Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

Comunicat de presă EMA

referitor la recomandarea de restricţionare a utilizării medicamentelorProtelos şi Osseor (ranelat de stronţiu)

Comitetul EMA pentru Medicamente de Uz Uman al Agenţiei (Committee for Medicinal Products for Human Use=CHMP)

confirmă recomandările emise de Comitetul de farmacovigilenţă pentru evaluarea riscului

(Pharmacovigilance Risk Assessment Committee = PRAC).

Ca urmare a evaluării datelor care demonstrau asocierea acestor medicamente

cu riscul crescut de apariţie a afecţiunilor cardiace, CHMP a recomandat restricţionarea utilizării medicamentelor

Protelos şi Osseor. E vorba de aparitia bolilor cardiace , de apariţia de cheaguri de sânge si boli cutanate grave.

Cercetatorii francezi au identificat 199 de reactii adverse severe raportate la aceste medicamente, din care aproximativ jumatate erau evenimente de tip TEV, tromboembolism venos, in timp ce un sfert se refereau la reactii cutanate de tip DRESS (eruptie cutanata medicamentoasa cu eozinofilie si simptome sistemice), SSJ (sindrom Steven-Johnson) si NET (necroliza epidermica toxica) . S-a mai constatat aparitia unor manifestari sistemice: adenopatie, hepatita, nefropatie interstitiala, pneumopatie interstitiala"

 

 

Pe scurt, riscul depaseste cu mult beneficiul. Acum vreo 2-3 ani un endocrinolog mi-a prescris Osseor pentru osteoporoza. Nu l-am luat decat o luna, desi mi-l prescrisese pentru un an de zile. Nu l-am tolerat, m-am umplut de pete rosii, eruptie cutanata ca la pojar si-am renuntat rapid la el. Eu zic ca de-aia traiau mult batranii nostri , ca pe atunci erau medici mai putini si drumurile pana la ei mai lungi, fara prea multe mijloace de transport la indemana.

Atentie si la polivitamine. Au fost prescrise intr-o veselie si copiilor, acum se reevalueaza si apar si ele cu risc sau, in cel mai bun caz, fara niciun beneficiu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11063

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...