Jump to content
Vesperala Forum
constantin

CINEMATECA

Recommended Posts

Am descoperit de curand, frumusetea filmelor vechi, printre care vechile filme rusesti.

Va recomand asadar;

"Ostrovul"

Eu iubesc filmele vechi, clasice!

Sa recomand cateva: "Va place Brahms?"; "Vacanta la Roma"; "Casablanca"; "Noaptea iguanei"; "Sabrina"....si lista poate continua :giveheart:

Am descoperit de curand, frumusetea filmelor vechi, printre care vechile filme rusesti.

Va recomand asadar;

"Ostrovul"

Apropo de filme rusesti, inca mai am memorie filmul - " Gara pentru doi ".

casablanca....

mi-aş dori să îl revăd...

şi viva las vegas, cu elvis.

omul din atlantis....era un serial...

şi : ce vrăji a mai făcut nevasta mea

The Godfather. Toate mi-au placut in mod egal, fiind singurele filme de dinainte de '90 pe care le-am vazut in intregime, fara sa ma plictisesc de moarte (alaturi de Scarface, doar ca la asta am avut tentative de a-l inchide inainte de sfarsit).

The Prestige, The Illusionist. Ambele au cam aceeasi tema: povestea unui iluzionist. In primul iluzionistul este Alfred Borden (Christian Bale), a carui sotie, care ii e si asistenta, moare intr-unul din numerele de iluzionism, chiar pe scena. Borden il invinuieste pe partenerul lui si, totodata, prietenul lui cel mai bun, Robert Angier (Hugh Jackman) de decesul sotiei lui, in scurt timp devenind rivali, fiecare dand reprezentatii pe cont propriu, sabotand, in acelasi timp, numerele celuilalt.

The Illusionist este povestea unui iluzionist, supranumit Einsenheim (Edward Norton), care este indragostit de o fata dintr-o familie foarte bogata, doar ca aceasta este fortata sa se marite cu printul mostenitor. Einsenheim isi foloseste abilitatile pentru a o "elibera" pe femeie de aceasta obligatie. :)

Pentru fanii filmelor cu super-eroi, am doar trei cuvinte: The Dark Knight. Asta e singurul care conteaza cu adevarat printre filmele de gen. Superman Returns si seria Spider-Man sunt niste glume proaste. In The Dark Knight, spre deosebire de celelalte filme, firul filmului se invarte in jurul personajului negativ, si nu in jurul eroului.

Sin City, iarasi un film bun, cu un iz de benzi desenate, dar cu povesti mult mai complicate, trei la numar, aparent fara nicio legatura intre ele, dar, la o privire mai atenta, fiecare e intr-un fel influentata de cealalta.

Adventure:

Pirates of the Caribbean Un film bun, toate cele trei parti ale sale de pana acum fiind de o calitate, zic eu, mai mare decat cea perceputa de majoritatea oamenilor. Are cam tot ce poate avea un film: o poveste de dragoste, actiune, lupta contra raului, putin SF, umor, iar personajul Jack Sparrow e extrem de bine realizat si interpretat. Celelalte personaje practic "depind" de el, in acelasi timp avand personalitati foarte bine definite.

Lord of the Rings.

Celor carora le plac filmele cu un aer macabru le recomand seria SAW. Personajul principal este, dupa parerea mea, cel mai inteligent personaj dintr-un film horror; nu macelareste tot ce gaseste (cum se intampla in filmele horror proaste, ca Texas Chainsaw Massacre), ci are metode extrem de complexe de a-si face victimele sa ii cada in capcana, lucrand pe latura psihologica. Practic, el nu are niciun fel de contact cu victimele sale, nici macar vizual, singurele mijloace de comunicare fiind un reportofon cu o caseta inregistrata si o papusa "vorbitoare", aceasta (comunicarea) facandu-se intr-o singura directie.

Sa nu uit de Requiem for a dream. Mama, fiu, viitoare nora. Totul e perfect, sau cel putin asa pare. Incercand sa isi indeplineasca visele, toti trei ajung dependenti de droguri, totul luand o intorsatura nu tocmai placuta.

Edited by Stelist_4_3v3r

Lord of the Rings e din 2001...

:) Pare mai vechi?

Scuze, trebuie sa zicem filme vechi? Pentru ca nu am vazut foarte multe, dupa cum am zis. In cazul asta, imi cer scuze inca o data. :hatoff:

Trebuie sa spun ca am vazut pe topicul asta si filme care nu sunt chiar din anii '60 (sa zicem). In al doilea rand: "sa ne amintim si sa recomandam", crede-ma ca si acum ma mir cum am reusit sa imi aduc aminte atatea filme. :) :lol:

Mutat sau sters? :)

Edited by Stelist_4_3v3r

Mutat sau sters? :)

lăsat...)

în principiu da, trebuie vechi...

dar la fiecare din noi vechi e practic direct proporţional cu vârsta poate.

îmi plăceau filmele cu Elvis Presley... poate chiar din pricina regelui...

Viva Las Vegas chiar mi-a rămas aproape întreg în minte... O poveste de dragoste romantică, eroina fiind un soi de prinţesă fugită din palat..:)