Jump to content
Vesperala Forum
amadino

Prajituri preferate

Recommended Posts

Salam de biscuiţi

Ingrediente: un kilogram de biscuiţi de post, două linguri cacao, 0,5 kg zahăr, un pachet de margarină vegetală, 0,5 kg rahat, o ceaşcă de miez de nucă, esenţă de rom.

Se fărâmiţează biscuiţii şi nuca, apoi se taie mărunt rahatul şi se amestecă totul. Din zahăr se face un sirop mai gros în care se încorporează cacaua dizolvată în puţină apă, margarina şi esenţa de rom. Se omogenizează foarte bine totul, apoi se pune compoziţia într-un celofan pudrat cu nucă pisată sau cu nucă de cocos, se rulează strâns şi se bagă la frigider câteva ore.

Nu stiu retete de prajituri pe de rost, dar ador la prajituri aroma de lamaie si o detest pe cea de cacao, nu mananc nimic cu aroma de cacao.

Albă ca Zăpada

Ingrediente:

Foile: 3 ouă, 100 g zahăr pudră, 6 linguri ulei, 3 linguri lapte, 1 linguriţă rasă praf de copt, 1 praf de sare, 500 g făină.

Crema: 500 ml lapte, 250 g unt, 275 g zahăr pudră, o lămâie, 2 linguri cu vârf de făină.

Mod de preparare:

Foile: Se cerne într-un castron făina amestecată cu praful de copt şi sarea. Separat, se mixează ouăle cu zahărul şi laptele. Se încorporează uleiul, turnat câte puţin, ca la maioneză, iar la final se adaugă făina treptat, până iese un aluat bun de întins. Se coc patru foi pe dosul tăvii.

Crema:

Se amestecă făina cu laptele rece, în aşa fel încât să nu facă cocoloaşe şi se pune pe foc până se îngroaşă, amestecând continuu. Când e gata, o dăm la rece. În alt vas amestecăm untul cu zahărul pudră până se face spumă.

Adăugăm din compoziţia de făină şi lapte în cea de unt câte o lingură, pe rând, amestecând încet. Compoziţia de făină cu lapte trebuie să fie rece, altfel se taie crema de unt. Se pun coaja rasă şi zeama de la lămâie. Se amestecă bine totul şi se dă la rece câteva ore. Se umplu foile şi se bagă în frigider până a doua zi, când se taie.

Deasupra se poate pudra cu zahăr sau se poate pune glazură de ciocolată.

Plăcintă cu carne si legume

400 g de carne de vită foarte slabă, 2 morcovi, 2 fâşii de ţelină, o ceapă, un dovlecel, un căţel de usturoi, 2 linguri de ulei de măsline, o lingură de făină, o cană şi jumătate de supă de vită, un sfert de cană de suc de roşii, 1 kilogram de cartofi, un sfert de cană de lapte călduţ, o cană de brânză degresată.

Tăiaţi mărunt morcovii, ţelina, ceapa şi dovlecelul, pisaţi usturoiul şi puneţi-le pe toate la călit în uleiul de măsline. Lăsaţi legumele pe foc aproximativ şapte minute, apoi adăugaţi carnea de vită tăiată bucăţi şi lăsaţi recipientul pe foc până când carnea se rumeneşte bine. Adăugaţi făina şi, după un minut, adăugaţi supa şi sucul de roşii, apoi asezonaţi după gust. Curăţaţi cartofii, tăiaţi-i cubuleţe, fierbeţi-i până se înmoaie, apoi scurgeţi-i bine de apă şi pasaţi-i ca pentru piure. Adăugaţi în cartofi laptele călduţ, amestecând până se omogenizează, şi asezonaţi după gust. Puneţi amestecul de legume şi carne într-o tavă termorezistentă, apoi adăugaţi piureul de cartofi şi întindeţi-l uniform. La sfârşit, presăraţi brânza, fărâmiţată. Daţi totul la cuptor timp de 15 minute.

Clatite din faina integrala de grau plus glazura de cacao cu miere si ulei de floarea soarelui presat la rece

dsc00565vg.jpg

Salata de fructe cu branza dulce zahar brun si glazura de cacao cu miere si ulei de floarea soarelui presat la rece

dsc00559jr.jpg

dsc00560ae.jpg

Gogoşi din mere

2 mere roşii, 95 g făină cu agent de creştere, 55 g zahăr pudră, un vârf de cuţit de sare, 125 ml de lapte, un ou, 2 linguri de zahăr de glazurare, praf de scorţişoară pentru decor, îngheţată de vanilie pentru servirea desertului.

Amestecaţi făina, zahărul şi sarea într-un castron, adăugaţi laptele şi oul bătut, apoi amestecaţi compoziţia până când se omogenizează şi se formează un fel de aluat. Curăţaţi merele de coajă şi scoateţi-le cotorul, îndepărtaţi capetele şi tăiaţi-le rondele. Treceţi fiecare bucată de măr prin aluatul format, îndepărtând excesul. Prăjiţi rondelele de măr pe rând, timp de aproximativ un minut pe fiecare parte sau până când aluatul se umflă şi preparatul se rumeneşte bine. Scoateţi gogoşile pe o tavă în care în prealabil aţi pus un şerveţel de hârtie, apoi presăraţi peste ele zahăr de glazurare şi praf de scorţişoară din belşug. Gogoşile de mere se servesc cât sunt calde. Se pot servi ca atare sau împreună cu o cupă de îngheţată de vanilie.

Prajitura cu mere

- 1,5 kg mere decojite,

- o cană de făină,

- o cană de zahăr,

- o cană de griş (în cazul în care aveţi o tavă mai mare, puteţi folosi două căni din fiecare),

- unt sau margarină pentru tavă,

- scorţişoară şi zahăr pudră.

Se dau merele pe răzătoare şi se condimentează cu scorţişoară.

Separat, se pun într-un vas făina, zahărul şi grişul şi se amestecă bine.

Se unge tava cu unt sau margarină, se pune în tavă trei sferturi din amestecul obţinut, apoi se adaugă merele nestoarse şi necălite.

Se nivelează şi se pune deasupra restul de amestec.

Se bagă la cuptor cam 15 minute, până se rumeneşte. Se pudrează cu zahăr.

Tort de iaurt cu afine

Ingrediente:

500 g iaurt gras

300 ml frisca lichida

200 g piscoturi

3 oua

1 esenta vanilie

100 g zahar

1 plic gelatina

200 g afine

100 g capsuni

100 g zmeura

50 g alune de padure

Preparare:

1. Amesteci iaurtul cu 200 ml frisca batuta, zaharul si galbenusurile. Bati albusurile spuma cu un praf de sare si le incorporezi in crema de iaurt. Pui esenta de vanilie si gelatina topita in 50 ml de apa si amesteci. Pui un strat de crema intr-o forma de tort, asezi cateva piscoturi, pui al doilea strat de crema si presari jumatate din afine si din zmeura. Asezi cateva piscoturi, presari restul de afine si zmeura si acoperi cu restul de crema. Dai tortul la frigider pentru patru ore.

2. Scoti tortul pe un platou, il decorezi cu frisca ramasa, capsunile taiate felii si alunele taiate fin.

Asta-i reteta originala, eu am folosit mascarpone, putina branza dulce de vaca si doar afine. Nu am mai decorat cu frisca ramasa ca nu am impuscator din ala pentru decorat si am lasat-o balta

post-282-1280560660_thumb.jpg

post-282-1280560668_thumb.jpg

Daca dupa pizza vesperalei imi pun mintea si cu tortul tau, nu-mi mai revin din ameteala! :unsure:

Lasa, mai bine pun eu un ceaun cu porumbi la fiert! :yahoo:

Tort de iaurt cu afine

Pui esenta de vanilie si gelatina topita in 50 ml de apa si amesteci.

Asta-i reteta originala, eu am folosit mascarpone, putina branza dulce de vaca si doar afine. Nu am mai decorat cu frisca ramasa ca nu am impuscator din ala pentru decorat si am lasat-o balta

Guerlain, eu tot nu am inteles, unde anume pui gelatina ? :blink:

Banuiesc ca in crema ? Desi nu se intelege asa.

Si mi se pare cam aiurita reteta, dar, daca asta este!

De crema spun; iaurt, frisca, albusuri spuma, cam ..antagonice.

iaca cum sare mesterul cofetar :lol: asa e reteta asa am scris-o si facut-o :) iar gelatina desigur ca in crema o pui

iaca cum sare mesterul cofetar :lol: asa e reteta asa am scris-o si facut-o :) iar gelatina desigur ca in crema o pui

Te cred, si nu am comentat nimic.

Spun doar ca ..nu cred ca este autentica, si ca cel care a scris-o initial a combinat-o el.

Incearca odata si fara oua. La pariu ca va fi mult mai buna.

Dar ai grija ce frisca iei. Nu toata este asa de buna.

Cumpara Meggle Creme Patisserie, e foarte buna.

Si e si deja indulcita.

Uite, asa arata. Meggle Creme Patisserie

Edited by laurent-III-rd

nu, chiar nu a fost prea dulce cu 100 gr zahar .. numai buna in combinatie cu afinele acrisoare

no, nu o sa mai bag oua alta dat ' :)

Eu fac o crema cam ca a ta: frisca, gelatina, arome, ciocolata topita in frisca lichida (iese o crema ganaj) si blat de tort.

Si il imbib cu cafea subtiata si esenta de rom, sau direct coniac.

Tapetat pe afara cu ciocolata si frisca.

e ceva ...de vis: :emoticoncaresaliveaza:

stiu ce zici, dar ma plictisesc de aceleasi chestii mereu :) mai se incearca si ceva nou .. oricum combinatia de branza dulce cu frisca si blat de cioco cu visine imi place mult