Jump to content
Vesperala Forum

(-`- CHAT -'-)


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 97.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vesperala

    16624

  • samsara

    11077

  • florin7franky

    5591

  • Narcisa

    5082

Top Posters In This Topic

Posted Images

depinde pe ce stil scria data... poate e scrisă pe stil vechi şi noi calculăm pe stil nou..:unsure: nu ştiu sigur câte zile ar trebui să adun la 10 ca să devină stilul nou :doh:

 

Daca 10 dec e pe stil nou sambata , trebuie sa scadem 13 zile si obrinem 27 noiembrie 1881 pe stil vechi , care este marti. Daca 10 e pe stil vechi si e sambata, adunam 13 zile si obtinem 23, care este vineri. Oricum nu prea bate.

 

Buna gabriel, Gabi! :airkiss:

Link to comment
Share on other sites

neata :)

:airkiss: bună

 

Daca 10 dec e pe stil nou sambata , trebuie sa scadem 13 zile

pe topic am dat 2 exemple de date istorice cu varianta stil nou/vechi...

la una apare o diferenţă de 19 zile, de aceea nu prea pricep

 

am tot căutat date din istorie, ca să văd cum au convertit ei o dată în alta, dar nu m-am dumirit

Link to comment
Share on other sites

ce mai faci , mai i-a o pauza :)

 

:lol: Se pare ca eu nu mai apuc sa iau pauze. Sper la un concediu macar de o saptamana vara asta. Pana atunci..

 

am tot căutat date din istorie, ca să văd cum au convertit ei o dată în alta, dar nu m-am dumirit

 

Eu iti zic ce spune sotul meu. La ei inca mai persista stilul vechi si diferenta este de 13 zile. Restul nu cred ca sunt calculate corect. Sau poate au folosit alt sistem de calcul...Chiar nu stiu ce sa zic.

Link to comment
Share on other sites

:airkiss: bună

 

 

pe topic am dat 2 exemple de date istorice cu varianta stil nou/vechi...

la una apare o diferenţă de 19 zile, de aceea nu prea pricep

 

am tot căutat date din istorie, ca să văd cum au convertit ei o dată în alta, dar nu m-am dumirit

 

Daca noi suntem nedumeriti ...hai sa ne rugam de OTV( Dan Diaconscu -Tomberon post la care nu ma uit sub nici o forma) - sa ii mai creasca audienta, poate ne lamureste intr-un serial de vro' 100 de episoade :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol: Se pare ca eu nu mai apuc sa iau pauze. Sper la un concediu macar de o saptamana vara asta. Pana atunci..

 

Eu iti zic ce spune sotul meu. La ei inca mai persista stilul vechi si diferenta este de 13 zile. Restul nu cred ca sunt calculate corect. Sau poate au folosit alt sistem de calcul...Chiar nu stiu ce sa zic.

 

La intilnirea de la Niceea calendaru de stil vechi a ramas aceelasi,asa s-a hotarit atunci,defapt calendaru de stil nou ortodox a fost schimbat de la influenta catolica precum ca ziua ramane in urma si din influenta comunista pentru ca erau prea multe sarbatori si saracea tara avind zile nelucratoare multe zile era evident ca omul nu lucra.

Ar trebui parintii vostrii,bunicii sa va spuna cum pe timpul comunistilor oamenii erau scosi afara din casa de soldati si batuti cu patul pustii,oamenii s-au speriat dupa ce calendaru a fost schimbat,fac referire la cel nou,acesta este cel schimbat defapt,cel vechi nu.

Care este din Bucuresti trebuie sa stie de preotul din sectorul 6 a carui biserica a fost darmata,el o construia,comunistii al arestau pentru ca acesta nu a vrut schimbarea calendarului pe considerente din afara bisericii.

De altfel si Pastele a fost schimbat,la fel si Biserica Ortodoxa din Isarel unde stim bine acolo lumina de la luminare se aprinde prin minune,dupa schimbare nu se mai aprindeau luminarile asa ca cei de pe calendaru nou din Romania si Isarael au hotarit sa puna macar Pastele inpoi cum era.

Altfel spus diferenta este de 13 zile,multe sarbatori sunt scoase altele bagate,asa au hoarit Sinodul.

 

Cu scuzele de rigoare pentru mica istorie,am vrut doar sa clarific asta pentru unii dintre voi,multumesc de intelegere.

Emanuel D

 

Link to comment
Share on other sites

:hugs: bună Anca, samsara, gabi :clapping: ce mai e nou? caaaald...

 

Bună, vespe :airkiss:

 

Am terminat cumpărăturile şi curăţenia prin casă :)

Buna vespe :flowers:

Gabi :kiss_the_star:

 

Eu acu m-am dat jos din pat, l anoi o mai plouat si era asa fain ...

Bună, samsara :airkiss:

Link to comment
Share on other sites

Gabi, :hatoff:

vesperala, :airkiss:

 

Nu am timp in fiecare zi sa ma ocup de gradina, deci nu sunt gata inca cu toate. ... asta este.

Dar vremea e buna, iar sezonul e abia la inceput. O scot la capat lejer pana la toamna. :)

 

PS. Le dau copiilor ceva de mancare si ies putin la iarba verde cu ei. Ne vedem mai tarziu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...