Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11063

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vai, deci chimia aia este o calamitate. Unități de măsură alandala, tot soiul de coeficienți scoși din burtă, chestii ilogice care trebuie memorate, cel puțin chimia organică este cumplită, hexagoane cu cerculeț lipite în diverse moduri, electroni care fug de colo colo, un coșmar. Mă bucur că s-a terminat. A fost de departe cel mai nasol lucru din școală.

 

Deci a intrat profa aia nebună în clasă și a umplut tabla de carbon și sulf legate și pe orizontală și pe verticală, apoi a zis "asta este vulcanizarea cauciucului". Până aici! Îmi venea s-o iau de mânuță și s-o duc la o vulcanizare, să-i arăt despre ce vorbește de fapt, să-i scot prostiile din cap. Păi în desenul ei nu apărea nici măcar cricul! Ce învață copiii ăia săracii? Numai prostii.

 

Dacă făceam 6 ore de chimie pe săptămână ajungeam la Bălăceanca, coleg cu Vadim. Nu se poate așa ceva. Chimia ar trebui să se studieze la școală numai cu acordul scris al părinților.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt nicio profa de nimic. Am fost la chimie-biologie si am avut 4 la biologie (si 6 la chimie)...

Crezi ca ne intereseaza notele tale?

 

Pentru ca nu ai recunoscut ca ieri te-am scapat din mainile sefului , si nu mi-ai facut temenele , si nici plocoane n-am primit, azi te las pus la zid, legat la ochi, impuscat, transat, dupa cum zice la Regulament si la Sf. Scriptura. Domnul fie cu tine! :haha:

Dar de sami de ce nu te iei? Ia, uite! Cere cadouri de ziua ei, care e tocmai la vara!

Se fac cadouri de zilele noastre de nastere? Vreau si eu :lol:
Edited by isr2002
Link to comment
Share on other sites

Chimia e scrisă prost. Pentru că majoritatea descoperirilor de bază datează din secolul XIX, și nu s-a adaptat. N-au decât să învețe chimie ăia pe care-i interesează, prea multe amănunte băgate pe gât celorlalți. Sau să o rescrie, să treacă la SI, să facă niște tabele cu coeficienți care să aibă sens, dar nu așa. Cum e acum e inacceptabil.

 

Și cred că afectează creierul. Nu am văzut niciodată o profesoară de chimie sănătoasă la cap. Serios.

 

Astronomie am făcut în a XII-a, unii au ales-o și la bac. Și într-a XI-a geologie. De fapt e bine că ai adus vorba, cam la nivelul ăla ar trebui redusă chimia la liceele care nu-s de specialitate.

Link to comment
Share on other sites

Și cred că afectează creierul. Nu am văzut niciodată o profesoară de chimie sănătoasă la cap. Serios

Ca oi fi si cunoscut multe.

In generala, am facut cu una care putea. Nu mereu, nu intru in detalii. Cu ea am inteles anorganica.

Profa de la liceu a fost o scarba, dar am invatat chimie cu ea. O porecleau astia broasca. O jigodie totala, ca si aia de franceza, de altfel, da' stia meserie. La chimie mi-au placut cel mai mult problemele. Pentru admitere imi trebuia, in schimb, teorie anosta. :(

 

Sunteti niste nenorociti. Baietii. Oamenii, adica.

Link to comment
Share on other sites

Atarnati unul mai mult decat altul doar pe cantar.

 

Am urat biologia din toata fiinta mea pana in clasa a XI-a. Proful din generala era un nasol care nu ma iubea asa cum meritam. Profa din liceu e genul care intra in clasa, fixeaza un punct pe peretele din fundul clasei si incepe sa turuie. Adica era.Pana intr-a XI-a, dintre toate tezele, cel mai tare o uram pe aia la bio. Cred ca prima injuratura zdravana am tras-o atunci cand invatam niste cicluri evolutive la ferigi. Intr-a zecea, ii ziceam materie pentru cretini. Se prabusea lumea peste mine in zilele cu bio, dar anatomia, fiziologia si genetica mi s-au parut dragute. :P: Mi-au placut nervii cranieni si analizatorii mult. Am fost singura cu media 10 (mori, isr!) si asta mi-a placut mult pentru ca le-am putut calca pe gat pe alea la fel de tampite ca mine.

A fost frumy rau de tot in liceu, m-as intoarce oricand.

Link to comment
Share on other sites

Bine, daca asta ar fi fost forum de secretare (asa, ca mine), mi-as fi permis sa spun ca umbla vorba prin targ cum ca profesoarele nu prea au toti biscuitii in pachet (ori, daca-i au, ii au aranjati in ordinea gresita), dar cum nu e, nu-mi permit. :lol:

 

Am bagat atata chimie in mine ca sa ajung sa-mi dicteze altii ce sa scriu in Excell si sa fac cafele. Asta-i viata?

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Dar de sami de ce nu te iei? Ia, uite! Cere cadouri de ziua ei, care e tocmai la vara!

:blush-1:

Stii cand e ziua mea..

 

Pai, eu am sfatuit-o :blush-1: . Sa ceara mai din timp, ca cererile astea nu se rezolva de pe-o zi pe alta, dureaza.

Exact :cheer:

 

Chimia mi-a placut cel mai mult.

Si mieeee, nu cel mai mult, dar mi-a placut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...