si pana ii simti coastele la palpare. Nu va lasati impresionati de cererile lui , ca e un mic santajist, cu timpul nu va ma cere mancare asa imperativ ca acum. Micsoreaza-i treptat numarul de calorii, altfel il pierdeti mult mai devreme decat ar putea si el sa traiasca. Iti spun asta pentru ca si Mitu are tendinta sa se ingrasa, fiind castrat. Asa ca m-am interesat la un medic veterinar. Mitu are acum 5 kg, nu arata asa de gras ca Motu, dar burtica lui lasata m-a alarmat. Acum e la dieta, numarul de mese i-a ramas neschimbat , sa-l pacalesc, dar cantitatea de mancare e redusa semnificativ.

Motu si Mitu parca sunt frati, maidanezi de rasa forte :lol: , Zina are pedigree , sange albastru, ea musai sa concureze la alta categorie. Concursul este deschis in continuare. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Narcisa, nu stiu, nu-i cunoastem tatal, mama era maidaneza, bunica birmaneza, dar banuiesc tot corcitura cum se gasesc pe la noi. Dar tata necunoscut. Am cautat poze, detalii, am un atlas La Rousse, e leita o Angora turceasca gri.

Link to comment
Share on other sites

Seara buna, vesperali! :bighug: S-au adunat multe noutati de aseara, sa le iau pe rand:

 

Big, sa-ti traiasca nepotelul! :nav:

 

Narcisa (si Blue): Motul meu e mai gras decat Mitu, are vreo 10 kg. Si el e castrat, si l-am dus la veterinar. A avut la un moment dat ceva probleme cu ficatul, l-am dus o saptamana la veterinar si si-a revenit. L-a pus pe crantanele dietetice si a mai slabit un pic, desi e in continuare prea gras. In plus e si destul de batran, are aproape 12 ani.

 

Samsara: deocamdata poti sa-i cumperi acele enciclopedii pentru copii. Toate pe care le-am rasfoit sunt corecte dpdv stiintific si sunt prezentate atractiv pentru copii. Poti sa folosesti si aplicatia Google Sky Map pe un telefon/tableta cu Android; cand o va deschide si va indrepta dispozitivul catre o stea (sau chiar in jos, sau spre cer cand e zi), va afla pozitia planetelor si stelelor si va putea gasi informatii despre ele doar atingandu-le. Iar cand e mai mare (pe la liceu) poate sa citeasca si carti de popularizare, sa inteleaga si cum s-a format Universul. Mai recomand si seria Cum functioneaza Universul pe Discovery Science, este ecvelent facuta.

Edited by pufonel
Link to comment
Share on other sites

Mai era o emisiune pe History Channel... Tot ceva cu Univers... nu mai stiu cum (se poate sa fie chiar cea de care zice pufonel). Am vazut toate sezoanele acum vreo 2 ani. Nu sunt sigur ca mai e acum. Si Cosmos, cu Neil de Grasse Tyson. Ummmm, nu stiu cat o sa inteleaga din ele, dar chiar sunt geniale. :) Si eu mi-am prins urechile in multe idei si notiuni prezentate acolo. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Samsara: deocamdata poti sa-i cumperi acele enciclopedii pentru copii. Toate pe care le-am rasfoit sunt corecte dpdv stiintific si sunt prezentate atractiv pentru copii. Poti sa folosesti si aplicatia Google Sky Map pe un telefon/tableta cu Android; cand o va deschide si va indrepta dispozitivul catre o stea (sau chiar in jos, sau spre cer cand e zi), va afla pozitia planetelor si stelelor si va putea gasi informatii despre ele doar atingandu-le. Iar cand e mai mare (pe la liceu) poate sa citeasca si carti de popularizare, sa inteleaga si cum s-a format Universul. Mai recomand si seria Cum functioneaza Universul pe Discovery Science, este ecvelent facuta.

 

 

Mai era o emisiune pe History Channel... Tot ceva cu Univers... nu mai stiu cum (se poate sa fie chiar cea de care zice pufonel). Am vazut toate sezoanele acum vreo 2 ani. Nu sunt sigur ca mai e acum. Si Cosmos, cu Neil de Grasse Tyson. Ummmm, nu stiu cat o sa inteleaga din ele, dar chiar sunt geniale. :) Si eu mi-am prins urechile in multe idei si notiuni prezentate acolo. :lol:

 

 

Aham :bighug: Chiar ii place si vreau sa ii cultiv chestia asta :aiwan: Multumesc, cautam si aplicatia si sa-i mai cumpar cateva carti :) I-o mai adus si tac-su niste serii documentare, ii plac, e atenta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...